تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در ارمنستان


تحصیل-پزشکی-در-ارمنستان
۱۳۹۷/اردیبهشت/۱۶ تعداد بازدید: 3,094

در میان مقاصد مختلف تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور، متقاضیان  و علاقمندان تحصیل علوم پزشکی می‌توانند مقصد خود را از میان کشورهای همسایه و نزدیک ایران هم برگزینند. بطور مشخص؛ از دو کشور ارمنستان و ترکیه صحبت می‌کنیم که البته تحصیل پزشکی در هر کدام از این دو کشور برای ایرانیان شرایط خاصی دارد. در این مطلب، به شرایط تحصیل پزشکی در ارمنستان می‌پردازیم.

ارمنستان یا جمهوری ارمنستان در منطقه قفقاز جنوبی، میان دریای سیاه و دریای خزر که مرز بین دو قاره آسیا و اروپا است واقع شده و مانند ترکیه و قبرس کشوری اوراسیایی محسوب می‌شود. ارمنستان همسایه شمالی کشورمان است و سالانه عده قابل توجهی از ایرانیان این کشور را بعنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند.

یک کشور در همسایگی ایران که می‌توان بدون ویزا به آن سفر کرد و با هزینه‌ای کم مدتی را در آن گشت‌وگذار کرد؛ این توصیف ارمنستان بعنوان یکی از مقاصد گردشگری ایرانیان در خارج از کشور است. در مورد ارمنستان بعنوان مقصدی برای تحصیل دانشگاهی در خارج از ایران هم می‌توان جملات کم‌وبیش مشابهی را استفاده کرد. تحصیل در ارمنستان (و به‌طور خاص‌تر؛ تحصیل پزشکی در ارمنستان که موضوع این مطلب است) هم  بدلایل جغرافیایی و اقتصادی می‌تواند مطلوب ایرانیان باشد البته متقاضیان ایرانی برای تحصیل پزشکی در ارمنستان باید قبل از هر کاری یک تصمیم مهم بگیرند.

در کنار همه نکات مثبتی که می‌توان برای تحصیل پزشکی در ارمنستان برشمرد موضوعی هم وجود دارد که می‌تواند تمام آن نکات مثبت را تحت تأثیر خود قرار دهد و باعث شود خیلی‌ها قید تحصیل پزشکی در ارمنستان را بزنند و دانستن آن قبل از هر چیز ضروریست؛ وزارت بهداشت ایران در سال تحصیلی جاری (۱۸-۲۰۱۷) هیچ دانشگاهی از ارمنستان را برای تحصیل علوم پزشکی معتبر نمی‌داند و مدارک صادره دانشگاههای ارمنستان برای ایرانیان ورودی امسال را تأیید نمی‌کند.

متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور دو دسته هستند؛ عده‌ای که قصد بازگشت به ایران و فعالیت بعنوان پزشک را دارند و عده‌ای که قصد مهاجرت دارند. تحصیل پزشکی در ارمنستان برای دسته اول نمی‌تواند گزینه مطلوبی باشد اگرچه آنها هم با انجام اقداماتی که البته زمانبر است و چندان هم ساده نیست می‌توانند مدرک خود را به تأیید وزارت بهداشت ایران برسانند اما برای دسته دوم که قصد بازگشت به ایران را ندارند تحصیل پزشکی در ارمنستان گزینه فابل توجهی بنظر می‌رسد.

امتیاز بزرگ تحصیل پزشکی در ارمنستان همان نزدیکی این کشور به ایران است که رفت‌وآمد به آن را برای ایرانیان تسهیل می‌کند. از این جهت ارمنستان و ترکیه بهترین شرایط را بین مقاصد مختلف تحصیل پزشکی در خارج از کشور دارند.

شرایط تحصیل پزشکی در ارمنستان

در همه جای دنیا تحصیل علوم پزشکی بدون استفاده از بورس، هزینه زیادی دارد و در این شرایط کشورها و دانشگاههای که شهریه کمتری از دانشجویان پزشکی دریافت می‌کنند نسبت به دیگران در اولویت قرار می‌گیرند. بر این اساس هزینه تحصیل پزشکی در ارمنستان را می‌توان امتیاز دیگری برای این کشور در مقایسه با سایر کشورها در نظر گرفت.تحصیل پزشکی در ارمنستان

از آنجایی که برخی از کشورها دانشجویان پزشکی را از طریق برگزاری آزمون گزینش می‌کنند و متقاضیان رشته‌های علوم پزشکی هم این مسیر را پیشتر در داخل ایران طی کرده‌ و به نتیجه دلخواه نرسیده‌اند؛  نداشتن کنکور و آزمون ورودی امتیازی بزرگ برای یک کشور یا دانشگاه بحساب می‌آید. ارمنستان چنین شرایطی دارد و اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای آن نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارد.

شرایط آسان پذیرش پزشکی در ارمنستان محدود به موضوع آزمون ورودی نیست و شامل مدرک تحصیلی هم می‌َشود. غالب کشورها اجازه تحصیل پزشکی یا شرکت در آزمون‌های ورودی علوم پزشکی را تنها به کسانی می‌دهند که (مطابق سیستم آموزشی ما) دیپلم و پیش‌دانشگاهی دارند اما در ارمنستان می‌توان با داشتن مدرک دیپلم (۱۱ساله) هم برای گرفتن پذیرش پزشکی اقدام کرد.

مردم ارمنستان به زبان ارمنی صحبت می‌کنند اما متقاضیان تحصیل پزشکی در ارمنستان برای گذراندن دوره‌های پزشکی در دانشگاههای ارمنستان نیازی به دانستن زبان ارمنی ندارند. این دوره‌ها علاوه بر زبان ارمنی، به زبان انگلیسی هم ارائه می‌َشوند. ضمن اینکه با وجود اهمیت دانستن زبان انگلیسی برای تحصیل پزشکی در ارمنستان داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای ارمنستان الزامی ندارد. این موضوع را هم می‌توان بخشی دیگر از شرایط آسان اخذ پذیرش از دانشگاههای ارمنستان دانست.

نکته قابل ذکر دیگر در مورد شرایط تحصیل پزشکی در ارمنستان به preparatory year مربوط می‌َشود. preparatory year همان دوره آماده‌سازی ۱ساله‌ایست که در بالا اشاره‌ای به آن کردیم و دانشجویان علوم پزشکی در ارمنستان را مهیای حضور در دوره‌ تحصیلی خود می‌کند. در این دوره مفاهیم اصلی دروس فیزیک، شیمی، زیست‌َناسی و زبان خارجی (انگلیسی، روسی یا ارمنی) آموزش داده می‌شود و دانشجویان پس از اتمام این دوره و شرکت در آزمون نهایی در رشته دلخواه خود مشغول تحصیل می‌شوند.

برای گرفتن پذیرش پزشکی از دانشگاههای ارمنستان مدارک زیر لازم است:

 • ترجمه مدرک شناسایی (کارت ملی یا شناسنامه)
 • کپی پاسپورت
 • اصل و ترجمه رسمی مدرک دیپلم (با تأیید سفارت ارمنستان)
 • ۶ قطعه عکس
 • گواهی سلامت پزشکی

شرایط تحصیل پزشکی در ارمنستان با درنظر گرفتن جوانب مختلف آن می‌تواند بسیاری از متقاضیان غیرارمنی تحصیل پزشکی را به انتخاب این کشور ترغیب کند. ایرانیان هم اگر قصد مهاجرت داشته باشند می‌توانند به گزینه ارمنستان فکر کنند. در غیر اینصورت هم طبق آئین‌نامه ارزشیابی وزارت بهداشت شرایطی وجود دارد که با احراز آن می‌توانند مدرک خود را به تأیید این وزارتخانه رسانده و اجازه کار در ایران را بدست آورند. فارغ‌التحصیلان پزشکی از دانشگاههای ارمنستان برای تأیید مدرک خود باید یکی از ۳ مسیر زیر را طی کنند:

 • گرفتن مدرک در مقطع بالاتر، از دانشگاهی مورد تأیید؛ برای مثال اگر یک نفر، از دانشگاهی غیرمعتبر در دوره دکترای پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شده باشد و سپس دوره تخصص خود را در یک دانشگاه معتبر بگذراند، مدرک او قابل تأیید است.
 • شرکت و قبولی در آزمون‌های معتبر بین‌المللی از نظر شورایعالی ارزشیابی که در آئین‌نامه ارزشیابی وزارت بهداشت نام آنها ذکر شده است.
 • ارزشیابی مدارک و دریافت مجوز کار از کشورهایی که دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت دارند.

هزینه تحصیل پزشکی در ارمنستان

دانشجویان محصل در دوره‌های پزشکی دانشگاههای ارمنستان سالانه ۵هزار دلار شهریه می‌پردازند. دوره پزشکی عمومی یا MD‌ در دانشگاههای ارمنستان طی ۶سال ارائه می‌َشود. دانشجویان پزشکی در ارمنستان همچنین برای دوره ۱ساله آماده‌سازی که قبل از شروع دوره اصلی برگزا رمی‌ِشود هم ۲هزار دلار پرداخت می‌کنند.

هزینه اسکان، خورد و خوراک، رفت و آمد، پوشاک و تفریح یا بطور کلی هزینه زندگی در ارمنستان برای یک دانشجوی خارجی هم نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی آسیایی پایین‌تر است. این هزینه در ماه بالغ بر ۵۰۰ تا ۶۰۰دلار می‌شود. قاعدتا بخش عمده این هزینه صرف اسکان می‌َشود. در نزدیکی دانشگاههای ارمنستان خوابگاههای ۲تخته و ۳تخته با امکاناتی مثل لابی، فضای مطالعه، خشکشویی، آشپزخانه و سرویس بهداشتی ساخته شده که دانشجویان (اعم از دانشجویان خارجی) با پرداخت ماهانه ۱۰۰ تا ۱۲۵دلارمی‌توانند در این خوابگاهها زندگی کنند.

این را هم اضافه کنیم که دانشجویان محصیل در دانشگاههای ارمنستان اجازه کار دانشجویی هم دارند که آنها را در تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در ارمنستان یاری می‌کند.

دانشگاه های کشور ارمنستان در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشند.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. افشین گفت:

  سلام شرایط ثبت نام در رشته های تخصص پزشکی را اعلام فرمایید.ممنون.دکتر نوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *