تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل دندانپزشکی در بنگلادش


۱۳۹۷/اردیبهشت/۰۹ تعداد بازدید: 1,323

تحصیل دندانپزشکی در بنگلادش در دو سال تحصیلی ۱۷-۲۰۱۶ و ۱۸-۲۰۱۷ شماری از ایرانیان را رهسپار این کشور درجنوب شرقی آسیا کرد. پیش از این دو سال، امکان تحصیل دندانپزشکی در هند با شرایطی کم‌وبیش آسان باعث می‌شد کسی به تحصیل دندانپزشکی در بنگلادش حتی فکر هم نکند اما تغییر شرایط تحصیل دندانپزشکی در هند نگاه ایرانیان را متوجه بنگلادش کرد.

در این مطلب توضیح می‌دهیم که چرا بنگلادش به جایگزین هند برای شماری از متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور تبدیل شد و چرا دیگر عملا امکان تحصیل دندانپزشکی در بنگلادش تا اطلاع بعدی برای ایرانیان وجود ندارد.

مانند تحصیل پزشکی در بنگلادش مهم‌ترین امتیاز تحصیل دندانپزشکی در بنگلادش هم (تا پیش از امسال) امکان گرفتن پذیرش آسان (بدون شرکت در آزمون ورودی و بدون داشتن مدرک زبان) از دانشگاهی مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان بود. ضمن اینکه دوره دندانپزشکی به زبان انگلیسی ارائه می‌شد.

این دقیقا همان شرایطی است که بر تحصیل رشته‌های پزشکی در هند تا پیش از تغییر قانون آزمون NEET حاکم بود. علاو بر اینها، هزینه تحصیل دندانپزشکی در بنگلادش و همچنین هزینه زندگی در این کشور نسبتا پایین است. مجموعه این شرایط باعث شد تا با وجود همه کاستی‌ها و مشکلات بنگلادش، این کشور مورد توجه و اقبال بخشی از متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور قرار بگیرد.

اولین سؤال متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور به اعتبار مدارک صادره دانشگاه یا کشور مورد بحث مربوط می‌شود. اینکه آیا وزارت بهداشت کشورمان مدارک صادره از دانشگاه مورد بحث را تأیید می‌کند یا خیر. در مورد بنگلادش و تا پیش از امسال (یعنی سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷) به شرط انتخاب دانشگاه داکا (university of dhaka) پاسخ این سؤال مثبت بود. ساده بگوییم؛ این دانشگاه در لیست دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان قرار داشت؛ اما در لیست امسال دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان، نام این دانشگاه و هیچ دانشگاه دیگری از بنگلادش دیده نمی‌شود.

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور برای انتخاب کشور و دانشگاه مقصد خود به دو موضوع دیگر هم اهمیت زیادی می دهند؛ آزمون ورودی و مدرک زبان. گرفتن پذیرش دندانپزشکی بدون شرکت در آزمون ورودی و بدون نیاز به ارائه مدرک زبان از کمتر دانشگاهی در دنیا ممکن است بویژه اگر اعتبار مدرک دانشگاه هم برایمان مهم باشد. دانشگاه داکای بنگلادش (university of dhaka) تا امسال یکی از همین معدود گزینه‌هایی بود که ضمن مورد تأیید بودن، برای پذیرش دانشجو هم شرایط سختی نداشتند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در بنگلادش

دندانپزشکی رشته گرانی است و برای تحصیل آن باید شهریه‌های سنگینی را پرداخت کرد. ضمن اینکه برای محاسبه کل هزینه‌ها باید هزینه‌های زندگی را هم در نظر بگیریم. از این حیث هم تحصیل دندانپزشکی در بنگلادش نسبت به گزینه‌های دیگر شرایط بهتری دارد. هزینه کل دوره دندانپزشکی در بنگلادش ۲۲هزار دلار است که ۱۵هزار دلار آن بصورت پیش و باقی، سال به سال پرداخت می‌َشود.

تحصیل دندانپزشکی در بنگلادش البته تماما خوبی و آسانی و ارزانی نیست. بنگلادش کشور فقیر و پرجمعیتی است و زندگی در ان بخصوص برای کسانی که از کشورهایی توسعه‌ یافته‌تر و پیشرفته‌تر می‌آیند کار آسانی نیست. آنها باید بتوانند با مشکلاتی مثل کمبود امکانات و آلودگی این کشور خود را سازگار کنند. در غیر اینصورت ناچارند تحصیل خود را ناتمام بگذارند.تحصیل دندانپزشکی در بنگلادش

شرایط دانشگاه و کالج‌های بنگلادش هم تفاوتی با شرایط کلی حاکم بر این کشور ندارد. با وجود این نقائص و کمبودها برخی کالج‌های دانشگاه داکا خوابگاههایی نسبتا بزرگ دارند که می‌توانند مشکل اسکان دانشجویان را حل کنند. دانشجویان متأهل دانشگاه داکا می‌توانند با همسر خود در خوابگاههای ۶۰ متری و دانشجویان مجرد هم می‌توانند در خوابگاههای ۴۰ متری ۲ نفره زندگی کنند. هر دو نوع خوابگاه سرویس بهداشتی و حمام دارند و یک سوئیت کامل هستند.

دوره دندانپزشکی در بنگلادش مثل دوره پزشکی در بنگلادش ۵.۵ سال به طول می‌انجامد. برای اخذ پذیرش دندانپزشکی بنگلادش هم مدارک زیر مورد نیاز است:

  • پاسپورت معتبر
  • ترجمه رسمی دیپلم و پیش دانشگاهی (فقط رشته های ریاضی و تجربی)
  • فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
  • (داشتن مدرک زبان مزیت محسوب میشود)

پرداختن به شرایط تحصیل دندانپزشکی در بنگلادش در شرایطی که دانشگاهی از این کشور مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان نیست شاید خالی از لطف هم نباشد. متقاضیان و علاقمندان تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور می‌توانند با مطالعه شرایط کشورهای مختلف همه جوانب تحصیل و زندگی در این کشورها را شناخته و با مقایسه بین آنها بهترین گزینه را انتخاب کنند. از این نکته هم نباید غافل شوند که شرایط کشورها ممکن است هر سال نسبت به سال قبل تغییر کند و حتما از به روز بودن اطلاعات دریافتی خود مطمئن باشند.

دانشگاههای کشور بنگلادش در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشند.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *