تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در قبرس


تحصیل-پزشکی-در-قبرس
۱۳۹۷/اردیبهشت/۰۹ تعداد بازدید: 2,598

تحصیل پزشکی در قبرس یکی دیگر از گزینه‌های پیش روی متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از ایران است؛ البته تحصیل در دانشگاهی که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیست قطعا نمی‌تواند مورد نظر آنها باشد و بهمین دلیل عده انگشت‌شماری از ایرانیان این کشور را بعنوان محل تحصیل پزشکی انتخاب می‌کنند.

کشور قبرس در شرق دریای مدیترانه واقع شده است. قبرس که سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه بحساب می‌آید یک کشور دوتکه است؛ شمال قبرس یا قبرس شمالی از سال ۱۹۷۴ از بخش جنوبی و یونانی‌نشین آن جدا شده است. آنچه ما به عنوان قبرس می‌شناسیم همان قسمت جنوبی قبرس  (تحت عنوان جمهوری قبرس) است که به عضویت اتحادیه اروپا درآمده و از واحد پولی یورو هم استفاده می‌کند. تنها ترکیه، بخش ترک‌نشین قبرس شمالی را بعنوان یک کشور مستقل می‌شناسد.

قبرس با حدود ۹ هزار کیلومتر مربع، کمی بیش از یک ‌میلیون نفر جمعیت دارد. با این تعداد جمعیت طبیعی‌ست که تعداد دانشگاههای این کشور زیاد نباشد. دانشگاههای بخش شمالی قبرس (قبرس شمالی) تحت نظارت ترکیه و با قانونی مجزا اداره می‌شَوند اما در لیست دانشگاههای مورد تأیید وزارت علوم ایران، نام دانشگاههای قبرس جنوبی و قبرس شمالی بدون تفکیک منتشر شده است.

آب‌وهوا و جغرافیا، امنیت و محیط چندملیتی در کنار تدریس به زبان انگلیسی و هزینه‌های پایین‌تر تحصیل و زندگی در قبرس نست به دیگر کشورهای اروپایی دانشجویان بین‌المللی زیادی را در سالیان اخیر به انتخاب دانشگاههای قبرس ترغیب کرده است. شرایط تحصیل پزشکی در قبرس هم می‌تواند برای دانشجویان بین‌المللی جذاب باشد و شماری از آنها را برای تحقق رؤیاهای تحصیلی و شغلی خود به این کشور جزیره‌ای بکشاند اما برای ایرانیان اوضاع فرق می‌کند.

انتخاب کشوری بعنوان محل تحصیل پزشکی در خارج از کشور به معیارهای مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها؛ اعتبار دانشگاه، شرایط اخذ پذیرش و هزینه‌های تحصیل و زندگی است. در لیست دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت برای سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ یکی از دانشگاههای قبرس با نام University of Cyprus هم قرار گرفته است اما دانشگاه EMU که امکان گرفتن پذیرش پزشکی از آن با شرایط نسبتا آسان وجود دارد مورد تأیید وزارت بهداشت نیست.

دانشگاه مدیترانه شرقی یا EMU دانشگاهی دولتی‌ست که در شهر فاماگوستای قبرس شمالی واقع شده و با همکاری دانشگاه مرمره ترکیه دوره‌های مختلفی را در رشته‌های علوم پزشکی ارائه می‌دهد. مدرک فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها را هم دانشگاه مرمره صادر می‌کند که در لیست سال ۱۸-۲۰۱۷ وزارت بهداشت نام این دانشگاه هم دیده نمی‌َشود.

شرایط تحصیل پزشکی در قبرس

تحصیل پزشکی در قبرس در دانشگاه مدیترانه شرقی یا EMU‌ یک دوره ۶ ساله است؛ دانشجویان آن ۳ ترم (۳سال) ابتدایی را در دانشگاه EMU می‌گذرانند و در صورت کسب معدل ۱۴ می‌توانند تحصیل خود را در ترکیه ادامه دهند و در پایان دوره هم از دانشگاه مرمره ترکیه فارغ‌التحصیل شوند.

شرط معدل، قبل از شروع دوزه پزشکی دانشگاه EMU و برای اخذ پذیرش هم یکی از شروط مهم بحساب می آید. متقاضیانی می‌توانند برای اخذ پذیرش این دوره اقدام کنند مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی  تجربی یا ریاضی (اصطلاحا دیپلم ۱۲ساله) دارند و دیپلم خود را هم با معدل (حداقل) ۱۶ گرفته باشند.

دانشگاه  مدیترانه شرقی در بخش ترک‌نشین قبرس شمالی واقع شده و دانشگاه مرمره هم یک دانشگاه ترکیه‌ای است اما یکی از امکانات دوره پزشکی مشترک این دو دانشگاه این است که به زبان انگلیسی ارائه می‌َشود. بهمین دلیل متقاضیان اخذ پذیرش این دوره باید مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) داشته باشند. بدون داشتن مدرک زبان، فرد متقاضی باید در آزمون تعیین سطح دانشگاه شرکت و امتیاز ADVANCE را کسب کند تا اجازه حضور در کلاس‌های درس را بدست آورد. در غیر اینصورت هم باید دوره‌های زبان را در کالج‌ زبان بگذراند و زبان انگلیسی خود را تقویت کند تا مجاز به شرکت در کلاس‌ها شود. برای هر ترم کالج زبان هم باید ۲۰۰۰ دلار شهریه پرداخت کرد.تحصیل پزشکی در قبرس

EMU یک دانشگاه خصوصی است و تحصیل پزشکی در دانشگاههای خصوصی در همه جای دنیا کم‌وبیش هزینه بالایی دارد. EMU هم از این موضوع مستثنا نیست و دانشجویان رشته پزشکی برای هر ترم تحصیل در این دانشگاه ۱۰هزار دلار شهریه می‌پردازند.

با وجود هزینه بالای تحصیل پزشکی در قبرس (دوره مشترک دانشگاه مدیترانه شرقی و دانشگاه مرمره ترکیه) مهم‌ترین عاملی که متقاضیان را از انتخاب این دوره بازمی‌دارد همان تأیید نشدن مدرک آن است. البته در آئین‌نامه ارزشیابی وزارت بهداشت امکان ارزشیابی و تأیید مدارک نامعتبر هم در نظر گرفته شده است. صاحبان مدارک باید برای تأیید مدارک خود از یکی از ۳ راه زیر اقدام کنند:

 • گرفتن مدرک در مقطع بالاتر، از دانشگاهی مورد تأیید؛ برای مثال اگر یک نفر، از دانشگاهی غیرمعتبر در دوره دکترای پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شده باشد و سپس دوره تخصص خود را در یک دانشگاه معتبر بگذراند، مدرک او قابل تأیید است.
 • شرکت و قبولی در آزمون‌های معتبر بین‌المللی از نظر شورایعالی ارزشیابی که در آئین‌نامه ارزشیابی وزارت بهداشت نام آنها ذکر شده است.
 • ارزشیابی مدارک و دریافت مجوز کار از کشورهایی که دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت دارند.

اگر مورد تأیید بودن یا نبودن دانشگاه بهر دلیلی برای متقاضی تحصیل پزشکی در خارج از کشور مهم نباشد و از عهده هزینه تحصیل در قبرس هم برآید مدارک زیر را برای ثبت نام در دوره پزشکی دانشگاه EMU باید ارائه کند:

۱- ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریزنمرات سه سال تحصیلی مقطع متوسطه و اسکن آن (به زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی)

۲- ترجمه رسمی مدرک پیش‌دانشگاهی و اسکن آن (ترجمه باید به زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی باشد و ارائه آن الزامی است)

۳- اسکن یک قطعه عکس ۳×۴ جدید

۴- اسکن صفحه اول گذرنامه (در صورت نداشتن گذرنامه باید صفحه اول شناسنامه ترجمه شود)

۵- اسکن مدرک زبان انگلیسی (در صورت دارا بودن)

دانشگاههای کشور قبرس در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشند.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. زهرا گفت:

  سلام منظورتون از شرط معدل برای پذیرش معدل کتبیه یا معدل کل دیپلم؟
  من معدل کتبیم ۱۵.۳۰ هستش ولی معدل کلم ۱۸.۸۰ حالا کدوم مد نظره؟

  1. خانم زهرا سلام
   معدل کل تون مهمه و بعد از اون نمرات نهایی دروس اصلی مثل زیست شناسی و شیمی و فیزیک

 2. محمد گفت:

  سلام دانشگاه قبرس الان مورد تایید هست .
  Cyprus University
  آیا شرایط این دانشگاه مشابه هست

  1. آقای محمد سلام
   دانشگاه قبرس علوم پزشکی به زبان انگلیسی نداره متاسفانه.
   شما چه رشته ای میخواهید بخونید ؟

 3. پري گفت:

  ایا مدرک پزشکی عمومی ایران در قبرس قابل قیول هست؟
  چطور میتونیم اونجا تخصص بگیریم

  1. سلام
   خیر، امکان پذیر نیست.
   متاسفانه هیچ دانشگاهی مورد تایید وزارت بهداشتی در قبرس نداریم

 4. امید گفت:

  سلام آیا رشته دارو سازی دانشگاههای قبرس مورد تایید وزارت بهداشت ایران مباشد ۱۹/۰۶/۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *