تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در آذربایجان


تحصیل-پزشکی-در-آذربایجان
۱۳۹۷/فروردین/۱۹ تعداد بازدید: 3,100

جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق و بزرگترین کشور ناحیه قفقاز، در همسایگی ایران از جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان و روسیه در شمال است. این کشور ده میلیون نفری که دارای اکثریت مسلمان است، دیرزمانی جزئی از خاک ایران بوده و در منابع اسلامی از آن به «آران» نام برده می‌شد. ۸۹‌ درصد مردم‌ این‌ کشور آذری‌ زبان‌ هستند ‌اما در کنار زبان‌ ترکی‌ آذری‌ (زبان‌ رسمی‌) زبان‌های‌ روسی‌،‌ ارمنی‌،‌ کردی‌،‌ تالشی‌،‌ یهودی‌،‌ و لزگی‌ نیز در این کشور رواج دارد.

منطقه‌ای‌ که‌ امروز جمهوری‌ آذربایجان‌ نامیده‌ می‌شود، در گذشته‌ به‌ نام‌ آلبانیای‌ قفقاز یا آران‌ و شیروان‌ نامیده‌ می‌شد و اصولاً آن‌ سوی‌ رود ارس‌ تا سال‌ ‌۱۹۱۸‌ هیچ‌گاه‌ نام‌ آذربایجان‌ نداشته‌است. جمهوری‌ آذربایجان‌ در مقایسه‌ با جمهوری‌های‌ تازه‌ استقلال‌یافته‌ اطراف‌ خود در اثر بهره‌برداری‌ از منابع نفتی‌ و سرمایه‌گذاری‌، توسعه‌ بیشتری‌ پیدا کرده‌است‌‌ با وجود این‌، تورم‌ فزاینده‌ ناشی‌ از اثار جنگ‌ قره‌باغ‌ و سیاست‌های‌ آزادسازی‌ قیمت‌ها و خصوصی‌سازی‌ اقتصاد موجب‌ شد که‌ مردم‌ جمهوری‌ آذربایجان‌ تحت‌ فشارهای‌ شدید اقتصادی‌ قرار گیرند و قدرت‌ خرید آنها به‌ سرعت‌ کاهش‌ یابد. تنوع آب و هوایی مناطق مختلف آذربایجان و نیز ساحل دریای خزر در شرق، در کنار تمدنی چندین هزارساله موجب توجه بسیاری به این کشور گردید بطوریکه در پی تلاش‌های دولت آذربایجان بیش از دو و نیم میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۰ وارد این کشور گردید.

تحصیل پزشکی در آذربایجان

کشور آذربایجان یکی از کشورهای مناسب و مقرون به صرفه می باشد که همه ساله افراد بسیاری جهت تحصیل پزشکی به این کشور مهاجرت می نمایند. کشور آذربایجان با توجه به نظام آموزشی بسیاری خوبی که دارد توانسته کیفیت دانشگاه های خود را بالا برده و در سال های اخیر دانشجویان بسیاری را جذب نماید. از بین ۷ دانشگاه علوم پزشکی میتوانید یکی از آنها را برای تحصیل پزشکی در آذربایجان انتخاب کنید: دانشکده پزشکی عمومی، دانشکده اطفال، دانشکده زیست شناسی، دانشکده پزشکی عمومی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده طب نظامی و دانشکده داروسازی.تحصیل پزشکی در آذربایجان

زبان تحصیل در دانشگاه پزشکی آذربایجان به زبان روسی و آذری می باشد اما اگر به این زبان ها تسلط ندارید نگران نباشید زیرا دانشگاه های آذربایجان دوره های آموزشی هر سه زبان روسی، انگلیسی و آذری را برای دانشجویان برگزار میکند و دانشجو با توجه به علاقه خود در یکی از آنها و تمام آنها میتواند شرکت کند. تحصیل پزشکی در آذربایجان حدود ۶ سال به طول می انجامد که شامل: دوره های آموزشی زبان، و ۱ سال کار آموزی در باکو یا ایالات متحده آمریکا می شود. دانشجویانی که موفق به گذراندن دوره کار آموزی در ایالات متحده آمریکا می شوند این شانس را دارند که پس از اتمام دوره کار آموزی اقامت ایالات متحده آمریکا را به دست بیاورند.

مزایای تحصیل پزشکی در آذربایجان

 • کیفیت بالای تحصیل پزشکی در آذربایجان
 • امکان گذراندن دوره کارآموزی در ایالات متحده آمریکا و امکان اخذ اقامت این کشور
 • اعتبار بین المللی مدارک دانشگاه های پزشکی آذربایجان
 • هزینه پایین تحصیل و زندگی نسبت به کشورهای اروپایی

هزینه تحصیل پزشکی در آذربایجان

تحصیل پزشکی در آذربایجان از رشته های مورد علاقه متقاضیان برای تحصیل است. دانشجویان در این رشته با داشتن شرایط لازم، رزومه ی مناسب، معدل و نمرات بالا و … می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نمایند تا از پرداخت هزینه های تحصیلی مصون بمانند اما همه ی دانشجویان نمیتوانند این بورسیه را کسب نمایند از همین رو برای تحصیل پزشکی در آذربایجان ملزم به پرداخت ۵۱۰۰ دلار در سال اول و ۴۱۰۰ دلار از سال دوم به بعد می باشند که این هزینه شامل شهریه، خوابگاه، بیمه درمانی، ثبت نام و …. می شود. دانشگاه پزشکی آذربایجان امکاناتی از جمله: خوابگاه، خدمات درمانی، کتابخانه، اتاق مطالعه و … با هزینه هایی بسیار کم و معمولا به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می دهد. علاوه بر آن دانشجویان می توانند حین تحصیل ۱۰ ساعت در هفته به کار پاره وقت بپردازند و بخشی از هزینه های خود را از این راه تامین نمایند. پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان پزشکی می توانند به صورت خصوصی مشغول به کار شده یا در بیمارستان ها و ارگان ها دولتی در زمینه رشته تحصیلی خود به کار بپردازند.

دانشگاه های کشور آذربایجان در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشند.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. لیلی گفت:

  سلام ببخشید با تحصیل پزشکی توی آذربایجان ، چه شرایطی لازم داره تا کارآموزی رو توی آمریکا بگذرونه فرد ؟ میشه در مورد این قضیه هم یه توصیحی بدین .

 2. سهند گفت:

  کمی هم تاریخ مطالعه کنید عزیز دل برادر

 3. سینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  دو تا سوال داشتم من معدلم ۱۹.۳۰ هس و چطوری میتونم بورسیه تحضیلی برا دندانپزشکی بگیرم بعد شنیدم که مدرک آذربایجان مورد تایید وزارت بهداشت نیست چی کار میتونم بکنم راهی داره برا تاییدش ؟

  1. سلام
   برای رشته های پزشکی بورس انچنانی وجود نداره.
   برای تایید باید در کشور مورد تایید بعدش تخصص بخونید یا کار کنید

 4. Dp گفت:

  متاسفم تاریخی را که نوشته اید کاملا تحریف شده است و این منطقه هموا ه و از زمان نوح به بعد آزربایجان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *