تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا در سال ۲۰۱۹


بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا در سال ۲۰۱۹
۱۳۹۸/مهر/۱۹ تعداد بازدید: 802

تحصیل در رشته های پزشکی رؤیای خیلی هاست، خیلی از کسانی که به مرحله دانشگاه رفتن می رسند و به انتخاب یک رشته تحصیلی با آینده شغلی درخشان فکر می کنند و حتی خیلی قبل از آن، زمانی که در کودکی خود را در لباس سفید دکتری می بینند. تحقق این رؤیا اگرچه دشوار است اما غیرممکن نیست. رؤیای دست نیافتنی برای خیلی ها اما تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا می تواند باشد. در این مطلب به معرفی بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا در سال ۲۰۱۹ می پردازیم. با ما همراه باشید.

رنکینگ های دانشگاهی دنیا، جدا از ارزیابی های کلی، دانشگاه ها را براساس کیفیت آموزش و پژوهش رشته ای هم مورد ارزیابی قرار می دهند و در میان رشته های مختلف هم پزشکی جایگاه ویژه ای دارد. مؤسسه QS صاحب یکی از معتبرترین رنکینگ های دانشگاهی دنیا، در سال ۲۰۱۹ دانشگاه های زیر را به عنوان بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا معرفی کرده است:

۱- دانشگاه هاروارد / Harvard University

سومین دانشگاه برتر دنیا در رنکینگ کلی QS در صدر فهرست بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا در سال ۲۰۱۹ قرار دارد. دانشگاهی که قدیمی ترین مؤسسه آموزش عالی آمریکا است و در زمینه آموزش پزشکی هم قدمت زیادی دارد و در سالیان اخیر همواره بهترین دانشگاه دنیا برای تحصیل و پژوهش در زمینه پزشکی شناخته شده است.

هاروارد ۴ بیمارستان اصلی دارد که در اطراف شهر بوستون واقع شده اند. اعضای هیئت علمی هاروارد، علاوه بر کار در دانشگاه، در کلینیک های وابسته به آن هم فعالیت می کنند.

کتابخانه دانشگاه هاروارد ۱۸ میلیون جلد کتاب، ۴۰۰ میلیون نسخه دستنوشته و ۱۰ میلیون عکس دارد و بزرگ ترین کتابخانه دانشگاهی دنیا به حساب می آید.

۲- دانشگاه آکسفورد / University of Oxford

دانشگاه آکسفورد به طور دقیق مشخص نیست در چه زمانی تأسیس شده ولی از هر دانشگاه دیگری در دنیای انگلیسی زبان قدمت بیشتری دارد و البته اعتبار بسیاری که آن را به پنجمین دانشگاه برتر دنیا در رده بندی کلی QS و دومین دانشگاه برتر دنیا برای تحصیل پزشکی تبدیل کرده است.

آموزش پزشکی در دانشگاه آکسفورد طی دو دوره پیش بالینی و بالینی صورت می گیرد. دانشجویان پزشکی آکسفورد، ابتدا در دوره پیش بالینی و در کلاس های درس دانشگاه آموزش تئوریک می بینند و پس از آن، در دوره بالینی به کارآموزی در بیمارستان (عموما بیمارستان John Dadcliffe) مشغول می شوند.

۳- دانشگاه کمبریج / University of Cambridge

چهارمین دانشگاه قدیمی فعال جهان و هفتمین دانشگاه برتر دنیا، از سوی QS به عنوان سومین دانشگاه برتر دنیا در سال ۲۰۱۹ برای تحصیل پزشکی معرفی شده است.

دوره های پزشکی دانشگاه کمبریج ساختاری شبیه دوره های دانشگاه آکسفورد دارد و دانشجویان پزشکی کمبریج هم ابتدا دوره پیش بالینی و سپس دوره بالینی را می گذرانند. شمار قابل توجهی از دانشجویان دوره های پزشکی کمبریج، پس از پایان تحصیل، در سازمان بهداشت ملی انگلیس NHS مشغول به کار می شوند.

متقاضیان تحصیل پزشکی در دانشگاه کمبریج باید در آزمون BMAT شرکت کنند و با کسب نمرات لازم، برای تحصیل در این دانشگاه پذیرفته شوند. پیش از کمبریج، دانشگاه آکسفورد هم متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و روانشناسی را از میان شرکت کنندگان آزمون BMAT پذیرش می کرد.

۴- دانشگاه استنفورد / Stanford University

نام دانشگاه استنفورد که در سالیان اخیر از سوی QS به عنوان دومین دانشگاه برتر دنیا معرفی می شود، به سبب محل استقرار دانشگاه، یعنی «سیلیکون ولی» معروف با نام شرکت هایی مثل گوگل و یاهو پیوند خورده است اما قرار گرفتن در رده چهارم فهرست بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا در سال ۲۰۱۹ یعنی استنفورد برای علاقمندان رشته های پزشکی هم یک انتخاب عالیست.

دانشگاه استنفورد دوره های پزشکی را در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا ارائه می دهد. این دانشگاه در زمینه پژوهش های پزشکی هم بسیار فعال است و محققان آن در زمینه هایی مثل سرطان شناسی، ژنتیک و علوم اعصاب تحقیقات پیشرفته ای را انجام می دهند.

۵- دانشگاه جان هاپکینز / Johns Hopkins University

این که دانشگاهی با رتبه کلی ۲۴ در رنکینگ QS پنجمین دانشگاه برتر دنیا برای تحصیل پزشکی ارزیابی شده است، به خوبی اعتبار آن را در زمینه آموزش پزشکی و همچنین تحقیقات پزشکی نشان می دهد.

دانشگاه جان هاپکینز به عنوان اولین دانشگاه تحقیقاتی امریکا، بیش از هر دانشگاه دیگری در آمریکا بودجه صرف تحقیق و پژوهش می کند، تحقیقاتی در زمینه های مختلف از جمله پزشکی و در مورد موضوعاتی مثل سرطان شناسی، ژنتیک و زیست شناسی مولکولی.

» مطلب مرتبط: تحصیل پزشکی در آمریکا

دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز که در بالتیمور مریلند واقع شده، در کنار دانشکده های بهداشت و پرستاری این دانشگاه، مؤسسه پزشکی هاپکینز را شکل داده اند. این دانشگاه همچنین صاحب یکی از بهترین بیمارستان های آمریکا هم است که دانشجویان پزشکی جان هاپکینز بخشی از دوره خود را در آن می گذرانند.

۶- مؤسسه کارولینسکا / Karolinska Institutet

جنگ فنلاند علیه روسیه تزاری باعث شکل گیری یک مؤسسه آموزشی پزشکی در استکهلم سوئد و در اوایل قرن نوزدهم شد که حالا یکی از ۱۰ مرکز آموزش عالی برتر دنیا برای تحصیل پزشکی به حساب می آید. این دانشگاه به فرمان پادشاه سوئد و نروژ تأسیس شد تا جراحان چیره دستی برای رسیدگی به مجروحان جنگ علیه روسیه آموزش دهد.

مؤسسه کارولینسکا از زمان اهدای جایزه نوبل در سال ۱۹۰۱ هم مسئولیت تعیین برندگان جایزه نوبل در رشته های فیزیولوژی یا پزشکی را بر عهده داشته است.

نام Karolinska Institutet را در رده بندی کلی QS نمی توان دید؛ چرا که این مؤسسه آموزشی تنها در زمینه علوم پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری) فعالیت می کند. مؤسسه کارولینسکا به همین دلیل دانشجویان نسبتا کم شماری دارد؛ کمتر از ۸ هزار دانشجو که حدود یک چهارم آنها خارجی هستند. اعتبار مؤسسه کارولینسکا در کنار ارائه دوره های علوم پزشکی به زبان انگلیسی و درهای باز دانشگاه به روی دانشجویان بین المللی، کارولینسکای سوئد را به مقصدی جذاب برای این دانشجویان تبدیل کرده است.

۷- دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس / University of California, Los Angeles (UCLA)

UCLA دانشگاهی بزرگ است که دانشجویان پرشماری را میزبانی می کند؛ بیش از ۴۴ هزار دانشجو که طبق آمارها و با توجه به جایگاه بالای UCLA در شاخص استخدام دانش آموختگان، می توانند آینده کاری درخشانی داشته باشند؛ به ویژه اگر در رشته هایی مثل پزشکی درس خوانده باشند.

 UCLA که در وست وود شهر لس آنجلس واقع شده، صاحب یکی از بهترین بیمارستان های آمریکا هم است؛ مرکز پزشکی «رونالد ریگان» که در زمینه آموزش، تحقیق و مراقبت های پزشکی، در آمریکا جزو برترین ها به حساب می آید.

۸- دانشگاه ییل / Yale University

دانشگاه ییل که در سال ۱۷۰۱ تأسیس شده، سومین دانشگاه قدیمی کشور آمریکا به حساب می آید. دانشگاه ییل یک یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی و عضو Ivy League است که گروهی از مشهورترین مؤسسات آموزش عالی آمریکا آن را تشکیل داده اند.

دانشگاه ییل که در رده بندی کلی QS هفدهمین دانشگاه برتر دنیا شناخته شده، برای تحصیل در رشته پزشکی؛ هشتمین و برای تحصیل در رشته پرستاری؛ نهمین دانشگاه برتر دنیا در سال ۲۰۱۹ ارزیابی شده است.

۹- مؤسسه فناوری ماساچوست / Massachusetts Institute of Technology (MIT)

شاید خیلی ها تصور کنند MIT آنچنان که از اسمش برمی آید، تنها یک دانشگاه فنی مهندسی است اما این دانشگاه که در سالیان اخیر همواره عنوان برترین دانشگاه جهان را از سوی QS کسب کرده است و یکی از مهم ‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی آمریکا و جهان به‌ شمار می ‌رود، دوره های مختلف علوم پزشکی را هم ارائه می کند. البته به شکلی قابل انتظار، در زمینه آموزش و تحقیقات پزشکی جایگاهی پایین تر از رشته های فنی مهندسی دارد.

۹- UCL

رده نهم فهرست بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا در سال ۲۰۱۹ علاوه بر MIT به یک دانشگاه دیگر هم رسیده است؛ UCL انگلستان که ممکن است با UCLA آمریکا اشتباه گرفته شود. این دانشگاه در لندن، پایتخت انگلیس قرار دارد و یکی از نکات جالب توجه در مورد آن، تعداد بالای دانشجویان بین المللی اش است؛ تا جایی که تعداد دانشجویان بین المللی UCL از دانشجویان بومی آن هم بیشتر است.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *