تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل دندانپزشکی در اتریش


تحصیل-دندانپزشکی-در-اتریش
۱۳۹۷/اردیبهشت/۲۵ تعداد بازدید: 1,628

تحصیل دندانپزشکی در اتریش جذابیت‌های زیادی دارد؛ دانشگاههای اتریش معتبرند و کیفیت آموزش دندانپزشکی در آنها بالا است، ضمن اینکه شهریه کمی از دانشجویان دندانپزشکی دریافت می‌کنند. با این حال، تحصیل دندانپزشکی در اتریش برای هرکسی میسر نیست و اگر کسی شرایط اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای اتریش را داشته باشد امکان تحصیل دندانپزشکی در ایران را هم دارد.

کشور کوهستانی اتریش در غرب اروپا و در همسایگی کشورهایی مانند آلمان، مجارستان، سوئیس و ایتالیا واقع شده است. اتریش کشوری آلمانی‌زبان است و علاوه بر زبان، شباهت‌ها و اشتراکات زیاد دیگری با همسایه شمالی‌اش، آلمان دارد تا جایی که شاید بتوان آن را برادر کوچتر آلمان دانست.

موتزارت، شوبرت و یوهان اشتراوس؛ احتمالا شهرت هیچ اتریشی در دنیا به اندازه این ۳موسیقیدان نیست. اصولا اتریش را در دنیا با موسیقی (موسیقیدانان و مدارس و دانشگاههای هنر و موسیقی‌اش) می‌َشناسند. وقتی صحبت از انتخاب کشوری برای تحصیل موسیقی (بویژه موسیقی کلاسیک غرب) باشد جای هیچ درنگی برای انتخاب اتریش باقی نمی‌ماند.

شهرت و اعتبار دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی اتریش تنها به آموزش موسیقی محدود نمی‌شود. دانشگاه علوم پزشکی وین (Med University Vienna) که در وین، پایتخت اتریش جای دارد، یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بیمارستان-دانشگاههای اروپا و از معتبرترین مراکز درمانی، علمی و آموزشی این قاره بحساب می‌آید. این دانشگاه یکی از ۶دانشگاه اتریشی است که در لیست دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت ایران برای سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ جای گرفته‌اند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اتریش

تحصیل دندانپزشکی در اتریش اگر دانشگاه محل تحصیل، دولتی باشد یک حسن بزرگ دارد که در قیاس با خیلی از کشورها امتیازی مهم محسوب می‌شود؛ هزینه تحصیل دنداپزشکی در اتریش یا همان شهریه‌ای که دانشجویان دندانپزشکی محصل در دانشگاههای دولتی اتریش پرداخت می‌کنند حتی از کشورهای نسبتا ارزان جنوب شرقی آسیا و شرق اروپا هم کمتر است. رشته، مقطع تحصیلی و سطح تسلط به زبان از جمله عوامل مؤثر در تعیین میزان شهریه دانشگاههای دولتی اتریش برای تحصیل در رشته‌هایی مثل دندانپزشکی هستند اما بصورت کلی هزینه تحصیل دندانپزشکی در اتریش بین ۴۰۰ تا ۷۰۰یورو در هر ترم است. این موضوع زمانی ارزش بیشتری پیدا می‌کند که در کنار کیفیت بالای آموزش در اتریش قرار می‌گیرد.

با این اوصاف، اتریش مقصدی ایده‌آل برای تحصیل دندانپزشکی در دنیا بنظر می‌آید. غیر از این هم نیست؛ به شرط اینکه متقاضی تحصیل دندانپزشکی در اتریش شرایط لازم برای اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای اتریش را داشته باشد. این شرایط چیست؟ بصورت خلاصه؛ قبولی در کنکور دانشگاههای سراسری ایران و داشتن مدرک زبان آلمانی و یا قبولی در آزمون ورودی دانشگاههای اتریش.تحصیل دندانپزشکی در اتریش

ایرانیان برای اینکه امکان تحصیل دندانپزشکی در اتریش را بدست آورند باید در کنکور دانشگاههای سراسری ایران در رشته دندانپزشکی پذیرفته شده باشند. آنها باید با ارائه گواهی، نشان دهند در یکی از دانشگاههای سراسری ایران  در رشته دندانپزشکی مشغول به تحصیل هستند و یا حداقل در کنکور این رشته پذیرفته شده‌اند. اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای اتریش همچنین نیازمند ارائه مدرک (حداقل)  B2‌زبان آلمانی است.

البته بدون قبولی در کنکور سراسری ایران هم امکان این هست که از دانشگاههای دولتی اتریش پذیرش دندانپزشکی گرفت. به این منظور؛ متقاضی تحصیل دندانپزشکی در اتریش ابتدا باید از یکی از دانشگاههای اتریش پذیرش مشروط بگیرد و سپس به اتریش سفر کند تا در مهلتی ۱ونیم ساله زبان آلمانی و برخی دروس پایه را در یک کالج فرا بگیرد. پس از آن هم باید در آزمون ورودی اتریش شرکت و نمره لازم را برای قبولی در دوره دندانپزشکی این دانشگاهها کسب کند.

پس از اخذ پذیرش، دانشجو یا متقاضیت تحصیل دندانپزشکی در اتریش باید با ارائه مدارک زیر برای گرفتن ویزای دانشجویی اتریش اقدام کند:

  • گواهی عدم سوء‌پیشینه
  • اصل و کپی پاسپورت
  • معرفی یک حساب بانکی با موجودی حداقل ۱۰۰۰۰ یورو برای اثبات پشتوانه مالی
  • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
  • اصل و کپی شناسنامه
  • مدرک زبان B2 آلمانی
  • عکس رنگی
  • در صورت تأهل ارائه قباله ازدواج

این توضیح را اضافه کنیم که تمامی مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شوند.

قبولی در کنکور سراسری ایران یا آزمون ورودی دانشگاههای اتریش دو راه پیش روی متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در اتریش است. با این شرایط و با وجود همه جذابیت‌های تحصیل دندانپزشکی در اتریش مسلما عده کمی می توانند این کشور را برای تحصیل دنداپزشکی انتخاب کنند؛ افرادی که می‌خواهند در یک دانشگاه معتبر دوره دندانپزشکی خود را بگذرانند و البته قصد مهاجرت هم دارند.

۱. University of Vienna

۲. Johannes Kepler University of Linz

۳. Med University Vienna

۴. Med University Graz

۵. Med University Innsbruk

۶. Karl-Franzens University Graz

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *