تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۶۰۸۶۷۲۴ - ۸۶۰۸۶۵۹۸۰ - ۸۸۸۸۳۶۵۳ - ۰۲۱

گروه موسسات آریانا

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل دندانپزشکی در آلمان


تحصیل-دندانپزشکی-در-آلمان
۱۳۹۷/اردیبهشت/۳۰ تعداد بازدید: 1,731

جذاب اما نامیسر؛ تحصیل دندانپزشکی در آلمان را برای متقاضیان آن می‌توان اینگونه توصیف کرد. انتخاب آلمان با دانشگاههایی معتبر که کیفیت و استانداردهای آموزش در آنها بالا و هزینه تحصیل در آنها پایین است کار آسانیست اما اخذ پذیرش از این دانشگاهها برای بسیاری از متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در آلمان اصلا آسان نیست. در این مطلب به کم‌وکیف تحصیل دندانپزشکی در آلمان می‌پردازیم.

آلمان کشوری پیشرفته و توسعه‌یافته است؛ توسعه‌ای همه‌جانبه که به اقتصاد و صنعت این کشور محدود نمانده و در زمینه‌هایی مثل آموزش عالی هم قابل مشاهده است. به گواه رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا تعداد زیادی از دانشگاههای آلمان در میان برترین‌های دنیا جای دارند و آلمان در کنار فرانسه جذاب‌ترین مقصد غیرانگلیسی‌زبان برای دانشجویان بین‌المللی بشمار می آید.

با توجه به اعتبار دانشگاههای آلمان  و سطح کیفی آموزش علوم پزشکی در این دانشگاهها جای هیچ شکی نیست که وزارت بهداشت ایران نگاه مثبتی به تحصیل در آلمان دارد و دانش‌آموختگان ایرانی دندانپزشکی در آلمان در صورت بازگشت به ایران مشکلی برای تأیید مدرک خود و کسب جواز فعالیت دندانپزشکی نخواهند داشت. طبق لیست وزارت بهداشت، ایرانیان متقاضی تحصیل علوم پزشکی در آلمان در سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷  می توانند از میان ۳۴دانشگاه آلمانی محل تحصیل خود را انتخاب کنند.

تحصیل دندانپزشکی در آلمان با توجه به شرایطی که دانشگاههای آلمان برای پذیرش دانشجویان این رشته دارند، ظرفیت محدود این دانشگاهها و رقابت سخت داوطلبان پرشمار، عملا برای بسیاری از متقاضیان ایرانی ممکن نیست اما اگر کسی شرایط و توانایی لازم برای شرکت در آزمون‌های ورودی این دانشگاهها را دارد، بویژه اگر قصد مهاجرت داشته باشد، می‌تواند بصورت جدی به تحصیل دندانپزشکی در آلمان فکر کند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان

آلمان تنها کشور مورد تأیید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل دندانپزشکی نیست اما تحصیل دندانپزشکی در آلمان علاوه بر اعتبار یک مزیت بزرگ دارد و آن هزینه پایین تحصیل دندانپزشکی در دانشگاههای دولتی این کشور است. در اغلب نقاط دنیا دانشجویان دندانپزشکی شهریه‌های سنگینی به دانشگاهها می‌پردازند اما آلمان یکی از کشورهایی است که امکان تحصیل ارزان دندانپزشکی را در دانشگاههای دولتی خود فراهم کرده است بی آنکه این موضوع از کیفیت آموزش دندانپزشکی در این دانشگاهها بکاهد.

اصولا تحصیل در آلمان اگر دانشگاه محل تحصیل، دولتی باشد ارزان یا در مواردی حتی رایگان است و دانشجو تنها مبلغی در حدود ۳۰۰یورو را بعنوان هزینه خدمات اداری و دانشگاهی می‌پردازد. به همان اندازه که تحصیل در دانشگاههای دولتی آلمان ارزان است تحصیل در دانشگاههای خصوصی این کشور هزینه بالایی دارد که می‌تواند بسته به دانشگاه انتخابی به بیش از ۱۰هزار یورو در سال هم برسد.تحصیل دندانپزشکی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان هم به شهر حل سکونت دانشجو و سبک زندگی و توانایی مالی او بستگی دارد. این هزینه که شامل اسکان، خورد و خوراک، رفت و آمد، پوشاک و مخارج جانبی می‌شود بین ۵۰۰ تا ۸۰۰یورو در ماه متغیر است. ۲۰ساعت کار هفتگی با ۸ تا ۱۰یورو دستمزد برای هر ساعت امکانی است که برای دانشجویان خارجی در قانون در نظر گرفته شده است و می تواند بار مالی تحصیل و زندگی در آلمان را کاهش دهد.

دوره دندانپزشکی در آلمان یک دوره ۵ساله است و بصورت کارشناسی پیوسته در ۱۰ترم ارائه می‌شود. دانشجویان پس از پایان این دوره ۵ساله می توانند با مدرک کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده و یا با انتخاب استاد راهنما و موضوع پیشنهادی، در مقطع دکترای دندانپزشکی تحصیل خود را ادامه دهند.

دوره دندانپزشکی در آلمان مانند دیگر دوره‌های پزشکی در این کشور به دو بخش تئوری و عملی تقسیم می‌شود. بخش تئوری، ۵ترم اول را شامل می‌َشود که طی آن مفاهیم علوم پایه مانند زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک تدریس می‌َشود. در ۵ترم دوم هم که بخش عملی دوره دندانپزشکی در آلمان است، دانشجویان واحدهای تخصصی را در مراکز درمانی به صورت کارآموزی می‌گذرانند.

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در آلمان باید مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی داشته باشند و این یکی از ملزومات اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای آلمان است. آنها همچنین به تأییدیه سازمان سنجش ایران که نشان می‌دهد آنها در کنکور سراسری ایران در رشته دندانپزشکی قبول شده‌اند نیاز دارند. با داشتن این دو مدرک متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در آلمان می‌توانند در آزمون ورودی دانشگاههای آلمان شرکت کرده و با کسب نمره‌ای بالا بعنوان دانشجوی دندانپزشکی پذیرفته شوند.

کسی که خواهان تحصیل دندانپزشکی در آلمان است و مدرکB2‌ زبان آلمان دارد اما در کنکور سراسری ایران پذیرفته نشده است هم می تواند ابتدا دوره یکساله کالج شامل مفاهیم پایه‌ای دروس اصلی زیست‌شناسی و زبان و فرهنگ آلمانی را در آلمان گذرانده و سپس در آزمون ورودی دانشگاههای پزشکی شرکت کند. دوره کالج عموما رایگان و بدون شهریه است و هزینه آن فقط شامل هزینه زندگی در آلمان می‌شود اما در مواردی هم ممکن است از متقاضی تا ۵۰۰۰یورو شهریه دریافت شود.

۱. University Heidelberg

۲. Humboldt University Zu Berlin

۳. Ludwig Maximilians University Munchen

۴. University Frankfurt am Main

۵. Eberhard Krls University Tubingen

۶. Hannover Medical School

۷. University Bonn

۸. University Munster

۹. RWTH Aachen University

۱۰. Albert Ludwigs University Freiburg

۱۱. University of Humburg

۱۲. Free University Berlin

۱۳. University of Gottingen

۱۴. Julius Maximilians University Wuerzburg

۱۵. University Erlangen Nurnberg

۱۶. University of Cologne

۱۷. Johannes Gutenberg University Mainz

۱۸, University Dusseldorf

۱۹. University Ulm.

۲۰. Christian Albrechts University Zu Kiel

۲۱. Philipps University Marburg

۲۲. University of Duisburg Essen

۲۳. University of Leipzig

۲۴. University of Regensburg

۲۵. University Giessen

۲۶. Martin Luther University Halle Wittenberg

۲۷. Ruhr University Bochum

۲۸. University des Saarlandes

۲۹. University Jena

۳۰. Bielefeld University

۳۱. University of Greifswald

۳۲. University of Munich

۳۳. Charite University Medicine Berlin

۳۴. Univerity of rostock

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. Vahid گفت:

  سلام معدل کل (نه کتبی ) پیش من ۱۶ و کل دیپلم ۱۹ هستش آیا امکان پذیرش در کالج هست ؟؟؟ شانس قبولی اش چطوره ؟؟؟

  1. سلام
   معدل زیر ۱۷ خیلی دشواره
   اما اگر مدرک زبان المانی داشته باشید میتونید شانستون رو امتحان کنید

 2. سویل گفت:

  ،من و همسرم سال اول دندانپزشکی در شهر کیف کشور اوکراین در حال تحصیل هستیم،به فکر ادامه ی تحصیل و ترانسفر در رشته ی خودمون در المان هستیم،در ضمن بنده فارغ التحصیل رشته شبمی کاربردی از دانشگاه تبریز هستم‌،و همسرم مهندسی مکانیک خوندن ولی به علت مشکل نظام وظیفش برای خروج از کشور،فارغ التحصیل نشدن،میشه راجع به مراحل اخذ پذیرش برای ادامه در رشته دندانپزشکی راهنماییمون کنین؟
  ممنون
  هردو درابتدای سطح A2 هستیم.

 3. میلاد گفت:

  سلام،
  من امسال دندانپزشکی را تموم میکنم،
  آیا میتونم برای تخصص آلمان بخونم؟
  مدرک دوره عمومی من رو قبول میکنند؟
  اجازه فعالیتهای درمانی دندانپزشکی را در آلمان دارم؟

  1. سلام
   بله میتونید. مدرک زبان آلمانی در سطح C1 باید بگیرید.

 4. محمد گفت:

  سلام من مقیم ایتالیا هستم شهروند نیستم مدرک لیسانس کشاورزی دارم ترجمه شده ایتالیایی لیسانس دانشگاه آزاد ایر ان معدل پایین ۳۶ ساله میتونم پزشکی یا دندانپزشکی آلمان تحصیل کنم

  1. سلام
   شرایط پزشکی در آلمان بسیار رقابتی هست. معدل کتبی دیپلم و پیشتون باید حداقل ۱۷ باشه و مدرک زبان B2 آلمانی داشته باشید.
   پذیرش دانشجوهای غیر آلمانی حدود ۶۰۰ نفر در سال است، ببینید با این شرایط براتون شدنی است یا نه ؟

 5. محمد گفت:

  سلام من مدرک لیسانس کشاورزی زراعت دارم باتوجه به اینکه معدل لیسانس من پایین هست حدود ۱۲.۵ بعد سن من ۳۶سال هست حدود دو تا سه ماه زبان آلمانی خوندم زبان انگلیسی تا پنجاه درصد میفهمم و صحبت میکنم ضمنا من اقامت ایتالیا دارم آیاامکانش هست بتونم تو آلمان باتوجه به شرایط سنی و معدلم دندانپزشکی بخونم مدرک لیسانسم از ایران هست

 6. Glareh گفت:

  سلام ببخشید برای ورود به کالج رتبه کنکور مهم هست ؟

  1. سلام
   اگر شرایط دیگه رو داشته باشید خیر

 7. ويدا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  امکانش هست در ارتباط با شرایط پذیرش در دوره های تخصص دندانپزشکی در المان بفرمایید؟
  به جز مدرک زبان شرط معدل دوره عمومی یا چیزی شبیه این وجود دارد؟

 8. نگین گفت:

  سلام.ببخشید با معدل کل ۱۶/۵۶ و کتبی ۱۱/۳۶ امکان تحصیل دندان پزشکی در المان هست؟و اینکه ازمون ورودی داره دانشگاه؟اگه هست به چه صورت؟

  1. سلام
   حداقل معدل کتبی دیپلم و پیش دانشگاهی هر کدام باید ۱۷ باشد

  2. نگین گفت:

   یعنی امکان پذیر نیس با این شرایطی ک گفتم؟؟؟

 9. سیما گفت:

  آیا می تونمویزای کار برای دندون بگیرم

 10. سیما گفت:

  سلام من دندون پزشکی از دانشگاه ترکیه تموم کردم و الان مشغول زبان آدمانی هستم ایا می تونم در تخصص برای دندون در المان اقدام کنم

  1. سلام
   بله قطعا میتونید

   1. هادی گفت:

    باید در آلمان امتحان فاخ و اپروباتسیون بدید

 11. bmd گفت:

  سلام.خسته نباشید.یه سوال داشتم.زمانی که فردی دوره کالج رو به اتمام میرسونه منظورتون از شرکت در ازمون ورردی دانشگاه همون ازمونی هستش که پایان کالج میگیرن و بر اساس نمره اون قضاوت میکنن یا نه یه ازمون دیگه علاوه بر اون باید بدیم؟

 12. bmd گفت:

  کسانی که کالج رو میگذرونن هم باید در ازمون ورودی دانشگاه شرکت کنند؟این ازمون شامل چه چیز هایی هست؟ایا مثل کنکور ایران سخت و دشواره؟

  1. سلام
   بله ازمون برای همه است.
   در سال در کل آلمان حدودا ۵۰۰ تا ۶۰۰ دانشجوی غیر المانی در رشته های پزشکی پذیرفته میشوند.

 13. مژگان گفت:

  سلام.وقتتون بخیر. من کنکوری هستم از اونجا ک نتایج کنکور مرداد اعلام‌میشه من میتونم از قبل عید درخواست بدم یا باید یکسال دندانپزشکی ایران بخونم بعد درخواست ادامه تحصیل به المان بدم؟

  1. سلام
   اگر در ایران قبول شدید با همون قبولی بهمراه مدرک زبان المانی میتونید اقدام کنید.

 14. علی گفت:

  سلام
  ایا شما اطلاعی در مورد ترجمه آلمانی کوریکولوم دندانپزشکی در ایران دارید؟

 15. فرزانه گفت:

  سلام
  من دانشجوی ترم ۶ دندانپزشکی هستم و قصد ادامه تحصیل در آلمان رو دارم ، آزمونی باید بدم؟ و اینکه دروسی که خوندم معادل سازی میشه یا خیر؟
  منابع آزمون رو از کجا باید بیارم؟
  اگر بخوام واسه تخصص برم چنتا آزمون باید بدم؟

  1. سلام
   در ابتدا باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید
   بعد عمومی رو حتما تمام کنید، میتونید برای تخصص اقدام کنید

 16. مريم گفت:

  سلام ببخشید من مدرک پیش دانشگاهیمو گرفتم!
  معدل دیپلمم ١٩/٢٢
  اما معدل پیش دانشگاهیم ١۶/۴٢ است
  من میتونم وارد کالج بشم؟!
  چون معدل پیش دانشگاهیم از حداقل حدود نیم نمره پایین تر

  1. سلام
   اگر مدرک زبان المانی بگیرید، اماکن پذیرش کالج در برخی شهر ها رو دارید

 17. رها گفت:

  سلام ، من‌دانشجوی سال دوم رشته زیست سلولی مولکولی دانشگاه تهران هستم و از نظر داشتن معدل قوی و مقاله مشکلی ندارم، میخواستم بدونم که آیا پس از گرفتن مدرک لیسانسم با داشتن ایلتس می‌توانم در رشته دندانپزشکی المان تحصیل کنم. و چقدر طول میکشد؟ و همچنین امکان بورس شدن از این رشته و کار دانشجویی وجود دارد؟
  درضمن با توجه به اینکه من لیسانس رشته علوم پایه را دارم و پنج سال اول دندانپزشکی در المان به علوم پایه میپردازد، آیا امکان تطابقی دروس وجود دارد؟

  1. بهزاد عیان پور گفت:

   سلام
   ۱. قبولی سراسری در رشته پزشکی
   ۲. مدرک زبان آلمانی
   ۳. معدل کتبی دیپلم + پیش دانشگاهای حداقل ۱۷

   از شرایط اصلی ورود به رشته های پزشکی در آلمان هستند

   1. زهرا گفت:

    ببخشید یعنی اینکه معدل دیپلم و پیش باهم ۱۷ باشه؟یا ب طور جداگانه هر کدام حداقل ۱۷

    1. سلام
     معدل کتبی هر سال تحصیلی می بایستی حداقل ۱۷ باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *