تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در ایتالیا


تحصیل-پزشکی-در-ایتالیا
۱۳۹۷/خرداد/۰۲ تعداد بازدید: 1,678

شاید اگر به مردم نقاط مختلف زمین بگویند که می توانند آزادانه به یک کشور دنیا سفر کنند و مدتی را بعنوان گردشگر در آنجا بگذرانند انتخاب خیلی‌ها ایتالیا باشد. کشوری با تمدن و تاریخی کهن، شهرها و بناهای زیبا و تاریخی و حتی طبیعت جذاب قطعا مقصدی محبوب برای جهانگردان بحساب می‌آید. این تنها جذابیت‌های توریستی نیست که مردم کشورهای دیگر را به  ایتالیا می‌کشاند؛ در میان دانشجویان بین‌المللی هم هرساله عده زیادی برای تحصیل در ایتالیا راهی این کشور می‌‌شوند که بخشی از آنها به تحصیل پزشکی در ایتالیا مشغول می‌شوند.

به نقشه زمین که نگاه کنیم؛ به راحتی می‌توانیم در جنوب قاره اروپا، ایتالیا را با شکل چکمه‌ای معروفش تشخیص دهیم. ایتالیا به واسطه عوامل مختلفی از جمله فوتبال و سینما شهرت و البته محبوبیت زیادی در دنیا و ازجمله ایران دارد. در زمینه آموزش عالی هم ایتالیا کشوری قابل اعتنا است و تحصیل در ایتالیا بویژه در برخی از رشته‌ها فرصتی ارزشمند برای پیشرفت علمی دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌آورد.

در رده‌بندی سال ۲۰۱۸ مؤسسه QS بیش از ۱۰دانشگاه ایتالیایی جایگاهی بین ۵۰۰دانشگاه برتر دنیا دارند و برخی از آنها (متأثر از شرایط تاریخی این کشور) برای تحصیل در رشته‌هایی مانند تاریخ، باستان‌شناسی، معماری و هنر جزو برترین‌های دنیا بشمار می‌آیند. تحصیل پزشکی در ایتالیا هم یکی دیگر از فرصت‌های تحصیلی مناسب در این کشور است که البته بدلیل شرایط پذیرش دانشجویان آن نصیب بخشی از متقاضیان می‌شود.

برای اینکه بدانیم تحصیل پزشکی در ایتالیا مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است یا نه؛ نیازی به مراجعه به لیست دانشگاههای مورد تأیید این وزارتخانه در خارج از کشور نداریم. اعتبار دانشگاههای ایتالیا و کیفیت آموزش پزشکی در ایتالیا در سطحی است که وزارت بهداشت ایران نام ۲۶دانشگاه ایتالیا را در لیست خود برای سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ قرار داده است که نام آنها را می‌توانید یا مراجعه به لیست وزارت بهداشت ببینید.

دانشگاه پاویا در سال ۲۰۰۹ اولین دانشگاهی بود که دوره پزشکی را به زبان انگلیسی در ایتالیا ارائه کرد و پس از آن دانشگاههای میلان و رم و ناپل هم دوره پزشکی به زبان انگلیسی را به دوره‌های خود اضافه کردند. در حال حاضر ۹دانشگاه اینالیایی  دوره پزشکی به زبان انگلیسی را ارائه می کنند. دوره پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی با توجه به اعتبار بالا و در عین حال هزینه پایین آن دانشجویان بین‌المللی زیادی را حتی از کشورهایی مثل آمریکا و کانادا به انتخاب دانشگاههای ایتالیا ترغیب کرده است.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا پایین است یا بهتر است بگوییم می‌تواند پایین باشد. بورس‌ها و کمک‌هزینه‌هایی که به دانشجویان پزشکی در ایتالیا داده می‌شود می‌تواند شهریه سالانه ۳ تا ۴هزار یورویی دوره پزشکی در ایتالیا را به ۵۰۰یورو برساند. کمک‌هزینه‌هایی که به دانشجویانی که به تحصیل در ایتالیا پرداخت می‌شود (از جمله؛ دانشجویان پزشکی) تنها شامل بورس‌های تحصیلی نیست و دانشجویان حتی می‌توانند تا حدود ۵هزار یورو در سال از کمک‌هزینه‌های زندگی هم برخوردار شوند که نیمی از هزینه زندگی آنها در ایتالیا را پوشش می‌دهد.

با این اوصافی که در بالا گفته شد ایتالیا بهشت دانشجویان پزشکی بنظر می‌آید. البته در مورد رشته سختی مثل پزشکی نمی‌توان لفظ بهشت را بکار برد اما قطعا شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا بسیار مساعد است. این شرایط در عین حال باعث افزایش تقاضا برای تحصیل پزشکی در ایتالیا می‌شود و با توجه به ظرفیت محدود دانشگاههای ایتالیا برای دوره‌های پزشکی، فقط بخشی کوچکی از این متقاضیان امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا را بدست می‌ آورند اما چگونه؟

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

پذیرفته شدن بعنوان یک دانشجوی پزشکی در دانشگاههای ایتالیا مشروط به قبولی در آزمون ورودی است. متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی باید در آزمونی به اسم (IMAT (The International Medical Admissions Test شرکت کنند که وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا با همکاری مؤسسه Admissions Testing Service برگزار می‌کند.تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرکت‌کنندگان در آزمون IMAT که به زبان انگلیسی برگزار می‌َشود باید در مدت ۱۰۰دقیقه به ۶۰ سؤال که در ۴بخش طراحی شده‌ است پاسخ دهند؛ ۲۲سؤال در زمینه دانش عمومی و تحلیل منطقی، ۱۸سؤال بیولوژی، ۱۲سؤال شیمی و ۸سؤال فیزیک و ریاضی ۶۰سؤال این آزمون را تشکیل می دهند.

آزمون IMAT امسال (سال ۲۰۱۸) در تاریخ ۱۳سپتامبر و در کشورهای برزیل، آرژانتین، چین، قبرس، فرانسه، آلمان، یونان، هند، ایتالیا، لهستان، پرتغال، قطر، عربستان، اسپانیا، امارت، انگلستان و امریکا برگزار می‌شود.

ثبت‌نام در آزمون IMAT‌هم به شکل آنلاین و با مراجعه به سایت universitaly.it صورت می‌گیرد و هزینه آن هم ۱۲۰یورو است. متقاضیان شرکت در این آزمون نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارند و محدودیت سنی هم برای شرکت آنها در آزمون وجود ندارد. البته برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی باید مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۵.۵ داشت.

با همه خوبی‌ها و امتیازاتی که برای تحصیل پزشکی در ایتالیا برشمردیم شرکت در آزمونی نه چندان آسان و رقابت با شمار زیادی داوطلب بر سر سهمیه‌هایی محدود اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای ایتالیا را اگرنه غیرممکن؛ بسیار سخت و دشوار کرده است. تحصیل پزشکی در ایتالیا بهشتی دور از دسترس است.

۱. University of Milan

۲. Alma Master Studiorum University of Bologna

۳. Sapienza University of Rome

۴. University of Padova

۵. University Cattolica del Sacro Coure

۶. University of Florence

۷. University of Naples-Federico II

۸. University of Degli Studi di Pavia

۹. University of Turin

۱۰. University of Pisa

۱۱. University of Rome “Tor Vergata”

۱۲. University of Vita-Salute san Raffaele

۱۳. University of Milan Bicocca

۱۴. Verona University

۱۵. University of Genoa

۱۶. Perugia University

۱۷. University of Modena and Reggio Emilia

۱۸. University of Siena

۱۹. University of Trieste

۲۰. University of Bari

۲۱. University of Brescia

۲۲. University of Ferrara

۲۳. University of Catania

۲۴. Catholic University of the Sacred Heart

۲۵. University of Palermo

۲۶. University Udine

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. آرتین گفت:

  سلام.وقت بخیر:
  آیا باید برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی پول بیشتری پرداخت کرد؟یا تفاوتی با هزینه تحصیل به ایتالیایی ندارد؟
  ممنون.

  1. سلام
   هزینه های دوره های زبان انگلیسی کمی بالاتر از اما کلا هزینه تحصیل در ایتالیا بسیار متعادل تر کشور های دیگه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *