تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه


تحصیل-دندانپزشکی-در-ترکیه
۱۳۹۷/اردیبهشت/۱۵ تعداد بازدید: 3,160

بخش عمده‌ای از آنچه درباره تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می‌توان گفت همان چیزی است که می‌توان درباره تحصیل پزشکی در ترکیه گفت. شرایط کلی تحصیل علوم پزشکی در ترکیه و مشخصا رشته‌های پرطرفدار پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی یکسان است. با بررسی این شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را می‌توان یکی از بهترین گزینه‌ها برای متقاضیان تحصیل این رشته در خارج از کشور دانست اگر شرایط سخت دانشگاههای ترکیه را برای پذیرش دانشجویان دندانپزشکی نادیده بگیریم.

برای محبوبیت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه (و اصولا تحصیل علوم پزشکی در ترکیه) دلایل زیادی را می‌توان برشمرد درحالی که در مقابل این دلایل، تنها یک عامل می‌تواند مانع از تحصیل دندانپزشکی در ترکیه شود.

اعتبار دانشگاههای ترکیه و کیفیت آموزش دندانپزشکی در این دانشگاهها بالا است و وزارت بهداشت کشورمان هم همواره در ارزیابی‌های خود از شرایط آموزش دندانپزشکی در ترکیه کیفیت آن را تأیید کرده است. این وزارتخانه در تازه‌ترین لیست خود هم نام چند دانشگاه ترکیه را در میان دانشگاههای مورد تأیید خود جای داد است و مدارکی که این دانشگاهها برای دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ صادر می‌کنند را قابل ارزشیابی و تأیید می‌داند.

ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد و نسبت به دیگر مقاصدی که می توان برای تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور انتخاب کرد از مزیت نزدیکی و رفت‌وآمد آسان‌تر برخوردار است، بویژه اینکه ایرانیان برای سفر به این کشور نیازی به اخذ ویزا هم ندارند. این شرایط، رفت‌وآمد دانشجو وخانواده‌اش بین ایران و ترکیه را تا حد زیادی تسهیل می‌کند.

شباهت‌ها و اشتراکات فرهنگی دو کشور همسایه عامل دیگریست که ترکیه را در قیاس با گزینه‌های دیگر تحصیل دندانپزشکی، در شرایط بهتری قرار می‌دهد. بخصوص اگر دانشجوی ایرانی، ترک‌زبان باشد خیلی راحت‌تر می‌تواند با مردم این کشور ارتباط برقرار کند.

حسن دیگری که تحصیل دندانپزشی در ترکیه دارد به موضوع زبان تدریس مربوط می‌شود؛ تدریس دندانپزشکی در ترکیه، علاوه بر زبان ترکی استانبولی (که می‌تواند برای هموطنان ترک‌زبان ما مطلوب باشد) به زبان انگلیسی هم صورت می‌گیرد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

با شرایطی که از تحصیل دندانپزشکی در ترکیه تا اینجا توصیف کرده‌ایم حتما این تصور بوجود می‌آید که سالانه شمار زیادی از متقاضیان ایرانی تحصیل دندانپزشکی (در خارج از کشور) از دانشگاهی در ترکیه پذیرش گرفته و در این کشور مشغول تحصیل می‌شوند؛ اما سیستم آموزشی ترکیه برای پذیرش دانشجویان علوم پزشکی (از جمله دنداپزشکی) سازوکاری مشابه سیستم آموزشی ایران دارد و تنها به کسانی که در آزمون ورودی دوره‌های دندانپزشکی پذیرفته می‌شوند اجازه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاههای ترکیه را می‌دهد.

یک ایرانی برای اینکه بتواند از دانشگاههای ترکیه پذیرش دندانپزشکی بگیرد باید مثل اهالی خود ترکیه در آزمونی با نام YÖS شرکت کند. این آزمون در گذشته مانند کنکور دانشگاههای ایران بصورت سراسری برگزار می‌شده اما مدتی است که هر دانشگاه بصورت اختصاصی  آن را برگزار می‌کند و متقاضیان تحصیل در دوره خاصی از یک دانشگاه، در آزمون مربوط به همان دوره تحصیلی و دانشگاه شرکت می‌کنند.تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

شرکت‌کنندگان در آزمون YÖS باید ابتدا در بخش اصلی این آزمون به ۸۰ سوال تستی با موضوع ریاضی، هندسه و هوش (و به دو زبان ترکی و انگلیسی) پاسخ دهند. نتایج این بخش ملاک اصلی برای گزینش داوطلبان به حساب می‌آید.

در بخش دوم آزمون YÖS سطح آشنایی داوطلبان با زبان ترکی مشخص می‌َشود و اگر داوطلب حدنصاب لازم را به دست نیاورد باید در دوره زبان ترکی TOMER شرکت کند. در پایان این دوره ۱ساله آزمونی برگزار می‌َشود و در صورت موفقیت داوطلب در آن، دیگر منعی برای شرکت در کلاس‌های دندانپزشکی ندارد.

 البته بالاتر گفتیم که امکان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی هم وجود دارد. یکی از شروط پذیرش در این دوره‌ها شرکت در آزمون  SAT‌و کسب حدنصاب لازم در این آزمون و شرط دیگر ارائه مدرک آیلتس با نمره ۶ به بالا است.

دوره دندانپزشکی در ترکیه ۵سال به طول می آنجامد. هر سال تحصیلی در دانشگاههای ترکیه (بر مبنای سیستم ترمی-واحدی) از دو ترم پاییز و بهار تشکیل می‌شود. ترم پاییز از اکتبر تا ژانویه و ترم بهار از فوریه تا ژوئن طول می‌کشد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاههای ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بستگی زیادی به نوع دانشگاه دارد. بخش عمده بودجه دانشگاههای دولتی را دولت تأمین می‌کند و به همین دلیل شهریه کمتری از دانشجویان دریافت می‌کنند. رقم شهریه در این دانشگاهها بصورت متوسط ۱۰۰۰دلار است اما برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاههای خصوصی ترکیه مبالغی به مراتب بیشتر (بعضا تا ۷۰۰۰دلار) باید پرداخت کرد.

برای گذران یک زندگی دانشجویی در ترکیه هم باید ماهانه؛ ۲۵۰ تا ۳۰۰دلاربرای خورد و خوراک و ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار برای اقامت در خوابگاههای دانشجویی پرداخت کرد. هزینه اقامت، در صورت اجاره کردن خانه به ۳۵۰ تا ۵۰۰دلار افزایش پیدا می‌کند. نکته مثبت در مورد هزینه زندگی در ترکیه تخفیف یژه‌ای است که به دانشجویان برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی داده می‌َشود.

وقتی همه جوانب شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را کنار هم می‌گذاریم دانشگاههای ترکیه را مقصد مناسبی برای علاقمندان تحصیل دندانپزشکی می‌بینیم. مسئله فقط این است که اگر کسی بتواند از آزمون YÖS موفق بیرون بیاید در همین ایران خودمان هم می‌تواند در آزمون‌ ورودی دانشگاه پذیرفته شود. تحصیل دندانپزشکی در ترکیه جذاب اما عملا غیرممکن است.

۱. Koc University

۲. Hacettepe University

۳. Istanbul University

۴. Ankara University

۵. Ege University

۶. Ataturk University* (جهت همکاری با دانشگاه علوم پزشکی ارومیه)

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. متقاضي گفت:

  کلاس اموزش yosدر استانبول کجا برم؟

  1. سلام
   بهترین موسسه متروپل هستش که خودش برگزار کننده یوس هست خودش.
   برای ثبت نام میتونید با موسسه تماس بگیرید

 2. سارا گفت:

  سلام میخواستم ببینم که اگهع تو ترکیه دندون بخونیم میشه تو ایران ادامه شوخوند؟ یعنی میشه برگشت؟
  اگه آره شرایطش چیه؟

  1. سلام
   اگر در دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت بخونید میتونید بعد از اتمام در ایران ارزشیابی کنید مدرکتون رو.
   اما در حال حاضر قانون انتقال به داخل فعلا متوفق شده توسط وزارت بهداشت

 3. محمد گفت:

  سلام چرا آخرش گفتین تحصیل دندانپزشکی ترکیه عملا غیر ممکن است؟؟؟؟ پزشکی چطور؟

  1. سلام
   متاسفم که اینطوریه.
   تحصیل در رشته های گروه علوم پزشکی در ترکیه شرایطش به همین صورته

 4. روناك گفت:

  سلام . در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه کوچ استانبول سوال دارم. ۱-آزمون ورودی۲- هزینه سالانه ۳- آزمون SAT شامل چه دروسی هست ؟ .ممنون

  1. سلام
   آزمون ورودی یا Yos یا SAT
   هزینه سالانه ۴ تا ۶ هزار لیر
   دروس آزمون: ریاضی، هوش و هندسه
   این شرایط ورود به اکثر ۹۰% دانشگاههای علوم پزشکی در ترکیه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *