تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در آلمان


۱۳۹۷/اردیبهشت/۳۰ تعداد بازدید: 1,671

«هیچ ارزانی ای بی‌حکمت نیست» هرجا اگر صادق باشد در مورد تحصیل پزشکی در آلمان صدق نمی‌کند. تحصیل پزشکی در آلمان ارزان است ولی درعین ‌حال آموزش پزشکی در دانشگاههای آلمان از همان مرحله پذیرش دانشجویان تا فارغ‌التحصیلی با سخت‌گیری زیاد و کیفیت بالایی صورت می‌گیرد.

نام آلمان چه چیز را در اذهان تداعی می‌کند؟ احتمالا بیش از هر چیز؛ جنگ جهانی دوم و البته اقتصاد و صنعتی که بر ویرانه‌های آلمان پس از جنگ، بنا نهاده شد و یکی از قدرت‌های اقتصادی و صنعتی دنیا را ساخت. آلمان در زمینه آموزش عالی هم در دنیا کشوری طراز اول محسوب می‌َشود و صاحب شمار زیادی از دانشگاهها و شهرهای دانشجویی برتر دنیا است. هزینه‌های پایین تحصیل در آلمان آن را از دیگر کشورهای هم‌رده متمایز می‌کند و یکی از علل اصلی محبوبیت و جذابیت این کشور غیرانگلیسی‌زبان میان دانشجویان بین‌المللی است.

وزارت بهداشت ایران مدتی است که در تهیه لیست سالانه دانشگاههای مورد تأیید خود در خارج از کشور رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا مانند QS و تایمز را مبنا قرار می‌دهد. همین موضوع باعث شده این وزارتخانه شمار زیادی از دانشگاههای آلمان را برای تحصیل علوم پزشکی مورد تأیید اعلام کند. تعداد این دانشگاهها در لیست سال ۱۸-۲۰۱۷ وزارت بهداشت، به ۳۴دانشگاه می‌رسد و لیست بلندبالایی را می‌سازد. بهمین علت از ذکر نام این دانشگاهها در این مطلب صرفنظر می‌کنیم.

اعتبار دانشگاههای آلمان برای تحصیل پزشکی موضوعی نیست که نیاز به تحقیق چندانی داشته باشد اما شرایط تحصیل پزشکی در این دانشگاهها که همه‌جا هم صحبت از شهریه‌های پایین‌شان است چگونه است؟

دانشگاههای آلمان و اتریش شرایطی کم‌وبیش شبیه هم برای پذیرش دانشجویان پزشکی دارند و البته شرایط دانشگاههای آلمان سخت‌تر بنظر می‌رسد. ضمن اینکه باید محدودیت سنی دانشگاههای آلمان برای پذیرش دانشجویان را هم در نظر گرفت که براساس آن بهتر است پیش از آنکه فرد به ۲۴سالگی برسد برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام کند.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

دوره ی عمومی اموزش پزشکی یا همان پزشکی عمومی در آلمان یک دوره ۶ساله و شامل ۱۲ ترم است و به ۳مرحله پیش‌بالینی، بالینی و عملی تقسیم می‌شود.

مرحله پیش‌بالینی: طی ۲سال (۴ترم) اول دانشجویان مرحله پیش‌بالینی را می‌گذرانند که طی آن پیش زمینه‌های تئوریک و علوم پایه را آموزش می‌بینند.

مرحله بالینی: در این مرحله که بخش اصلی تحصیل پزشکی در آلمان بحساب می‌آید دانشجویان طی ۶ترم دروس اصلی و جنبه‌های کاربردی علم پزشکی را فرا می‌گیرند.

مرحله عملی (انترنی یا کارآموزی): این مرحله در حقیقت بخش پایانی مرحله بالینی است که طی آن دانشجویان در شرایط واقعی کار در بیمارستان قرار می‌گیرند و توانایی‌های مختلفی که برای کار بعنوان یک پزشک احتیاج دارند ارزیابی می‌شود.تحصیل پزشکی در آلمان

دوره پزشکی عمومی در آلمان با شرکت دانشجو در دو امتحان شفاهی و کتبی به پایان می‌رسد. البته دانش‌اموختگان دوره پزشکی در آلمان برای اینکه بتوانند بعنوان پزشک در این کشور فعالیت کنند باید یک دوره تکمیلی ۱ یا ۲ترمه را بگذرانند.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان به نوع دانشگاه و همچنین ایالت محل تحصیل بستگی دارد. دانشجویان پزشکی برای تحصیل در دانشگاههای دولتی آلمان (بجز ایالت Baden-Württemberg) عملا شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنند و هزینه تحصیل آنها فقط شامل هزینه‌های اداری و ثبت‌نام می‌َشود که  میزان آن حدود ۳۰۰یورو برای هر ترم است.

در مورد شهریه دانشگاههای دولتی، ایالت Baden-Württemberg از سال ۲۰۱۷ قانون متفاوتی را نسبت به دیگر ایالت‌های آلمان اعمال می‌کند. طبق این قانون، دانشجویان پزشکی محصل در دانشگاههای دولتی این ایالت، اگر شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشند باید شهریه‌ای در حدود ۳۰۰۰یورو بپردازند.

هزینه زندگی در آلمان هم بسته به اینکه دانشجو در شهرهای گرانی مثل مونیخ یا برلین زندگی می‌کند یا شهرهای ارزانتر و همچنین با توجه به سبک زندگی و شرایط مالی فرد، متفاوت است اما بطور کلی، هزینه زندگی در آلمان را می توان بین ۵۰۰ تا ۸۰۰یورو تخمین زد.

آنچه با وجود همه جذابیت‌ها، تحصیل پزشکی در آلمان را دور از دسترس بسیاری از متقاضیان نشان می‌دهد شرایط پذیرش دانشجویان پزشکی در دانشگاههای دولتی آلمان است. متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان بسته به شرایط تحصیلی‌شان، یکی از ۲راه و روش زیر را برای اخذ پذیرش پیش رو دارند:

روش اول مختص کسانی است که در کنکور سراسری ایران در رشته پزشکی پذیرفته شده‌اند و با وجود امکان تحصیل پزشکی در ایران به دلایلی مثل کیفیت بالای آموزش پزشکی در آلمان و البته مهاجرت قصد دارند در آلمان ادامه تحصیل دهند. این افراد با داشتن تأییدیه سازمان سنجش که قبولی آنها در ازمون سراسری ایران را گواهی می‌کند و همچنین مدرک B2 زبان آلمانی این امکان را دارند در آزمون ورودی دانشگاههای پزشکی آلمان شرکت کنند.

در روش دوم؛ متقاضیانی که در کنکور سراسری ایران پذیرفته نشده‌اند با ارائه مدرک B2 زبان آلمانی در دوره کالج ثبت‌نام می‌کنند. در این دوره که یک سال به طول می‌انجامد آنها مفاهیم پایه‌ای دروس اصلی زیست‌شناسی و زبان و فرهنگ آلمانی را فراگرفته و پس از به پایان رساندن دوره کالج، اجازه شرکت در آزمون ورودی دانشگاههای پزشکی آلمان را بدست می آورند. برای تحصیل در کالج‌ها غالبا نیازی به پرداخت شهریه نیست اما برخی کالج‌ها ممکن است تا ۵۰۰۰یورو شهریه دریافت کنند.

۱. University Heidelberg

۲. Humboldt University Zu Berlin

۳. Ludwig Maximilians University Munchen

۴. University Frankfurt am Main

۵. Eberhard Krls University Tubingen

۶. Hannover Medical School

۷. University Bonn

۸. University Munster

۹. RWTH Aachen University

۱۰. Albert Ludwigs University Freiburg

۱۱. University of Humburg

۱۲. Free University Berlin

۱۳. University of Gottingen

۱۴. Julius Maximilians University Wuerzburg

۱۵. University Erlangen Nurnberg

۱۶. University of Cologne

۱۷. Johannes Gutenberg University Mainz

۱۸, University Dusseldorf

۱۹. University Ulm.

۲۰. Christian Albrechts University Zu Kiel

۲۱. Philipps University Marburg

۲۲. University of Duisburg Essen

۲۳. University of Leipzig

۲۴. University of Regensburg

۲۵. University Giessen

۲۶. Martin Luther University Halle Wittenberg

۲۷. Ruhr University Bochum

۲۸. University des Saarlandes

۲۹. University Jena

۳۰. Bielefeld University

۳۱. University of Greifswald

۳۲. University of Munich

۳۳. Charite University Medicine Berlin

۳۴. Univerity of rostock

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. آ.م گفت:

  سلام.وقت بخیر.
  پس امکان ورود به رشته پزشکی بدون آزمون و صرفا با دانستن زبان آلمانی نیست؟
  در ضمن آیا سطح کنکورشان مانند ایران سخت است؟
  ممنون از توجه شما.

  1. سلام
   بله، شرایط ورود دانشجویان خارجی در المان بسیار سخت و رقابتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *