تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در چک


تحصیل-پزشکی-در-چک
۱۳۹۷/اردیبهشت/۰۳ تعداد بازدید: 1,473

جمهوری چک (Czech Republic) کشوری در اروپای مرکزی است که در دهه ۱۹۹۰ از کشور بزرگ چکسلواکی جدا شد. پایتخت آن شهر پراگ است. چک با کشورهای لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی همسایه است. پراگ، پایتخت چک، یکی از مقاصد مهم توریستی اروپا است. این کشور تا سال ۱۹۱۸ بخشی از امپراتوری اتریش بود. در این سال، پس از شکست اتریش در جنگ جهانی اول، کشور چکسلواکی به عنوان کشوری مستقل اعلام وجود کرد. چک در سال ۱۹۹۹ به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیوست. در سال ۲۰۰۴ میلادی هم عضوی از اتحادیه اروپا شد.

جمهوری چک تنوع آب و هوایی زیادی دارد. بلندترین نقطه این کشور از سطح دریا ۱۶۰۲ متر ارتفاع دارد. تابستان‌های چک هوا گرم است و در زمستان‌ها هوا سرد و آسمان ابری. جمهوری چک را رشته کوه های بسیاری احاطه کرده است که بیشتر مرز را تشکیل می دهد. وجود نقاط گردشگری فراوان در چنین منطقه کوچکی حتی در اروپا نیز استثنایی است. محیط شهر ها، دهکده ها و چشمه های آب معدنی چک همواره باعث جذب گردشگر از تمام نقاط دنیا بوده است. دوازده نقطه تاریخی مهم این کشور در فهرست آثار یونسکو ثبت شده است. زبان رسمی این کشور چکی است ولی در این میان زبان‌های اسلواکی و دیگر اقوام ساکن در جمهوری چک هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این کشور دارای ۳۰۳۷۹ مایل مربع مساحت است و جمعیت آن ۳/۱۰ میلیون نفر برآورد شده که اکثریت آن را مسیحیان تشکیل داده اند. اگرچه به دلیل حکمرانی ۴۰ ساله کمونیست در این کشور (۱۹۴۸ تا ۱۹۸۹) اکثریت چکها خود را به عنوان عضو دین خاصی معرفی نمی کنند. شاخص امید به زندگی در این کشور ۷۶ سال است؛ کودکی که امروز در این کشور متولد می‌شود اگر دختر باشد ۷۹ سال و اگر پسر باشد ۷۳ سال عمر خواهد کرد.

شرایط تحصیل پزشکی در چک

تحصیل پزشکی در چک دارای قدمت و تاریخ طولانی است، از قرن چهاردهم در کشور چک تحصیل پزشکی رواج داشته است. دانش آموزان از سراسر دنیا برای تحصیل در رشته پزشکی در چک به برنامه های پزشکی و دانشگاه های مختلف جمهوری چک به زبان انگلیسی جذب می شوند، اخذ پذیرش در این کشور حالت رقابتی دارد. مدارس پزشکی در چک یکی از بهترین گزینه ها برای دانش آموزانی است که به دنبال تحصیل پزشکی در خارج از کشور خود هستند.

تحصیل پزشکی در چک به زبان چکی در دانشگاه های دولتی رایگان می باشد و اگر فردی متقاضی شرکت در این نوع کلاس ها است می تواند با شرکت در دوره های کالج چک، زبان چکی را با هزینه جدا بیاموزد سپس شروع به تحصیل در یکی از رشته های دلخواه خویش کند. در بیشتر دانشگاه های کشور چک پذیرش تحصیلی بدون آزمون ورودی صورت می گیرد اما در تعداد محدودی از آن ها آزمون ورودی جهت آماده سازی فرد برای ورود به دانشگاه برگزار می شود . اما دانشجویان بین المللی پیش از شرکت در این آزمون یک دوره ی پیش نیاز به نام دوره ی فاندیشن  را میگذرانند و پس از پایان این دوره در امتحان ورودی دانشگاه شرکت می کنند.

تحصیل پزشکی در چک  ۶ سال یا به عبارتی ۱۲ ترم به طول خواهد انجامید. البته حائز اهمیت است به علت دشواری و سختگیری های به جا و مرتبط با پزشکی، تحصیل پزشکی در جمهوری چک ممکن است مدت زمان بیشتری به طول بیانجامد .

مزایای تحصیل پزشکی در چکتحصیل پزشکی در چک

  • تحصیل پزشکی در جمهوری چک به زبان انگلیسی
  • هزینه پایین زندگی و شهریه تحصیل پزشکی در جمهوری چک
  • تحصیل در دانشگاه های معتبر
  • ارائه مدرک معتبر بین المللی از دانشگاه های جمهوری چک

هزینه تحصیل پزشکی در چک

اصلی ترین دغدغه موجود در بین دانشجویان علاقمند به تحصیل پزشکی در جمهوری چک، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور می باشد. از همین رو باید بدانید که هزینه تحصیل پزشکی در جمهوری چک بسته به نوع دانشگاه ( خصوصی یا دولتی) می تواند بسیار متفاوت باشد اما اگر بطور تقریبی هر دانشجو باید مبلغی در حدود ۱۰۰۰۰ یورو تا ۱۳۰۰۰ یورو در هر ترم پرداخت کند. همچنین علاوه بر شهریه دانشگاه، در ابتدا باید هزینه هایی مانند بیمه ، بررسی مدارک و … نیز از متقاضی گرفته خواهد شد .از دیگر هزینه ای که ذهن دانشجو را به خود مشغول کرده هزینه زندگی در جمهوری چک می باشد. در واقع دانشجو باید به طور سالیانه مبلغی در حدود ۷ الی ۱۰ هزار یورو برای زندگی کنار بگذارد. این هزینه شامل هزینه مسکن، خوراک، پوشاک و هزینه های بیمه های دانشجو است.

۱. Charles University

۲. Palaky University in Olomouc

۳. Masaryk University Brno

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *