تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل دندانپزشکی در اندونزی


تحصیل-دندانپزشکی-در-اندونزی
۱۳۹۷/خرداد/۱۲ تعداد بازدید: 1,364

اندونزی نزدیک ۳۰۰۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی دارد که برخی از آنها دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی را هم ارائه می‌کنند. از میان این دانشگاهها وزارت بهداشت کشورمان اعتبار مدارک صادره از سوی ۲دانشگاه را تأیید می‌کند و این یعنی اگر دیگر شرایط هم فراهم باشد ایرانیان می‌توانند تحصیل دندانپزشکی در اندونزی را هم بعنوان یکی از گزینه‌های خود درنظر بگیرند.

اندونزی بمعنای جزایر هندی، مجمع‌الجزایری در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه است. ۲۶۰میلیون نفر در ۱۷۵۰۸جزیره‌ای که مجمع‌الجزایر اندونزی را تشکیل داده‌اند زندگی می‌کنند و با این جمعیت، اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت دنیا بحساب می‌آید. جمعیتی که از اقوام زیادی با تنوع زبانی و فرهنگی بالا تشکیل شده است. در میان اقوام مختلف اندونزی، جاوه‌ای‌ها با جمعیت ۴۰درصدی بزرگترین گروه قومی شناخته می‌َشوند. اکثزیت مردم این کشور (۸۶درصد) مسلمان هستند و بر این اساس اندونزی کشوری با بیشترین جمعیت مسلمان در دنیا محسوب می‌َشود.

بررسی وضعیت اقتصادی و رفاهی اندونزی، کشوری را به ما نشان می‌دهد که صاحب بزرگترین اقتصاد منطقه جنوب شرقی آسیا است و اقتصاد آن را بعنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای در حال ظهور دنیا می‌َشناسند اما هنوز نیمی از مردم آن درآمدی کمتر از ۲دلار در روز دارند، درصد کمی از آنها مالیات می‌دهند و دولت در تأمین هزینه‌های بهداشت و آموزش رایگان با مشکل مواجه است. می‌توان گفت اندونزی هنوز در میانه‌های مسیر توسعه قرار دارد.

اندونزی در سال ۱۹۴۵ استقلال خود را از استعمار هلند اعلام کرد. اگرچه از دوران استعمار برای اندونزی زیرساخت مناسب آبیاری در کشاورزی به جای مانده‌ اما به نظر می‌آید استقلال از هلند، اندونزی را در مسیر توسعه قرار داده است. حداقل در زمینه آموزش عالی و با استناد به آمار و همچنین ارزیابی‌های کیفی می‌توان چنین ادعا کرد.

در سال ۱۹۵۰ اندونزی تنها صاحب ۱۰دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی بوده اما حالا این تعداد به ۳۰۰۰دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی رسیده است. این دانشگاهها و مؤسسات به دو صورت دولتی و خصوصی هستند و همگی تحت نظارت وزارت آموزش ملی اندونزی فعالیت می‌کنند.

یکی از شاخص‌های مورد توجه رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا در ارزیابی‌ دانشگاهها تعداد دانشجویان بین‌المللی محصل در هر دانشگاه است. در حال حاضر ۶۰۰۰دانشجوی بین‌المللی مشغول تحصیل در اندونزی هستند که عده زیادی از آنها از مالزی می‌آیند که فاصله کمی با اندونزی دارد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اندونزی

جایگاه دانشگاههای اندونزی را در دنیا می‌توان متوسط دانست. اندونزی در آخرین رده‌بندی اعلام ‌شده از سوی QS 9دانشگاه در میان ۱۰۰۰دانشگاه برتر دنیا دارد که ۳تای آنها رتبه ای زیر ۵۰۰ دارند. Universitas Indonesia که با نام‌های University of Indonesia و  UI هم شناخته می‌َشود و قدیمی ترین دانشگاه اندونزی است، در رده ۲۷۷ این رده‌بندی جای گرفته و Technology یا ITB در رده ۳۳۱  و Gadjah Mada University در رده‌ای بین ۴۰۰ تا ۴۱۰ قرار دارد.تحصیل دندانپزشکی در اندونزی 2

یکی از ۳دانشگاهی که اسم بردیم دانشگاه فنی و تکنولوژی است و دوره‌های علوم پزشکی را ارائه نمی‌کند اما امکان تحصیل علوم پزشکی در دو دانشگاه دیگر اندونزی وجود دارد. این دو دانشگاه به سبب اعتبارشان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هم هستند و اگر کسی در سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ یکی از این دو دانشگاه را برای تحصیل پزشکی یا تحصیل دندانپزشکی در اندونزی انتخاب کند مشکلی برای ارزیابی و تأیید مدرک خود در آینده نخواهد داشت.

هر دو داشنگاه University of Indonesia و Gadjah Mada University دولتی هستند و این یعنی شهریه نسبتا پایینی از دانشجویان خود دریافت می‌کنند. البته دوره دندانپزشکی در اندونزی (مثل بقیه جاهای دنیا) نسبت به دیگر دوره‌ها گرانتر است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در اندونزی را با توجه به همه عوامل مؤثر می‌توان حدود ۶هزار دلار در سال اعلام کرد.

قطعا یک ایرانی و اصولا دانشجویان غیربومی ترجیح می‌دهند دوره دندانپزشکی در اندونزی را به زبان انگلیسی و نه زبان رسمی این کشور یعنی اندونزیایی بگذرانند. به این منظور آنها نیازمند مدرک زبان آیلتس یا تافل هستند.

دانشجویان محصل در اندونزی برای گذران زندگی خود در این کشور به بودجه‌ای کمتر از ۹هزار دلار در سال نیاز دارند (حدود ۷۰۰دلار در هر ماه). با این بودجه دانشجو می‌تواند از عهده تأمین هزینه‌های اسکان، خورد و خوراک، رفت‌وآمد و همچنین هزینه‌های خرید کتاب‌های درسی برآید اما اگر بیش از حد معمول اهل تفریح باشد باید بودجه بیشتری را صرف کند.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *