تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان


دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان
۱۳۹۸/آبان/۱۰ تعداد بازدید: 593

تحصیل پزشکی در بلغارستان و در دانشگاهی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران، با توجه به هزینه های پایین تر زندگی و تحصیل در بلغارستان می تواند یک گزینه قابل توجه برای ایرانیان باشد ولی سؤال این است که آیا چنین دانشگاهی در بلغارستان وجود دارد؛ بله! دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان (Medical University Sofia) در حال حاضر مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و مدارک صادره این دانشگاه در ایران قابل ارزشیابی و تأیید هستند. اما شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان چگونه است؟

معرفی دانشگاه

دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان در سال ۱۹۱۷ و توسط تزار فردیناند اول تأسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه پزشکی کشور بلغارستان به حساب می آید. این دانشگاه البته در آغاز یکی از دانشکده های دانشگاه صوفیا “St. Kliment Ohridski” بود و در طول بیش از ۱۰۰ سال فعالیت خود تغییر و تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است.

Medical University Sofia در هر ۵ زمینه آموزشی خود؛ یعنی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مراقبت های بهداشتی و بهداشت عمومی، در میان دانشگاه های بلغارستان سرآمد و پیشرو است. این دانشگاه بیش از ۶ هزار دانشجو دارد که حدود ۱۶۰۰ نفر آنها دانشجویان بین‌‌المللی هستند و از بیش از ۸۰۰ استاد و مدرس هم بهره می گیرد.

دانشگاه مورد تأیید، مدرک معتبر

همانطور که در ابتدای مطلب هم گفتیم؛ وزارت بهداشت ایران، دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان را برای تحصیل پزشکی در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ مورد تأیید خود اعلام کرده است و این یعنی اگر یک ایرانی از امسال به تحصیل پزشکی در دانشگاه  پزشکی صوفیا بلغارستان مشغول شده باشد، پس از فارغ التحصیلی و در بازگشت به ایران می تواند مدرک خود را پس از طی روند ارزشیابی مدارک، به تأیید برساند. این نکته را هم اضافه کنیم که هیچ دانشگاه دیگری در بلغارستان در حال حاضر مورد تأیید وزارت بهداشت نیست.

» مطلب مرتبط: تحصیل پزشکی در بلغارستان

» مطلب مرتبط: تحصیل دندانپزشکی در بلغارستان

تحصیل پزشکی در دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان

امکان تحصیل پزشکی در دانشگاه صوفیا بلغارستان به زبان انگلیسی یکی دیگر از مزایای این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی به حساب می آید. این دانشگاه دوره های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را در کنار زبان بلغاری، به زبان انگلیسی هم ارائه می کند، طول دوره‌ های هر ۳ رشته ۶ سال است و دانشجویان هر ۳ رشته سالانه ۸ هزار یورو شهریه پرداخت می کنند.

اخذ پذیرش از دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان

یکی از دغدغه های متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور که نقش مهمی در انتخاب کشور و دانشگاه مقصد دارد، شرایط پذیرش است و این موضوع که آیا برای ورود به دوره های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در یک دانشگاه باید در آزمون ورودی شرکت کنند یا خیر و اگر شرکت در آزمون، الزامی است؛ سطح دشواری آن چقدر است.

آزمون ورودی

در مورد شرایط ورود به دوره های پزشکی دانشگاه صوفیا بلغارستان باید بگوییم متقاضان تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه به زبان انگلیسی، باید در آزمون ورودی شرکت کنند که آزمونی تستی از دروس زیست شناسی و شیمی است.

نمرات خوب

هر دانشکده کمیسیونی دارد که شرایط متقاضیان را براساس فرم درخواست آنها بررسی و ارزیابی می کند. متقاضیان باید در دوران تحصیلات متوسطه نمرات خوبی در دروس زیست شناسی و شیمی گرفته باشند.

مهارت زبان

طبیعتا برای تحصیل رشته های پزشکی به زبان انگلیسی، به سطح بالایی از آشنایی با زبان انگلیسی نیاز است و در مورد تحصیل پزشکی در دانشگاه صوفیا بلغارستان هم غیر از این نیست. متقاضیان شرکت در دوره های انگلیسی زبان این دانشگاه، برای اخذ پذیرش باید مدرک معتبر زبان انگلیسی ارائه دهند و اگر مدرک زبان نداشته باشند، باید در یک دوره مقدماتی زبان انگلیسی که دانشگاه برگزار می کند، شرکت کنند. مدت این دوره، ۱ سال است.

مدارک لازم برای ارائه درخواست

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه صوفیا بلغارستان برای ثبت درخواست خود باید مدارک زیر را ارائه دهند:

  • کپی مدرک رسمی دیپلم متوسطه (با نمرات قابل قبول در دروس زیست شناسی و شیمی)
  • مدرکی رسمی و با ترجمه تأییدشده به زبان بلغاری که نشان دهنده صلاحیت متقاضی برای ادامه تحصیل در مقاطع عالی مؤسسات آموزشی کشور خود باشد
  • کپی پاسپورت معتبر (یا کارت شناسایی)
  • گواهی پزشکی که یک ماه پیش از تاریخ درخواست صادر شده باشد
  • دو قطعه عکس در فرمت عکس پاسپورت
  • بیانیه امضاشده به زبان بلغاری و انگلیسی که صحت مدارک ارائه شده را تأیید کند

هزینه زندگی در بلغارستان

هزینه زندگی در بلغارستان کمتر از کشورهای اروپایی دیگر است و این موضوع را می توان از مزایای تحصیل پزشکی در بلغارستان دانست. سالانه ۷ هزار یورو (حدودا ۶۰۰ یورو در ماه) مبلغی است که با آن می توان زندگی دانشجویی خود را در بلغارستان گذراند که تفاوت قابل توجهی با هزینه زندگی در کشورهای غرب اروپا دارد.

» مطلب مرتبط: اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *