تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان


تحصیل-دندانپزشکی-در-ارمنستان
۱۳۹۷/اردیبهشت/۱۶ تعداد بازدید: 2,191

تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان که در همسایگی ایران قرار دارد می‌توانست به انتخاب اول ایرانیان برای تحصیل این رشته در خارج از کشور تبدیل شود اما با وجود مزایای قابل توجهی که می‌توان برای تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان برشمرد یک عامل مانع از تحصیل ایرانیان علاقمند به این رشته در دانشگاههای ارمنستان شده است.

ارمنستان مانند کشورهایی مثل ترکیه و گرجستان، موقعیت جغرافیایی خاصی دارد؛ این کشور با قرار گرفتن در منطقه قفقاز جنوبی (میان دریای سیاه و دریای خزر که مرز بین دو قاره آسیا و اروپا است) کشوری اوراسیایی بشمار می‌آید. ارمنستان، یکی از همسایگان کشورمان ایران است و با بخشی از شمال کشورمان مرز مشترک دارد. ایرانیان می‌توانند بدون ویزا و با هزینه‌ای کم به ارمنستان سفر کنند و بهمین دلیل ارمنستان یکی از مقاصد جذاب گردشگری برای ایرانیان است.

مجاورت و نزدیکی ایران و ارمنستان (که سهولت رفت‌وآمد بین این دو کشور را در پی دارد) و پایین بودن هزینه زندگی در ارمنستان، ایرانیان را به تحصیل در ارمنستان و حتی مهاجرت به این کشور هم ترغیب کرده است. دانشگاههای ارمنستان شاید برای تحصیل برخی از رشته‌ها  محل مناسبی باشند اما با توجه به شرایط خاص رشته‌های علوم پزشکی، تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان را نمی‌توان به همه ایرانیان علاقمند به این رشته توصیه کرد.

قطعا ایرانیان علاقمند به تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور که قرار است در آینده بعنوان دندانپزشک فعالیت کنند می‌دانند که در صورت عدم تأیید مدرک تحصیلی‌شان از سوی وزارت بهداشت اجازه کار بعنوان دنداپزشک را بدست نخواهند آورد و بهمین علت در انتخاب دانشگاه محل تحصیل خود این موضوع را بعنوان معیار یا فیلتر اولیه در نظر می‌گیرند. آیا دانشگاههای ارمنستان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستئد؟

جستجو در لیست دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان در سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ برای یافتن نام دانشگاهی از ارمنستان به نتیجه‌ای نمی‌رسد و این موضوع با توجه به نکته‌ای که در بند قبل گفتیم خیلی‌ها را از ادامه تحقیق و بررسی شرایط تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان منصرف می‌کند. اما اگر کسی قصد مهاجرت به کشوری دیگررا داشته باشد بنا به دلایل مختلف می‌تواند تحصیل در ارمنستان را در میان گزینه‌های خود قرار دهد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان

اولین دلیل برای انتخاب ارمنستان بعنوان محل تحصیل دندانپزشکی در خارج از ایران، نزدیکی این کشور به ایران است.

دلیل دیگری که می تواند متقاضیان (ایرانی و غیرایرانی) را به تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان مجاب کند شرایط آسان دانشگاههای ارمنستان برای پذیرش دانشجویان دندانپزشکی است. متقاضیان برای اخذ پذیرش دوره‌های دندانپزشکی دانشگاههای ارمنستان با مانع کنکور مواجه نیستند و فقط باید به موقع برای ثبت‌نام اقدام کنند.

دانشگاههای ارمنستان در مورد مدرک تحصیلی متقاضیان هم آسان‌گیرانه عمل می‌کنند و اگر کسی مدرک پیش‌‌دانشگاهی نداشته باشد؛ با داشتن دیپلم ۱۱ساله هم می‌تواند برای گرفتن پذیرش دانشگاههای ارمنستان اقدام کند.تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان

غالب متقاضیان تحصیل در خارج از ایران ترجیح می‌دهند دوره‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی بگذرانند. ضمن اینکه اغلب هم مدرک زبان انگلیسی ندارند. خب دانشگاههای ارمنستان این حسن را دارند که دوره‌های دندانپزشکی را به زبان انگلیسی هم ارائه می‌دهند و درعین‌حال از متقاضیان مدرکی که نشان‌دهنده مهارت آنها در استفاده از زبان انگلیسی است نمی‌گیرند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان یا همان شهریه‌ای که دانشجویان دندانپزشکی به دانشگاههای ارمنستان پرداخت می‌کنند هم اگرچه بنابر یک قاعده جهانی، پایین نیست اما در قیاس با کشورهای اروپایی و حتی آسیایی پایین‌تر است و در کنار هزینه پایین‌تر زندگی در ارمنستان می‌تواند در جذب دانشجویان غیرارمنی تأثیرگذار باشد.

دوره دندانپزشکی (Stomatology) در دانشگاههای ارمنستان یک دوره ۵ساله است و دانشجویان برای گذراندن این دوره، سالانه ۵هزار دلار شهریه می‌پردازند. البته دانشجویان دندانپزشکی درارمنستان پیش از شروع دوره خود باید یک دوره آماده‌سازی ۱ساله را هم تحت عنوان preparatory year بگذرانند که شهریه آن ۲هزار دلار است.

با احتساب مجموع هزینه‌های اسکان، خورد و خوراک، رفت‌ و آمد و تفریح؛ یک دانشجوی خارجی برای گذران زندگی در ارمنستان ماهانه ۵۰۰ تا ۶۰۰دلار هزینه می‌کند. آنها اجازه کار دانشجویی دارند و می‌توانند بخشی از هزینه تحصیل و زندگی خود در ارمنستان را از این طریق تأمین کنند.

اگر کسی بخواهد برای اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای ارمنستان اقدام کند به مدارک زیر نیاز دارد:

 • ترجمه مدرک شناسایی (کارت ملی یا شناسنامه)
 • کپی پاسپورت
 • اصل و ترجمه رسمی مدرک دیپلم (با تأیید سفارت ارمنستان)
 • ۶ قطعه عکس
 • گواهی سلامت پزشکی

متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در ارمنستان برای ثبت‌نام در دوره آماده‌سازی، تا اوایل نوامبر (آبان) و برای دوره‌های اصلی، تا اواخر آگوست (شهریور- مهر) فرصت دارند.

معتبر بودن مدارک صادره دانشگاههای ارمنستان (برای فارغ‌التحصیلان دوره‌های دندانپزشکی) در کشورهای اروپایی می‌تواند در ترکیب با برخی قوانین مهاجرتی، تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان را به راهی برای مهاجرت به این کشورها تبدیل کند.

اگر کسی در دوره دندانپزشکی در ارمنستان مشغول به تحصیل شود و بخواهد پس از فارغ‌التحصیلی در ایران فعالیت کند همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم؛ بعلت عدم ارزشیابی و تأیید مدرک تحصیلی اجازه کار نخواهد داشت اما می‌تواند از یکی از راههای زیر (که در آئین‌نامه ارزشیابی وزارت بهداشت مشخص شده)  مدرک خود را به تأیید این وزارتخانه رسانده و اجازه کار خود را بدست آورد:

 • گرفتن مدرک در مقطع بالاتر، از دانشگاهی مورد تأیید؛ برای مثال اگر یک نفر، از دانشگاهی غیرمعتبر در دوره دکترای پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شده باشد و سپس دوره تخصص خود را در یک دانشگاه معتبر بگذراند، مدرک او قابل تأیید است.
 • شرکت و قبولی در آزمون‌های معتبر بین‌المللی از نظر شورایعالی ارزشیابی که در آئین‌نامه ارزشیابی وزارت بهداشت نام آنها ذکر شده است.
 • ارزشیابی مدارک و دریافت مجوز کار از کشورهایی که دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت دارند

دانشگاه های کشور ارمنستان در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشند.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. ساسان گفت:

  سلام – حداقل معدل دیپلم برای پذیرش در دندانپزشکی باید چقدر باشه ؟ کتبی یا کل؟ تشکر

  1. سلام
   در ارمنستان معدل زیاد ملاک نیست.
   چون باید دورهی زیرو کورس رو بگذرونید به هر حال

 2. سيناذبيحي گفت:

  سلام
  ارشد مهندسی صنایع دارم و ۳۳ ساله هستم و علاقه مند به ادامه تحصیل در دندانپزشکی دارم…مرا راهنمایی کنید.

  1. سلام
   برای مشاوره کلی با شماره های دفتر در قسمت تماس با ما ارتباط بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *