تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در هند


تحصیل-پزشکی-در-هند
۱۳۹۷/اردیبهشت/۰۹ تعداد بازدید: 1,885

تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، در سالیان اخیر شمار زیادی از ایرانیان را راهی هند کرده است. هند در این سال‌ها اگر جذاب‌ترین مقصد برای تحصیل در رشته‌های پرطرفدار یادشده نبوده باشد، قطعا یکی از جذاب‌ترین مقاصد بوده است. در این مطلب به شرایط تحصیل پزشکی در هند می‌پردازیم.

هند، دومین کشور پرجمعیت دنیا در سالیان اخیر با سرعت بیشتری در مسیر توسعه و پیشرفت حرکت می‌کند ولی هنوز با کشورهای توسعه‌یافته فاصله قابل توجهی دارد و قطعا اگر قرار به انتخاب کشوری خارجی بعنوان محل تحصیل باشد کمتر کسی هند و کشورهای مانند آن را به کشورهای اروپای غربی، آمریکا، کانادا و استرالیا ترجیح می‌دهد اما دلیل اقبال به تحصیل پزشکی در هند چه بوده است؟

تا سال تحصیلی ۱۷-۲۰۱۶ سیستم آموزش عالی هند برای پذیرش دانشجویان در رشته‌های پزشکی آزمونی برگزار نمی‌کرد و این امکان وجود داشت که از برخی دانشگاههای این کشور بدون شرکت در آزمون و همچنین داشتن معدل بالا و مدرک زبان، برای رشته‌های پزشکی پذیرش گرفت.

همچنین در سال‌های اخیر همواره تعدادی از دانشگاههای هند مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان بوده‌اند و مدارک صادره این دانشگاهها اعتبار لازم را برای صدور مجوز فعالیت صاحبان آنها در ایران داشته‌اند. اعتبار مدارک دانشگاههای هند در کنار شرایط آسان پذیرش دانشجویان، تدریس به زبان انگلیسی وهمچنین هزینه‌های نسبتا پایین تحصیل و زندگی در هند را می‌توان دلایل اصلی انتخاب دانشگاههای هند برای تحصیل در رشته‌های پزشکی برشمرد.

شرایط تحصیل پزشکی در هند

همانطور که گفتیم؛ تا دوسال پیش متقاضیان تحصیل پزشکی در هند می‌توانستند بدون اینکه در آزمونی شرکت کنند از برخی از دانشگاههای هند پذیرش گرفته و حتی نیازی به ارائه مدرک زبان یا داشتن معدل بالا هم نداشتند. دو سال پیش اما دیوان عالی هند حکمی صادر کرد که این شرایط را تغییر داد.

طبق رأی دیوان عالی هند از سال تحصیلی ۱۷-۲۰۱۶ تمامی متقاضیان تحصیل پزشکی در هند ملزم به شرکت در آزمون NEET شدند. این آزمون پیش از اعلام حکم دیوان عالی هند توسط برخی از دانشگاهها بصورت اختصاصی برگزار می‌شد و فقط متقاضیان هندی در آن شرکت می‌کردند اما پس از آن بصورت عمومی و سراسری و با شرکت تمامی متقاضیان (اعم از هندی‌ها وخارجی‌ها) برگزار می‌َشود.

تصمیم دیوان عالی هند یک تغییر اساسی در شرایط تحصیل پزشکی در هند بوجود آورد و تا اندازه زیادی جذابیت هند را بعنوان یکی از مقاصد تحصیل پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی کاهش داد. با این حال شاید هنوز عده‌ای تمایل داشته باشند در این آزمون هم شرکت کنند.تحصیل پزشکی در هند

سؤالات آزمون NEET بصورت تستی، به زبان نگلیسی و از دروس فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و ریاضی (هر کدام ۱۰۰ سؤال) طراحی می‌شود. این آزمون در اوایل ماه می هر سال برگزار و نتیجه آن یک ماه بعد، در ماه ژوئن اعلام می‌شود. اما متقاضیان غیرهندی چگونه می‌توانند در این آزمون شرکت کنند؟

آن دسته از متقاضیان تحصیل پزشکی در هند که مدرک پیش‌دانشگاهی تجربی را بعنوان پیش‌نیاز تحصیل پزشکی در هند دارند می‌توانند با گرفتن ویزای دوره‌های زبان انگلیس در هند به این کشور سفر کنند و ضمن گذراندن دوره زبان، در کلاس‌های آمادگی آزمون NEET هم شرکت کنند.

اگر متقاضی، دیپلم ریاضی داشته باشد هم در صورت داشتن پیش‌دانشگاهی تجربی می‌تواند برای شرکت در آزمون NEET اقدام کند.

شرکت در دوره‌های زبان برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای هند الزامی نیست اما هم برای شرکت در آزمون NEET و هم (در صورت قبولی) شرکت در کلاس‌های دانشگاه دانستن زبان انگلیسی برای درک مطلب، نگارش و مکالمه اهمیت زیادی دارد.

مسلما بهتر است متقاضیان قبل از تصمیم‌گیری در مورد شرکت در آزمون NEET‌ نمونه سؤالات آن در سال‌های گذشته را مطالعه کنند و با اطلاع از سطح آزمون و در نظر گرفتن توانایی‌های خود (که امکان ارتقای آن با شرکت در کلاس‌های آمادگی NEET هم وجود دارد) تصمیم خود را بگیرند. این نکته را هم باید در نظر گرفت که ظرفیت دانشگاههای هند برای پذیرش دانشجویان خارجی محدود است.

پذیرفته‌شدگان در آزمون NEET برای اخذ مدرک پزشکی باید یک دوره‌ ۴.۵ ساله را در دانشگاه بگذراند و پس از آن هم یک سال را بعنوان انترن سپری کند.

موضوع مهم در مورد تحصیل در خارج از کشور در رشته‌هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی مورد تأیید بودن یا نبودن دانشگاهها است. متقاضیان ایرانی تحصیل در خارج از کشور اگر قصد بازگشت به کشور را دارند باید حتما به این موضوع توجه کنند تا برای تأیید مدارک تحصیلی‌شان دچار مشکل نشوند.

۱. Banaras Hindu University

۲. Aligarh Muslim University

۳. University of Delhi

۴. Panjab University

۵. Manipal University

۶. Javadpur University

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

  1. محمدرضا پناهی گفت:

    سلام
    برای رشته پزشکی در هند به جای امتحان NEET امتحان IMAT ایتالیا قابل قبول میباشد؟

    1. آقای پناهی سلام
      خیز آزمون نییت متعلق به هند هستش و آزمون ایمت برای ایتالیا و هر کدام برای اون کشور هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *