تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

سوالات رایج در خصوص انتقال دانشجویان خارج به داخل کشور


اطلاعات-تکمیلی
۱۳۹۷/فروردین/۲۷ تعداد بازدید: 1,489

۱- آیا انتقال دانشجویان خارج به داخل کشور از کلیه دانشگاههای خارجی میسر می باشد؟

خیر، صرفاً دانشجویانی که در دانشگاههای مورد تائید وزارت متبوع به تحصیل اشتغال دارند می توانند انتقال یابند در غیر اینصورت انتقال آنان امکان پذیر نمی باشد. لیست دانشگاههای مورد تائید در سایت مرکز خدمات آموزشی به آدرس edd.behdaSht.gov.ir در دسترس می باشد و ملاک، مورد تائید بودن دانشگاه در زمان شروع به تحصیل در خارج از کشور است.

۲– آیا دانشجویانی که بدلیل عدم اطلاع در دانشگاههای غیرمعتبر به تحصیل اشتغال دارند می توانند به یکی از دانشگاههای داخل کشور انتقال یابند؟

خیر، دانشجویان می بایست قبل از عزیمت به خارج از کشور جهت ادامه تحصیل، اطلاعات لازم را از طریق سایت مرکز خدمات آموزشی کسب نمایند و وزارت متبوع هیچگونه مسئولیتی در قبال عدم اطلاع دانشجویان عهده دار نمی باشد. در صورت اشتغال به تحصیل در دانشگاههای نامعتبر می توانند با انتقال و ادامه تحصیل در یکی از دانشگاههای مورد تائید در کشور محل تحصیل و یا کشورهای دیگر و احراز شرایط اولیه ، تقاضای انتقال نمایند.

۳– شرایط کلی برای انتقال دانشجویان خارج به داخل در مقطع دکترای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی چیست؟

 • دارا بودن مدرک دیپلم و مدرک دوره پیش دانشگاهی در یکی از رشته های علوم تجربی یا ریاضی فیزیک با حداقل معدل ۱۶ برای دیپلم و ۱۷ برای پیش دانشگاهی
 • تحصیل در یک دانشگاه مورد تائید بمدت دو سال تحصیلی در نظام سالیانه و یا گذراندن ۷۲ واحد درسی مرتبط در نظام واحدی با میانگین نمره ۱۵ از ۲۰
 • ارائه اصل مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی و اصل ریزنمرات تحصیلی با مهر دانشگاه و سفارت ج. ا. ایران در کشور محل تحصیل ضروری است

۴– آیا امکان انتقال دانشجویان خارج به داخل از مقطع لیسانس داروسازی به دکترای داروسازی وجود دارد؟

خیر، دانشجویان مقطع لیسانس صرفا” می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های علوم پزشکی لار داخل کشور تقاضا نمایند. در غیر اینصورت پس از اتمام مقطع کارشناسی و گذراندن یکسال تحصیلی معادل ۳۶ واحد درسی در مقطع دکترا میتوانند تقاضای خود را به مرکز خدمات آموزشی تحویل نمایند.

۵– شرایط انتقال برای دانشجویانی که از سال ۲۰۱۳ وارد دانشگاههای خارج از کشور می شوند؟

شرکت و قبولی در آزمون انتقال از شروط مهم و اساسی می باشد. هیچ دانشجوئی قبل از قبولی در آزمون مربوطه  به احراز سایر شرایط انتقال قادر به ادامه تحصیل در دانشگاههای داخل کشورنمی باشد.

۶– شورای انتقال چه زمانی برگزار می شود؟

سالانه دو بار در ماه های مرداد و دیماه هر سال تحصیلی، قبل از شروع هر ترم تحصیلی برگزار میگردد.

۷دانشجویان متقاضی انتقال در کدام دانشگاهها پذیرفته می شوند؟

کلیه دانشجویان واجد شرایط انتقال پس از احراز شرایط و کسب موافقت شورای انتقال، صرفاً درشعب بین الملل دانشگاهها می توانند پذیرش گرفته و ادامه تحصیل دهند.

۸– نحوه محاسبه و تطبیق واحدهای درسی دانشجو در دانشگاههای داخل کشور به چه صورت می باشد؟

ارزشیابی مدارک تحصیلی و تطبیق واحدهای درسی دانشجویان بر اساس سرفصل دروس تحصیلی داخل و خارج از کشور از حیطه اختیارات شورای تطبیق واحد دانشگاه پذیرنده است و وزارت بهداشت هیچگونه مسئولیتی در این خصوص ندارد.

۹– هزینه های تحصیلی دانشجویان در دانشگاههای داخل کشور به چه میزان می باشد؟

انتقال دانشجویان خارج به داخل صرفاً به شعب بین الملل دانشگاهها و با اخذ هزینه های تحصیلی انجام خواهد شد و تعیین میزان هزینه تحصیلی در حیطه اختیارات هیات امناء دانشگاهها است.

۱۰– اسامی شعب بین الملل دانشگاهها در رشته های موجود چگونه قابل دستیابی می باشد؟

 لیست اسامی شعب بین الملل دانشگاهها در دفترچه کنکور شماره ۲ درج گردیده است.

۱۱– شرایط انتقال دانشجویان رشته پزشکی در کشورهای کانادا، آمریکا، استرالیا و فیلیپین چگونه می باشد؟

 از آنجائیکه دوره پزشکی در دانشگاههای فوق الذکر در دو مقطع چهارساله (لیسانس و دکتری) ارائه میگردد. لذا دانشجویان پس از اتمام مقطع اول (لیسانس) و شرکت و قبولی در آزمون ورودی به دوره پزشکی (دکتری) پس از گذراندن حداقل یکسال تحصیلی از دوره چهارساله دوم، امکان ارائه درخواست را داشته و ضمن رعایت سایر شرایط، انتقال امکان پذیر می باشد.

۱۲– مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده و طرح در شورای انتقال چیست؟

الف – ریز نمرات تحصیلی حداقل دو سال تحصیلی با مهر تایید دانشگاه محل تحصیل و سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور،

ب – دارا بودن اصل دیپلم متوسطه

ج – دارا بودن اصل پیش دانشگاهی

د – درخواست شخصی دانشجو با درج شماره تلفن تماسی و ایمیل دانشجو

ه- حکم کارگزینی هیات علمی والدین دانشجو (در خصوص انتقال فرزندان هیات علمی)

و – حکم کارگزینی ماموریت دولت جمهوری اسلامی ایران و ماموریت ثابت دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

د – کپی صفحات گذرنامه

کلیه مدارک فوق الذکر در صورت دارا بودن کلیه شرایط انتقال اسکن به آدرس سایت اینترنتی که متعاقباً اعلام خواهد شد قابل بررسی می باشد.

۱۳– آیا وزارت متبوع پس از موافقت شورای انتقال، دانشجو را برای ادامه تحصیل به دانشگاههای داخل معرفی می نماید؟

 خیر، اخذ پذیرش از شعب بین الملل دانشگاهها بعهده دانشجو است.

۱۴– در صورت گذراندن دوره پیش دانشگاهی و یا دیپلم متوسطه در خارج از کشور چه اقدامی لازم است؟

ارزشیابی دوره های مذکور از سوی آموزش و پرورش – اداره محصلین خارج از کشور واقع درخیابان فردوسی سپهد قرنی نبش سمیه ساختمان علاقمندان – طبقه ششم امکان پذیر میباشد.

۱۵– در صورتیکه قسمتی از واحدهای دانشگاه توسط آموزش و پرورش به عنوان دیپلم یا پیش دانشگاهی ارزیابی گردد آیا قابل احتساب در واحدهای مورد نیاز جهت انتقال به داخل می باشد؟

خیر، تعداد واحدهای دانشگاهی باید در حدی باشد که مانده واحدها پس از کسر واحدهای ارزشیابی شده توسط آموزش و پرورش، به حد نصاب مورد نیاز برای انتقال برسد.

۱۶– در صورتیکه دانشجو واجد یکی از شروط انتقال دانشجویان خارج به داخل نباشد چه وضعیتی خواهد داشت؟

دانشجویانی که واجد شرایط انتقال در مقطع تحصیلی دکتری نباشند در صورت تقاضا و احراز شرایط انتقال در مقطع پایین تر، می توانند به مقاطع پائین تر(کارشناسی یا کاردانی) انتقال یابند.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. سارا گفت:

  کسی که از خارج انتقالی بگیره به یکی از دانشگاه های ایران توی سیستم واسش میخوره انتقال دائم.و توی نامه ای که وزارت بهداشت بهمون داده نوشته امکان انقالی مجدد وجود نداره.من میخواستم بدونم منظور انتقالی دائم هستش؟ ینی بعد از یه مدت میتونه مهمان بگیره به یه دانشگاه دیگه؟فقط مهمان؟

  1. سلام
   بعید میدونم
   برای اطلاعات بیشتر با وزارت بهداشت تماس بگیرید

 2. نیلوفر گفت:

  با سلام

  در آیین نامه انتقال از خارج به داخل کشور درج شده در صورتی که لیسانس مرتبط با پزشکی داشته باشیم کمبود معدل پیش دانشگاهی را جبران میکند ، من دارای لیسانس زیست شناسی_ژنتیک با معدل ۱۹ هستم و معدل پیش دانشگاهی ۱۵،۳۰ هست ، آیا شورای انتقال لیسانس ژنتیک را مرتبط با پزشکی میدانند ؟

  با تشکر

  1. سلام
   بله مبتونبد از اون قانون استفاده کنید

 3. نیلوفر گفت:

  با سلام

  در آیین نامه انتقال از خارج به داخل کشور درج شده در صورتی که لیسانس مرتبط با پزشکی داشته باشیم کمبود معدل پیش دانشگاهی را جبران میکند ، من دارای لیسانس زیست شناسی_ژنتیک با معدل ۱۹ هستم و معدل کل پیش دانشگاهی ۱۵،۳۰ هست ، آیا شورای انتقال لیسانس ژنتیک را مرتبط با پزشکی میدانند ؟

  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *