تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان


تحصیل-دندانپزشکی-در-مجارستان
۱۳۹۷/اردیبهشت/۳۱ تعداد بازدید: 1,293

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان راه دیگریست که علاقمندان دندانپزشکی را به خواسته خود یعنی تبدیل شدن به یک دندانپزشک می‌رساند؛ اما برای اینکه بتوان امکان تحصیل دندانپزشکی را در مجارستان بدست آورد باید مسیری را که چندان هم کوتاه و هموار نیست طی کرد. در این مطلب به این مسیر و فرآیند اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای مجارستان می‌پردازیم.

مجارستان با مساحتی کمتر از ۱۰۰هزار کیلومتر مربع در مرکز قاره اروپا قرار دارد. مورخان بر اساس شواهد و قرائن معتقدند مجارستان در اواخر قرن نهم میلادی شکل گرفته است اما مرزهای کنونی مجارستان با فروپاشی امپراتوری اتریش-مجارستان در  پایان جنگ جهانی اول تثبیت شد و حالا بعد از گذشت چند دهه از آن جنگ و تغییرات سیاسی مختلف در اروپای شرقی، مجارستان با ۶کشور این منطقه و همچنین اتریش همسایه است.

کیفیت آموزش عالی در مجارستان چگونه است؟ مجارستان در میان دانشگاههای برتر دنیا دانشگاهی ندارد و برای دیدن نام دانشگاهی از این کشور باید به رتبه‌های پایین رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا نگاه کنیم. می‌توان گفت مجارستان در این زمینه به کشورهای شرق اروپا بیشتر شباهت دارد. البته اگر نظر وزارت علوم و زارت بهداشت ایران را ملاک قرار دهیم شرایط کلی تحصیل در مجارستان قابل قبول بنظر می آید.

حساسیت رشته‌های علوم پزشکی باعث شده وزارت بهداشت کشورمان با سخت‌گیری بیشتری نسبت به وزارت علوم دانشگاههای مورد تأیید خود در دنیا را مشخص و معرفی کند. بهمین دلیل است که برخلاف لیست وزارت علوم که نام تعداد زیادی دانشگاه مجارستانی در آن جای گرفته است، وزارت بهداشت ایران تنها مدارک تحصیلی صادره از ۴دانشگاه مجارستان را معتبر می‌داند.

این نکته مهمی است که دانش‌آموختگان دوره دندانپزشکی در مجارستان می‌توانند مدرک خود را به تأیید وزارت بهداشت رسانده و بعنوان دندانپزشکی در ایران مشغول به کار شوند. اما دوره دندانپزشکی در مجارستان چه شرایطی دارد و فرآیند اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای مجارستان از چه مراحلی تشکیل شده است؟

شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

زبان تدریس دندانپزشکی در ۴دانشگاه مجارستانی‌ مورد تأیید وزارت بهداشت، انگلیسی است. این امتیاز مثبت دیگری برای تحصیل پزشکی در مجارستان بحساب می‌آید. دوره دندانپزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی یک دوره ۵ساله است که در ابتدای آن دانشجویان علوم پایه پزشکی را فرا می‌گیرند و سپس بصورت تخصصی‌تر در زمینه دندانپزشکی و موضوعات مختلف آن آموزش می‌بینند و در پایان هم در کنفرانس‌ها و جلسات عملی بیمارستان‌ها شرکت می‌کنند.تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان مثل بسیاری از کشورهای دیگر بالا است؛ البته این هزینه تحصیل در دانشگاه Semmelwies (سملوایز که در بوداپست پایتخت مجارستان قرار دارد) از ۳دانشگاه دیگر کمتر است. این دانشگاه از دانشجویان دندانپزشکی ۹۱۰۰دلار شهریه دریافت می‌کند در حالی که ۳دانشگاه دیگر حدودا ۲برابر این میزان (بین ۱۶ تا ۱۷هزار دلار) شهریه می‌گیرند.

برای تأمین هزینه زندگی در مجارستان هم دانشجویان به مبلغی در حدود ۷۵۰یورو در هر ماه نیاز دارند. اگر دانشجویان در بوداپست، پایتخت مجارستان زندگی کنند هزینه بیشتری نسبت به دیگر شهرها باید بپردازند. البته انتخاب شهر محل سکونت، به دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد ولی می‌توان با تمهیداتی مثل اجاره خانه بصورت مشترک با دیگر دانشجوها هزینه‌های زندگی در مجارستان را کاهش داد.

حالا و با این اوصاف اگر کسی مایل به تحصیل دندانپزشکی در مجارستان باشد چگونه می‌تواند از دانشگاههای مورد تأیید یادشده پذیرش بگیرد؟ بطور خلاصه؛ متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در دانشگاههای مجارستان باید در آزمون ورودی این دانشگاهها شرکت کنند و قبل از آن هم باید دوره پیش‌دانشگاهی یا فاندیشن مجارستان را گذرانده باشند و مدرک زبان آیلتس یا تافل هم داشته باشند.

افرادی که قصد دارند در دوره دندانپزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی تحصیل کنند می‌توانند حتی بدون گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی در ایران، برای گذراندن معادل این دوره در مجارستان (همان دوره فاندیشن مجارستان) عازم این کشور شوند، در ۱ یا ۲ترم و به زبان انگلیسی این دوره را بگذرانند و مدرک زبان خود را هم دریافت کنند و اجازه شرکت در آمون ورودی دندانپزشکی دانشگاههای مجارستان را کسب کنند. قبولی در آزمون و مصاحبه مراحل پایانی مسیر اخذ پذیرش از دانشگاههای مجارستان است.

تحصیل در دانشگاهی مورد تأیید و به زبان انگلیسی در یک سو و در سوی دیگر؛ شرایط نه چندان آسان اخذ پذیرش (شامل داشتن مدرک زبان، گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی و شرکت در آزمون ورودی) و هزینه بالای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان شاید متقاضیان تحصیل دندانپزشکی را در مورد انتخاب مجارستان بعنوان مقصد خود بر سر دوراهی قرار دهد. در مورد مجارستان بصورت ویژه می‌توان به متقاضیان توصیه کرد به نحوی به افرادی که تجربه تحصیل در این کشور را دارند دسترسی پیدا کنند و نظرات آنها را هم جویا شوند.

۱. Semmelweis University Budapest

۲. University Debrecen

۳. University Szeged

۴. University of Pecs

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *