تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در اتریش


تحصیل-پزشکی-در-اتریش
۱۳۹۷/اردیبهشت/۲۵ تعداد بازدید: 1,361

هزینه تحصیل پزشکی در اتریش آنچنان پایین است که هر متقاضی تحصیل پزشکی در خارج از کشور با اطلاع از این موضوع لحظه‌ای در انتخاب اتریش بعنوان مقصد خود تعلل نخواهد کرد. در نقطه مقابل؛ شرایط اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای اتریش عملا راه تحصیل پزشکی در اتریش را بر (حداقل) متقاضیان ایرانی می‌ّبندد. با خواندن مطلب زیر می‌توانید با جوانب مختلف تحصیل پزشکی در اتریش آشنا شوید.

کشور کوهستانی اتریش در غرب اروپا و در همسایگی کشورهایی مانند آلمان، مجارستان، سوئیس و ایتالیا قرار دارد. این کشور کوچک آلمانی‌زبان را که کمی بزرگتر از استان یزد کشورمان است، می‌توان برادر کوچک‌تر همسایه شمالی‌اش؛ آلمان خواند.

اتریش را در دنیا شاید بیش از هر چیز با موسیقی بشناسند؛ با موتزارت، شوبرت و یوهان اشتراوس؛ موسیقیدانان نامداری که اهل اتریش بودند و با مدارس و دانشگاههای هنر و موسیقی که شاید ادعای گزافی نباشد اگر آنها را بهترین محل برای تحصیل آکادمیک موسیقی بخوانیم. برای تحصیل موسیقی، بویژه موسیقی کلاسیک غرب قطعا باید اتریش را در اولویت انتخاب‌ها جای داد اما برای تحصیل در دیگر رشته‌ها از جمله علوم پزشکی هم اتریش گزینه قابل توجهی بنظر می‌رسد.

با مطالعه و بررسی شرایط تحصیل پزشکی در اتریش با وجود عوامل جذابی مانند اعتبار و کیفیت دانشگاهها و البته شهریه پایین؛ بعلت شرایط دشوار اخذ پذیرش تنها افرادی می‌توانند بصورت جدی به تحصیل پزشکی در اتریش فکر کنند که یا کیفیت آموزش پزشکی از هر معیار دیگری برایشان مهمتر است و یا قصد مهاجرت دارند. در هر دو صورت، آنها باید به اندازه‌ای توانایی علمی داشته باشند که شرایط مدنظر سیستم آموزشی اتریش را احراز کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در اتریش

شرایط تحصیل پزشکی در اتریش علاوه بر اعتبار دانشگاهها و کیفیت آموزش، نکات مثبت دیگری هم دارد. مهم‌ترین آنها که اتریش را از سایر مقاصد تحصیل پزشکی در دنیا  متمایز می‌کند هزینه تحصیل پزشکی در اتریش یا بهتر است بگوییم؛ هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاههای دولتی اتریش است. این دانشگاهها در هر ترم از دانشجویان پزشکی، ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو شهریه دریافت می‌کنند.

اعتبار دانشگاههای اتریش بخشی از شرایط تحصیل پزشکی در اتریش است که از نظر وزارت بهداشت ایران قابل قبول شناخته شده است.

هزینه زندگی در اتریش هم (شامل هزینه اسکان، خورد و خوراک، حمل‌ونقل، بیمه، تفریح و پوشاک) مانند دیگر کشورهای هم‌رده اروپای غربی، بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه تخمین زده می‌َشود.  دانشجویان اجازه دارند تا ۲۰ساعت در هفته کار کنند. به ازای هر ساعت معمولا دستمزدی بین ۷ تا ۸یورو به دانشجویان پرداخت می‌َشود که بخشی از هزینه زندگی و تحصیل آنها در اتریش را تأمین می‌کند.تحصیل پزشکی در اتریش

برخلاف آنچه تا به اینجا گفته‌ایم؛ حالا باید از یک موضوع نه‌چندان خوشایند صحبت کنیم؛ شرایط اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای اتریش. اتریش از دسته کشورهایی نیست که بدون برگزاری آزمون و صرفا با دریافت مدرک دیپلم و (حداکثر) پیش‌دانشگاهی دانشجویان پزشکی را پپذیرش می‌کنند. مثل کشورهایی نظیر ایتالیا و ترکیه گرفتن پذیرش پزشکی از دانشگاههای اتریش هم مستلزم قبولی در آزمون ورودی است اما این آزمون ورودی همان کنکور ایران است.

یک متقاضی ایرانی تحصیل پزشکی در اتریش برای رسیدن به خواسته‌اش؛ یا باید بعنوان دانشجوی پزشکی در دانشگاههای سراسری ایران مشغول تحصیل باشد و یا تأییدیه قبولی در کنکور پزشکی دانشگاههای سراسری ایران را از سازمان سنجش دریافت و به دانشگاه مورد نظر خود در اتریش ارائه کند. ضمن اینکه متقاضی باید حداقل مدرک B2 زبان آلمانی داشته باشد.

راه دیگری هم برای گرفتن پذیرش دوره‌های پزشکی در اتریش وجود دارد که آن هم البته از یک آزمون ورودی می‌گذرد، آزمونی که در اتریش برگزار می‌شود. در این شیوه اخذ پذیرش؛ متقاضی تحصیل پزشکی در اتریش از یکی از دانشگاههای این کشور پذیرش مشروط اخذ می‌کند و پس از ورود به اتریش، ۱سال و نیم فرصت دارد زبان آلمانی و برخی دروس پایه را در یک  کالج فرا گرفته و با شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره لازم اجازه تحصیل در دوره پزشکی دانشگاههای اتریش را بدست آورد.

اتریش صاحب یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بیمارستان-دانشگاه اروپا است؛ دانشگاه علوم پزشکی وین (Med University Vienna) که از معتبرترین مراکز درمانی، علمی و آموزشی اروپا بحساب می‌آید و اخذ پذیرش پزشکی از آن شرایط خاصی دارد. متقاضیان تحصیل در دوره پزشکی دانشگاه علوم پزشکی وین که طی ۶سال ارائه می‌َشود باید در آزمون ورودی خود این دانشگاه که شامل سؤالات شیمی، زیست، هوش و درک مطلب است شرکت و نمره لازم را کسب کنند. دوره پزشکی دانشگاه علوم پزشکی وین به زبان آلمانی ارائه می‌َشود و متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی خود را هم ارائه کنند.

برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش این افراد به مدارک زیر نیاز دارند:

  • گواهی عدم سوء‌پیشینه
  • اصل و کپی پاسپورت
  • معرفی یک حساب بانکی با موجودی حداقل ۱۰۰۰۰ یورو برای اثبات پشتوانه مالی
  • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
  • اصل و کپی شناسنامه
  • مدرک زبان B2 آلمانی
  • عکس رنگی
  • در صورت تأهل ارائه قباله ازدواج

تمامی مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شوند.

۱. University of Vienna

۲. Johannes Kepler University of Linz

۳. Med University Vienna

۴. Med University Graz

۵. Med University Innsbruk

۶. Karl-Franzens University Graz

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *