تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل دندانپزشکی در قبرس


تحصیل-دندانپزشکی-در-قبرس
۱۳۹۷/اردیبهشت/۰۹ تعداد بازدید: 2,156

قرار داشتن نام یک دانشگاه قبرسی در لیست دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ می‌توانست خبر خوشی برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور باشد و برخی از آنها را برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس راهی این کشور کند. اما این اتفاق نیفتاد. در این مطلب به بررسی شرایط تحصیل دندانپزشکی در قبرس می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم که چرا تحصیل دندانپزشکی در قبرس برای ایرانیان جذاب نیست.

قبرس یک کشور جزیره‌ای است، در شرق دریای مدیترانه واقع شده و بعد از ساردنی و سیسیل، بزرگترین جزیره واقع در دریای مدیترانه محسوب می‌َشود. وقوع یک سلسله اتفاقات سیاسی در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی قبرس را به کشوری دوتکه تبدیل کرده است.

آنچه ما به عنوان قبرس می‌شناسیم بخش جنوبی و یونانی‌نشین قبرس است که با عنوان جمهوری قبرس به عضویت اتحادیه اروپا هم درآمده و واحد پولی آن یورو است. تکه جداشده قبرس بخش شمالی و ترک‌نشین این کشور است که فقط ترکیه آن را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت می‌شناسد.

قبرس، کشور بسیار کوچکی است و در مقایسه با استان‌های ایران، تنها از استان البرز بزرگتر است. کشوری که کمتر از ۱۰هزار کیلومتر مربع مساحت و حدود ۱میلیون و ۲۰۰هزار نفر هم جمعیت دارد و متناسب با این جمعیت دانشگاههای معدودی هم دارد. با این حال، ظرفیت این دانشگاهها به اندازه‌ای است که می‌توانند دانشجویان بین‌المللی و غیربومی را هم پذیرش کنند.

مقصد غالب ایرانیانی که برای تحصیل در قبرس عازم این کشور می‌شوند شمال این کشور و بخش خودمختار قبرس شمالی است. دانشگاههایی که بعد از جدا شدن قبرس شمالی تأسیس شده‌اند، زیر نظر ترکیه اداره می‌شوند و بعضی دوره‌های خود را با دانشگاههای ترکیه بصورت مشترک برگزار می‌کنند.

در لیست دانشگاههای مورد تأیید وزارت علوم ایران، هم نام دانشگاههایی از جمهوری قبرس و هم نام دانشگاههایی از قبرس شمالی دیده می‌شود که بدون تفکیک و بعنوان دانشگاههای قبرس منتشر شده‌اند اما در لیست وزارت بهداشت تنها نام University of Cyprus یا دانشگاه قبرس دیده می‌شود که در جمهوری قبرس قرار دارد و مشخص نیست دانشگاههای قبرس شمالی بعلت ارزیابی وزارت بهداشت از کیفیت آموزش علوم پزشکی در این دانشگاهها در لیست این وزارتخانه قرار نگرفته‌اند یا به این علت که قبرس شمالی را دنیا (به جز ترکیه) به رسمیت نمی‌شناسد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در قبرس

نکته قابل توجه در مورد تحصیل دندانپزشکی در قبرس (یا بهتر است بگوییم قبرس شمالی) به دوره‌های مشترک دانشگاههای قبرس شمالی و ترکیه مربوط می‌شود. مدرک این دوره‌های مشترک را دانشگاههای ترکیه صادر می‌کنند و اگر دانشگاه ترکیه‌ای مورد تأیید وزارت بهداشت ایران باشد مدرک صادره آن هم معتبر خواهد بود.

در حال حاضر دانشگاههای  خاور نزدیک (Near East یا NEU)، دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) و دانشگاه اروپایی قبرس (EUC) از جمه دانشگاههای ارائه‌دهنده دوره‌های دندانپزشکی در قبرس هستند که البته هیچکدام مدرک قابل تأییدی برای فارغ‌التحصیلان ایرانی صادر نمی‌کنند.تحصیل دندانپزشکی در قبرس

دانشگاه خاور نزدیک (قبرس شمالی) یا NEU که در مرکز قبرس شمالی قرار دارد دانشگاهی بزرگ است که با امکانات مختلف خود می‌تواند شرایط رضایتبخشی را برای زندگی و تحصیل دانشجویان ایجاد کند. این دانشگاه، از جمله دارای یک بیمارستان فوق تخصصی و پیشرفته است که در زمینه تحصیل علوم پزشکی اهمیت زیادی دارد.

دانشگاه خاور نزدیک (قبرس شمالی) یا NEU از سال ۲۰۰۷ و با تأسیس دانشکده دندانپزشکی دوره‌های دندانپزشکی را هم به متقاضیان ارائه می‌دهد. NEU بعنوان یک دانشگاه بین‌المللی علاوه بر زبان ترکی (زبان رسمی قبرس شمالی)، دوره‌های دندانپزشکی را به زبان انگلیسی هم برگزار می‌کند.

دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) هم در قبرس شمالی واقع شده و در سال ۲۰۱۲ دانشکده دندانپزشکی خود را تأسیس کرده است. دانشکده پزشکی دانشگاه اروپایی قبرس (EUC) هم در سال ۲۰۱۳ تأسیس  شده و در رشته‌هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی دانشجو می‌پذیرد.

تحصیل دندانپزشکی در قبرس با توجه به جذابیت‌های خود این کشور (بعنوان کشوری امن و با آب‌وهوا و جغرافیایی دلپذیر) و همچنین شرایط تحصیل دندانپزشکی در قبرس (که شامل تحصیل به زبان انگلیسی و شرایط نسبتا آسان پذیرش دانشجو می‌شود) می‌توانست گزینه‌ای مطلوب برای ایرانیان شناخته شود اما بعلت اینکه مدارک دانشگاههای قبرس از دید وزارت بهداشت ایران معتبر و قابل ارزشیابی نیستند طبیعتا کسی زمان و پول خود را صرف تحصیل دندانپزشکی در قبرس نمی‌کند.

البته وزارت بهداشت ایران راه تأیید و ارزشیابی مدارک نامعتبر را کاملا نبسته است و به این منظور روش‌هایی را در آئین‌نامه ارزشیابی مشخص کرده است. آن دسته از دانش‌آموختگان رشته‌های علوم پزشکی (از جمله دندانپزشکی) که از سال ۲۰۰۹ تحصیل خود را شروع کرده‌اند با داشتن یکی از شرایط زیر می‌توانند درخواست خود را برای ارزشیابی مدرک خود ارائه کنند:

 • گرفتن مدرک در مقطع بالاتر، از دانشگاهی مورد تأیید؛ برای مثال اگر یک نفر، از دانشگاهی غیرمعتبر در دوره دکترای پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شده باشد و سپس دوره تخصص خود را در یک دانشگاه معتبر بگذراند، مدرک او قابل تأیید است.
 • شرکت و قبولی در آزمون‌های معتبر بین‌المللی از نظر شورایعالی ارزشیابی که در آئین‌نامه ارزشیابی وزارت بهداشت نام آنها ذکر شده است.
 • ارزشیابی مدارک و دریافت مجوز کار از کشورهایی که دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت دارند.

شرایط بالا شامل تحصیل فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی از دانشگاههای قبرس هم می‌َشود.

دانشگاههای کشور قبرس در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشند.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. وحیده اکبری گفت:

  سلام و احترام
  ببخشید دانشجویان شته دندانپزشکی فارغ التحصیل از دانشگاه Near EASt برای ادامه تحصیل در مقطع تخصص به کدام کشورها می تونن برن و کدوم دانشگاه‌ها این عزیزان رو پذیرش می کنن؟مثلا از دانشگاه های انگلیس کدام دانشگاه و چگونه می توانند وارد تخصص بشن .ممنون میشمراهنمایی بفرمایید .متشکرم

  1. سلام
   ما شرایط ادامه تحصیل از ایران به سایر کشور ها رو بررسی میکنیم و همچنین برعکس.
   در مورد کشور ثالث باید رتبه ی جهانی دانشگاه مد نظرتون تون و کشور مقصدتون در آینده رو ارزیابی کنید

 2. lina گفت:

  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم مدرکی که قبرس برای دندانپزشکی میده دکترا هستش یا تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد انجام میشه؟

  1. خانم لینا سلام
   مدرک دانشگاههای قبرس BDS هستش و بعدش MDS بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *