تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل دندانپزشکی در گرجستان


۱۳۹۷/اردیبهشت/۱۵ تعداد بازدید: 2,381

نگاهی به شرایط تحصیل دندانپزشکی در گرجستان این کشور را مقصدی دلخواه علاقمندان و متقاضیان تحصیل دندانپزشکی نشان می‌دهد. شمایی که این مطلب را می‌خوانید اما به احتمال بسیار زیاد ایرانی هستید و احتمالا می‌خواهید پس از اخذ مدرک دندانپزشکی خود در ایران فعالیت کنید؛ در اینصورت باید قید تحصیل دندانپزشکی در گرجستان را بزنید و به دنبال کشوری با شرایط نزدیک گرجستان باشید که در عین حال مورد تأیید وزارت بهداشت دولت ایران هم باشد.

گرجستان از نظر جغرافیایی یک کشور ارواسیایی‌ست و در دو قاره اروپ و آسیا (ناحیه قفقاز، بین دریای خزر و دریای سیاه) واقع شده است. گرجستان رسما یک کشور اروپایی محسوب شده و برای اینکه به عضویت اتحادیه اروپا درآید تلاش می‌کند شرایط مورد نظر این اتحادیه را محقق کند.

در میان کشورهای اروپایی کشورهای زیادی نیستند که با پاسپورت ایرانی و بدون ویزا امکان سفر به آنها وجود دارد. گرجستان، یکی از این معدود کشورها است و بهمین علت در ایامی مثل تعطیلات نوروز پذیرای ایرانیان زیادی می‌شود.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در گرجستان هم اگر مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان بود می‌توانست ایرانیان زیادی را به این کشور بکشاند. آنچه ایرانیان را از تحصیل دندانپزشکی در گرجستان منصرف می‌کند این است که وزارت بهداشت، مدارک دندانپزشکی دانشگاههای گرجستان را ارزشیابی و تأیید نمی‌کند و فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی از دانشگاههای گرجستان نمی‌توانند بعنوان دندانپزشک در ایران فعالیت کنند.

اگر کسی قصد تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور و همچنین مهاجرت داشته باشد می‌تواند  تحصیل دندانپزشکی در گرجستان را انتخاب کند. مدرک دندانپزشکی دانشگاههای گرجستان در دیگر کشورهای اروپایی معتبر است و این امکان هم وجود دارد که با داشتن مدرک دندانپزشکی، به برخی از کشورهای اروپایی مهاجرت کرد.

سد کنکور عاملیست که خیلی‌ها را از تحصیل در رشته دلخواهشان بازمی‌دارد و مختص ایران هم نیست. شما برای تحصیل علوم پزشکی در کشورهایی مثل ترکیه و ایتالیا هم باید در آزمون ورودی پذیرفته شوید. در این شرایط، مسلما پذیرش دانشجویان بدون برگزاری آزمون امتیازی بزرگ محسوب می‌شود و تحصیل دندانپزشکی در گرجستان از این امتیاز برخوردار است. گرفتن پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای گرجستان نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارد و این بخشی از شرایط آسان دانشگاههای گرجستان برای پذیرش دانشجویان دندانپزشکی است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

دوره‌های دندانپزشکی در دانشگاههای گرجستان به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند ولی متقاضیان برای اخذ پذیرش، ملزم به داشتن مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) نیستند. این نکته هم در شرایطی که بسیاری از متقاضیان، فاقد مدرک زبان هستند، فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاههای گرجستان را بسیار تسهیل می‌کند.تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

هزینه تحصیل دندانپزشکی بصورت آزاد (یا شخصی) بالا است اما این هزینه در همه کشورها و همه دانشگاهها یکسان نیست. میزان شهریه دریافتی دانشگاهها می‌تواند حتی دیگر معیارهای متقاضیان را برای انتخاب محل تحصیل خود تحت تأثیر قرار دهد. از این حیث هم می‌توان شرایط تحصیل دندانپزشکی در گرجستان را خوب ارزیابی کرد. دانشجویان دوره دندانپزشکی در گرجستان سالانه ۴هزار دلار شهریه می‌پردازند و با توجه به اینکه این دوره ۵سال به طول می انجامد آنها ۲۰هزار دلار برای گذراندن کل دوره پرداخت می‌کنند.

بالاتر گفتیم که تحصیل دندانپزشکی در گرجستان برای آن دسته از متقاضیانی که قصد مهاجرت هم دارند گزینه خوبی می‌تواند باشد. البته پیش از هر اقدامی باید از شرایط کشورهای مختلف اروپایی برای پذیرش دندانپزشکان اطلاعات دقیق کسب کرده و به اطلاعات کلی اکتفا نکنند.

دیگر متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور هم بهتر است این موضوع را بدانند که حتی در صورت دریافت مدرک نامعتبر (از نظر وزارت بهداشت) باز هم راههایی برای ارزشیابی و تأیید مدرک آنها وجود دارد. در آئین‌نامه وزارت بهداشت، ۳روش زیر برای این کار مشخص شده است:

 • گرفتن مدرک در مقطع بالاتر، از دانشگاهی مورد تأیید؛ برای مثال اگر یک نفر، از دانشگاهی غیرمعتبر در دوره دکترای پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شده باشد و سپس دوره تخصص خود را در یک دانشگاه معتبر بگذراند، مدرک او قابل تأیید است.
 • شرکت و قبولی در آزمون‌های معتبر بین‌المللی از نظر شورایعالی ارزشیابی که در آئین‌نامه ارزشیابی وزارت بهداشت نام آنها ذکر شده است.
 • ارزشیابی مدارک و دریافت مجوز کار از کشورهایی که دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت دارند.

انتخاب دانشگاهی که مورد تأیید وزارت بهداشت نباشد برای تحصیل در رشته‌هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی تصمیمی است که می‌تواند وقت و پول شما را تلف کند. تحت شرایطی خاص البته می‌تواند تصمیم قابل دفاعی باشد. اگر شما تصمیم‌تان را برای تحصیل دندانپزشکی در گرجستان گرفته‌اید از سپتامبر تا فوریه برای ترم بهار و از ماه مارس تا اوایل سپتامبر برای ترم پاییز فرصت ثبت‌نام دارید.

دانشگاه های کشور گرجستان در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشند.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. انا گفت:

  سلام
  مدرک دندان پزشکى گرجستان در لندن هم معتبر است؟

 2. نوید گفت:

  با سلام پسر من معدل ۱۵ دیپلم و پیش دانشگاهی اش خوب نبوده و دیپلم تجربی دارد ودر حال حاضر دانشجو صنایع دانشگاه دولتی است ایا می تواند در رشته دندان پذیرفته شود؟

 3. سپهر گفت:

  سلام بعد از گرفتن دوره پزشکی عمومی کدام کشورا برای تخصص میتونند بروند

  1. سلام
   اکثر کشورهای اروپایی مثل المان، اتریش، ایتالیا، اسپانیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *