تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل دندانپزشکی در روسیه


تحصیل-دندانپزشکی-در-روسیه
۱۳۹۷/اردیبهشت/۲۲ تعداد بازدید: 2,243

تحصیل دندانپزشکی در روسیه هم مانند تحصیل پزشکی در روسیه شرایط جذابی برای دانشجویان بین‌المللی دارد. آنها می‌توانند با شرایطی نسبتا آسان از دانشگاههای روسیه پذیرش دندانپزشکی بگیرند و با هزینه‌هایی پایین‌تر از دیگر کشورها و به زبان انگلیسی دوره خود را بگذرانند. تحصیل دندانپزشکی در روسیه برای ایرانیان هم علاوه بر نزدیکی نسبی، این حسن را دارد که مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان است.

روسیه پهناورترین کشور دنیا است؛ کشوری که از یک سو با نروژ و فنلاند و از سویی دیگر با چین و مغولستان و کره مرز مشترک دارد و در بخش وسیعی از آسیا و اروپا گسترده شده است. آب‌وهوای سردسیری بسیاری از مناطق روسیه امکان زندگی در این مناطق را از انسان‌ها سلب کرده و بهمین علت جمعیت روسیه نسبت به مساحت آن زیاد نیست.

روسیه اگرچه یکی از قدرت‌های جهانی بحساب می‌آید اما در برخی زمینه‌ها از جمله آموزش عالی، کشوری پیشتاز شناخته نمی‌َشود. روسیه کشوری پیشتاز نیست اما کشوری جامانده از قافله آموزش هم نیست. بر اساس رنکینگ‌های دانشگاهی دنیا مانند رنکینگ QS تعداد زیادی از دانشگاههای روسیه در بین برترین دانشگاههای دنیا جای دارند و شرایط تحصیل در روسیه به اندازه‌ای خوب است که تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را از قاره‌ها و کشورهای مختلف به روسیه بکشاند.

با توجه به قرار گرفتن نام دانشگاههای روسیه در لیست دانشگاههای مورد تأیید وزارت علوم و همچنین وزارت بهداشت ایران تحصیل در روسیه به یکی از گزینه‌های قابل توجه ایرانیانی تبدیل شده که قصد تحصیل در خارج از ایران دارند. میان رشته‌های مختلف هم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه طرفداران بیشتری دارد که این موضوع، هم به جذابیت‌های این رشته‌ها و هم شرایط تحصیل در روسیه مربوط می‌َشود.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه

اولین نکته در مورد شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه معتبر بودن مدارک صادره دانشگاههای روسیه برای وزارت بهداشت ایران است. این موضوع برای تحصیل دندانپزشکی در هر جایی از دنیا اهمیت بسیاری دارد.

موضوع دیگر در مورد شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه زبان است؛ علاوه بر زبان روسی دوره‌های دندانپزشکی در دانشگاههای روسیه به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند و از این نظر دانشجویان بین‌المللی مشکلی برای تحصیل در روسیه نخواهند داشت. البته آنها باید با زبان انگلیسی آشنایی لازم را داشته باشند و برای نشان دادن مهارت‌های خود در استفاده از زبان انگلیسی هم یا باید مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵.۵ داشته باشند و یا در در یک مصاحبه ورودی در دانشگاه شرکت کنند.تحصیل دندانپزشکی در روسیه

مسلما غالب متقاضیان بین‌المللی تحصیل دندانپزشکی در روسیه ترجیح می‌دهند دوره تحصیلی خود را به زبان انگلیسی بگذرانند اما اگر کسی خواهان تحصیل به زبان روسی باشد باید مسیر متفاوتی را طی کند. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در روسیه (و اصولا متقاضیان تحصیل در روسیه) به زبان روسی ابتدا باید در دوره‌ای ۱۰ماهه به نام پادفک شرکت کنند.

پادفک در واقع دوره زبان‌آموزی الزامی برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارند. این دوره معمولا شامل دو ترم تحصیلی است و از ۱۰ شهریور تا ۱۰ تیر سال بعد به طول می‌انجامد. در این دوره زبان روسی و مقدمات چند درس تخصصی مربوط به هر رشته به منظور آشنایی با لغات تخصصی آن رشته آموزش داده می‌شود.

طول دوره دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی ۵سال و طول دوره دندانپزشکی به زبان روسی بعلت لزوم شرکت در دوره پادفک ۶سال است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در همه دانشگاههای روسیه یکسان نیست اما بصورت میانگین دانشگاهها از دانشجویان دنداپزشکی ۴ تا ۶هزار دلار در سال شهریه می‌گیرند. شهریه دوره پادفک هم ۴ تا ۵هزار دلار است.

هزینه زندگی در روسیه نسبت به کشورهای اروپایی دیگر پایین‌تر است. این هزینه در بالاترین حد خود به کمتر از ۶۰۰دلار در ماه می‌رسد و شامل ۵۰ تا ۲۵۰دلار برای اسکان، ۱۰۰ تا ۳۰۰دلار برای خورد و خوراک و ۱۰ دلار برای رفت‌و‌آمد (با استفاده از کارت دانشجویی) می‌َشود. ضمنا به دانشجویان، تحت شرایطی خاص اجازه کار هم داده می‌َشود.

از ابتدای اردیبهشت تا اواسط تیرماه بهترین زمان برای اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاههای روسیه است. حدود ۲ماه بعد از ارسال مدارک زیر (و در صورت تأیید شرایط متقاضی) پذیرش صادر می‌شود:

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی (تجربی یا ریاضی) به زبان روسی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دیپلم و پیش‌دانشگاهی به زبان روسی
 • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • مدرک آیلتس (در صورت داشتن مدرک)
 • ۱۲ قطعه عکس

۱. Lomonosow Moscow State University

۲. Novosibirsk State University

۳. Pavlov First Saint Petersburg State Medical University

۴. The S.N. Fyodorov Eye Microsurgery State Institution

۵. Sechenov First Moscow State Medical University

۶. Moscow medical stomatology Institute N.A semashko

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. محمد گفت:

  سلام دخترمن ۱۸ واحد از دانشگاه تایید روسیه دارد که دارای کد رهگیری هست در موحد و مابقی اون رو داره در دانشگاه غیر تایید می خونه ایا می تواند به ایران بیاید

  1. آقای محمد
   سلام
   شرط انتقالی بسته به سال اعزام حداقل ۳۶ الی ۷۲ واحد تحصیل در دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران میباشد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت وزارت بهداشت مراجعه فرمایید.

 2. Elahe گفت:

  با سلام به کارکنان مدیکال استادی.در چند سایت دیگه دیده بودم ک مدرک تحصیل در روسه ب زبان انگلیسی مورد تایید ایران نیست .درسته یا شایعس

  1. سر کار خانم الهه
   سلام
   ورودی های سال ۲۰۱۹ یه یعد فقط اگر به زبان روسی در روسیه تحصیل کنند مدارکشون مورد تایید ایران خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *