تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در تایلند


تحصیل-پزشکی-در-تایلند
۱۳۹۷/خرداد/۰۹ تعداد بازدید: 2,407

اگر به یک متقاضی تحصیل پزشکی در خارج از کشور، تایلند را بعنوان مقصد پیشنهاد کنیم شاید تصور کند بجای یک مؤسسه اعزام دانشجو یا مشاوره تحصیلات بین‌المللی، به یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات مسافرتی و گردشگری پا گذاشته است. تایلند یک مقصد گردشگری جذاب در دنیا به شمار می آید اما تحصیل در تایلند و بطور خاص؛ تحصیل پزشکی در تایلند هم  خالی از جذابیت نیست. شرایط تحصیل پزشکی در تایلند را بررسی می‌کنیم تا ببینیم آیا علاقمندان پزشکی می‌توانند تایلند را هم در بین گزینه‌های خود قرار دهند یا نه.

تایلند یا پادشاهی تایلند در جنوب شرقی آسیا و شبه جزیره هندوچین واقع شده است. تایلند حدودا ۵۰۰هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و برمه، لائوس،‌ کامبوج و مالزی کشورهای همسایه آن را تشکیل می‌دهند. این کشور آب‌وهوای گرمسیری دارد و در طول سال هوای گرم ‌و خشک، بارانی و خنک بر آن حاکم است.

تایلند بویژه در سالیان اخیر به مقصد گردشگری عده زیادی از مردم دنیا از جمله ایرانیان تبدیل شده است.  در سال ۲۰۱۶ جمعیت بازدیدکننده از تایلند با رشدی حدودا ۹درصدی نسبت به سال قبل، به حدود ۳۳میلیون گردشگر رسید و این کشور نهمین کشور توریست‌پذیر دنیا در این سال شناخته شد. شرایط تایلند بعنوان یک مقصد تحصیلی چگونه است؟

در رنکنگ سال ۲۰۱۸ مؤسسه QS‌ نام دو دانشگاه تایلندی بین ۵۰۰دانشگاه برتر دنیا دیده می‌َشود؛ دانشگاه Chulalongkorn که مؤسسه QS آن را ۲۴۵مین دانشگاه برتر دنیا معرفی کرده است و دانشگاه Mahidol که ۳۳۴مین دانشگاه دنیا شناخته شده است. برای اینکه جایگاه این دانشگاهها را بهتر درک کنیم باید بدانیم که دانشگاه صنعتی شریف کشورمان، در رنکینگ QS‌ رده‌ای بین ۴۷۱ تا ۴۸۰ بدست آورده است. تایلند چند دانشگاه دیگر هم در این رده‌بندی معتبر دارد که در رده‌های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ آن قرار گرفته‌اند.

وزارت بهداشت کشورمان هم تحصیل در تایلند و مشخصا؛ تحصیل پزشکی در تایلند را معتبر می‌داند و ۶دانشگاه تایلندی را در لیست دانشگاههای مورد تأیید خود در سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ جای داده است.

دانشگاه ماهیدل یا MU‌ در لیست بالا، چند سالی است که از سوی QS بعنوان یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا برای تحصیل داروسازی شناخته می‌َشود. این دانشگاه همچنین جزو ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا برای تحصیل پزشکی بشمار می‌آید. با وجود این، نام این دانشگاه تا دو سال پیش و قبل از تغییر سیاست وزارت بهداشت ایران در ارزیابی دانشگاههای مورد تأیید، در لیست این وزارتخانه قرار نداشت.

شرایط تحصیل پزشکی در تایلند

مدرک صادره برای دانش‌آموختگان دوره پزشکی در تایلند (ورودی‌های سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ یکی از ۶دانشگاه بالا) مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و این نکته مهمی در مورد تحصیل پزشکی در تایلند محسوب می‌َشود. شرایط اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای تایلند هم نسبتا آسان است. حداقل این خوبی (و می‌توان گفت؛ امتیاز) را دارد که نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارد.

متقاضیان تحصیل پزشکی در تایلند باید مدرک دیپلم با معدل بالا داشته باشند ولی معمولا نیازی به داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی ندارند.تحصیل پزشکی در تایلند

تحصیل پزشکی در تایلند هم به زبان انگلیسی و هم تایلندی صورت می‌گیرد و دانشجویان، علاوه بر انگلیسی باید به اندازه‌ای که از عهده درک مطالب و صحبت‌های اساتید و برقراری ارتباط با آنها بربیایند با زبان تایلندی هم آشنا باشند. متقاضیان تحصیل پزشکی در تایلند معمولا نیازی به داشتن مدرک زبان انگلسیی ندارند اما برخی از دانشگاهها ممکن است برای پذیرش دانشجویان پزشکی از متقاضیان مدرک زبان آیلتس با نمره ۶.۵ یا تافل با نمره ۸۰ بخواهند.

تایلند برخلاف همسایگانش هرگز مستعمره کشور دیگری نبوده و سیستم آموزشی بومی خود را دارد. در سیستم آموزشی تایلند طول دوره‌های پزشکی ۷سال است.

هزینه تحصیل پزشکی در تایلند و همچنین هزینه زندگی در تایلند را باید یکی دیگر از مزایای انتخاب دانشگاههای تایلند بعنوان محل تحصیل پزشکی دانست. دانشجویان پزشکی در دانشگاههای تایلند بین ۲ تا ۳هزار دلار شهریه پرداخت می‌کنند که رقم بالایی برای تحصیل در رشته پزشکی نیست. زندگی در تایلند هم  نسبت به کشورهای دیگر ارزانتر است و یک دانشجو می‌تواند با پرداخت ۴۲۰ تا ۵۶۰دلار در ماه زندگی خود را بگذراند.

تحصیل پزشکی در تایلند از نظر وزارت بهداشت ایران کیفیت و اعتبار لازم را دارد، شرایط اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای تایلند هم دشوار نیست. شاید آنچه شرایط تحصیل پزشکی در تایلند را کمی دشوار نشان بدهد تنها لزوم دانستن زبان تایلندی باشد.

۱. Mahidol University

۲. Chulalongkorn University

۳. Chiang Mai University

۴. Khon Kaen University

۵. Prince of Songkla University

۶. Kasetsart University

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *