تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در گرجستان


تحصیل-پزشکی-در-گرجستان
۱۳۹۷/اردیبهشت/۱۵ تعداد بازدید: 3,093

اگر شما متقاضی تحصیل پزشکی در خارج از کشور هستید و پس از پایان تحصیل خود قصد بازگشت به ایران را ندارید می‌توانید به تحصیل پزشکی در گرجستان هم فکر کنید. کشوری که هیچ دانشگاهی از آن در لیست  دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت جای ندارد اما می‌تواند برای بخشی از متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور گزینه خوبی باشد.

گرجستان در دو قاره اروپا و آسیا (ناحیه قفقاز، بین دریای خزر و دریای سیاه) واقع شده و کشوری اوراسیایی به حساب می‌آید. گرجستان بطور رسمی یک کشور اروپایی است و با حاکم کردن قوانین اتحادیه اروپا می‌کوشد به عضویت اتحادیه اروپا و ناتو هم دربیاید.

گرجستان یکی از کشورهایی است که ایرانیان بدون ویزا می‌توانند به آنها سفر کنند. از این رو گرجستان در ایامی مثل تعطیلات نوروز میزبان ایرانیان زیادی است. البته وقتی حرف از تحصیل در گرجستان و بطور خاص تحصیل پزشکی در گرجستان باشد شرایط فرق می‌کند.

وقتی شرایط تحصیل پزشکی در گرجستان را بررسی می‌کنیم همه چیز دلخواه و مطابق میل متقاضیان و علاقمندان پزشکی به نظر می‌آید اما یک مسئله اساسی خیلی از این متقاضیان را از انتخاب دانشگاههای گرجستان منصرف می‌کند؛ در حال حاضر وزارت بهداشت کشورمان دانشگاههای گرجستان را برای تحصیل پزشکی مورد تأیید خود نمی‌داند.

برخلاف ایران، کشورهای اروپایی مدرک صادره دانشگاههای گرجستان برای فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی را معتبر می‌دانند. بنابراین برای آن دسته از متقاضیانی که نمی‌خواهند پس از فارغ‌التحصیل شدن به ایران برگردند تحصیل پزشکی در گرجستان شرایط قابل قبولی دارد.

شرایط تحصیل پزشکی در گرجستان

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل پزشکی در گرجستان  شرایط آسان اخذ پذیرش از دانشگاههای این کشور است. بسیاری از کشورها دانشجویان پزشکی را با برگزاری آزمون ورودی گزینش می‌کنند؛ آزمون‌هایی که از کنکور ایران آسان‌تر نیستند و ضمنا رقابت سنگینی بین خارجی‌ها برای قبولی در این آزمون‌ها جریان دارد. کشورهای معدودی هستند که بدون شرکت در آزمون ورودی اجازه تحصیل پزشکی را به متقاضیان می‌دهند و گرجستان یکی از آنهاست.

شرایط آسان اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای گرجستان شامل مدرک زبان هم می‌شود؛ به این معنی که متقتاضیان تحصیل پزشکی در دانشگاههای گرجستان برای گرفتن پذیرش نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند.تحصیل پزشکی در گرجستان

زبان رسمی کشور گرجستان گرجی است اما آموزش پزشکی در دانشگاههای گرجستان به زبان انگلیسی هم صورت می‌گیرد و در عین حال، همانطور که گفتیم؛ این امکان وجود دارد که بدون ارائه مدرک زبان (مدارکی مانند آیلتس و تافل) از دانشگاههای گرجستان پذیرش گرفت. نداشتن مدرک زبان البته نباید با ندانستن زبان (انگلیسی) یکی باشد که در این صورت نتیجه‌ای جز اتلاف وقت و پول دانشجو ندارد.

هزینه تحصیل پزشکی در گرجستان عامل دیگری است که می‌تواند خارجی‌ها را به انتخاب این کشور ترغیب کند. از لحاظ میزان شهریه، گرجستان یکی از بهترین شرایط را در بین مقاصد مختلف تحصیل پزشکی در دنیا دارد. دانشجویان دوره پزشکی عمومی دانشگاههای گرجستان سالانه ۴۵۰۰ دلار شهریه می‌پردازند. دوره پزشکی عمومی در دانشگاههای گرجستان یک دوره ۶ساله است و شهریه کل دوره کمتر از ۳۰هزار دلار می‌َشود.

دوره ۶ساله پزشکی عمومی در گرجستان از یک دوره مقدماتی ۲ساله و یک دوره ۴ساله تشکیل می‌َشود. در دوره مقدماتی (تحت عنوان پیش‌پزشکی یا پیش‌آمادگی) دانشجویان دروس علوم پایه مانند بیولوژی، فیزیک و شیمی و همچنین دروس علوم انسانی مثل مردم‌شناسی، تاریخ پزشکی و تاریخ گرجستان را می‌گذرانند.

در دوره ۴ساله دوم تحت عنوان دوره پزشکی هم دانشجویان مقدمات پزشکی، کاربرد علوم پزشکی، اخلاق پزشکی، پزشکی بالینی و مباحث مرتبط دیگر را فرا می‌گیرند.

در حال حاضر دانشگاههای زیر در گرجستان دوره‌های پزشکی را ارائه می‌دهند:

 • دانشگاه ایالتی تفلیس (TSMU)
 • دانشگاه دیوید تویلدیانی (David Tvildiani Medical University – AIETI)
 • دانشگاه دولتی آکاشی تسرتلی (Akaki Tsereteli State University)
 • Geomedi Medical universitya
 • New vision Medical University (دانشگاه خصوصی)

باز هم باید یادآوری کنیم که هیچکدام از دانشگاههای بالا مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان نیستند. البته مدرک کسانی که از یکی از دانشگاههای بالا در یکی از رشته‌های پزشکی فارغ‌التحصیل شده باشند می‌تواند ارزشیابی و تأیید هم شود. به این منظور صاحب مدرک باید یکی از شرایط زیر را احراز کند:

 • گرفتن مدرک در مقطع بالاتر، از دانشگاهی مورد تأیید؛ برای مثال اگر یک نفر، از دانشگاهی غیرمعتبر در دوره دکترای پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شده باشد و سپس دوره تخصص خود را در یک دانشگاه معتبر بگذراند، مدرک او قابل تأیید است.
 • شرکت و قبولی در آزمون‌های معتبر بین‌المللی از نظر شورایعالی ارزشیابی که در آئین‌نامه ارزشیابی وزارت بهداشت نام آنها ذکر شده است.
 • ارزشیابی مدارک و دریافت مجوز کار از کشورهایی که دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت دارند.

گرجستان در صورت داشتن دانشگاهی در لیست وزارت بهداشت می‌توانست مقصد بسیاری از ایرانیان متقاضی تحصیل پزشکی در خارج از کشور باشد. حالا هم می‌تواند برای عده‌ای که قصد مهاجرت تحصیلی دارند گزینه‌ای قابل اعتنا باشد و از این نظر با کشوری مثل بنگلادش تفاوت بسیاری دارد.

دانشگاه های کشور گرجستان در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشند.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. پروین مظفری گفت:

  با سلام رشته پزشکی در گرجستان معادل عمومی ایران یا لیسانس؟ ممنون

  1. سلام
   در حال حاضر مدارک پزشکی در گرجستان مورد تایید وزارت بهداشت نمیباشد

 2. پروین مظفری گفت:

  سلام در گرجستان برترین دانشگاه جهت تحصیل پزشکی کدام است ممنون. دانشگاه ایلیاد و جورجیا ازنظر سطح تحصیلی به چه صورت هستند؟ممنون

  1. سلام
   اینهای که نام بردید دانشگاه های خوبی هستند

 3. Alavi گفت:

  سلام وقت بخیر ، من دانشجوی پزشکی در یکی از دانشگاه های سراسری در ایران هستم خواستم بدونم امکانش هست برای تخصص در یکی از دانشگاه های گرجستان درس بخونم؟ آیا مدرک پزشکی عمومی ایران مورد تایید دانشگاه های گرجستان هست؟

  1. سلام
   بله تایید هست. اما مدارک گرجستان در حال حاضر در ایران ارزشیابی نمی شوند

 4. علوی گفت:

  سلام وقت بخیر ، ببخشید آیا میشه بعد از گرفتن مدرک پزشکی عمومی در یکی از دانشگاه های سراسری ایران برای تخصص در دانشگاه های گرجستان درس خوند؟ آیا دانشگاه های گرجستان مدرک دکترای عمومی ایران رو تایید میکنند؟

 5. اریتا گفت:

  سلام ,کدام دانشگاه اروپایی جهت تخصص پذیرش میکنه؟

  1. سلام
   اکثر دانشگاههای علوم پزشکی

 6. d.dast گفت:

  ایا دانشگاه های گرجستان بورسیه دارند یا خیر ؟
  اگر دارند شرایط گرفتن بورسیه چیست ؟

  1. سلام
   خیر بورسیه ندارند.
   دانشجویان خارجی باید شهریه پرداخت کنند

 7. Somebody گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  با ویزای تحصیلی در گرجستان به چه شغلی و چند ساعت می توان مشغول به کار شد ؟ درامد در چه رنجی هست ؟ و آیا امکان تبادل پول بین بانک های دو کشور هست؟

  1. سلام
   با ویزای تحصیلی اجازه کار در گرجستان ندارید.
   تبادل بانکی خیر

 8. Mahdie گفت:

  Salam khaste nabashid
  Man alan daneshjuye sal sevom pezeshk omomi hastam dar danshghah pardis , mikhastam bedonam bara gerefta pezarish az key eghdam konam behtare?
  Mamnon misham javab bedin

  1. سلام
   از ماه های تیر و مرداد برای ترم شهریور
   و ماه های آذر و دی برای ترم بهمن

 9. پوريا چگينى گفت:

  با سلام
  کدام یک از دانشگاههاى اروپا از دانشگاه گرجستان پذیرش تخصص رو میکنه

 10. we گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم با ریز نمره های پایین یعنی حدود ۱۲-۱۱ ولی با معدل کل ۱۶ میشه در دانشگاه گرجستان ثبت نام کرد یا نه؟

  1. بهزاد عیان پور گفت:

   سلام
   بله میتونید

   1. علی جعفری گفت:

    سلام
    از نظر اعتبار چطوره گرجستان؟

    1. بهزاد عیان پور گفت:

     سلام
     رتبه دانشگاههاش ۲۰۰۰ هست. اگر رتبه براتون مهمه برید سمت دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت که همه گی زیر ۷۰۰ دنیا هستند .
     لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *