تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در فنلاند


تحصیل-پزشکی-در-فنلاند
۱۳۹۷/اردیبهشت/۰۱ تعداد بازدید: 1,573

تحصیل پزشکی در فنلاند با توجه به شرایط عمومی کشور فنلاند و اعتبار دانشگاه های آن و کیفیت سیستم آموزشی این کشور که در دنیا زبانزد است، می تواند برای دانشجویان بین المللی جذابیت بالایی داشته باشد، اگرچه تحصیل پزشکی در فنلاند به زبان فنلاندی ممکن است و این موضوع می تواند در کنار شرایط اقلیمی فنلاند تردیدهایی را در مورد انتخاب این کشور برای تحصیل پزشکی به وجود آورد.

جمهوری فنلاند یکی از کشورهای شمال اروپا است. این کشور از نظر مساحت ششمین کشور بزرگ اروپا به حساب می آید ولی تراکم جمعیت آن پایین است و در هر کیلومتر مربع آن تنها ۱۶ نفر زندگی می‌کنند. فنلاند با کشورهای روسیه، نروژ و سوئد همسایه است و از طریق خلیج فنلاند به استونی وصل می‌شود. این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. اجداد ساکنان فعلی فنلاند یعنی فین‌ ها در اواخر قرن اول و در اوایل قرن دوم میلادی مهاجرت خود را از ساحل جنوبی خلیج فنلاند، به سوی فنلاند آغاز کردند. دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. ۹۰ درصد از مردم کشور، فنلاندی‌زبان هستند و زبان سوئدی در چند منطقه ساحلی در غرب، جنوب و منطقه خودگردان اُلند صحبت می‌ شود.

جمعیت فنلاند پنج میلیون و ۲۳۴ هزار و ۴۶۰ نفر است که میانگین سنی آنها ۴۱.۶ سال است. امید به زندگی در زنان فنلاندی ۸۲.۳۱ سال و در مردان ۷۵.۱۵ سال است. فنلاند کشور دریاچه و جنگل است به طوری که ۱۰ درصد خاک آن را دریاچه و ۷۳ درصد آن را جنگل پوشانده است. رشته کوه‌ های آن اغلب در نیمه شمالی واقع شده‌ اند. قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار قطب شمالی، این کشور را پس از ایسلند، به شمالی‌ ترین کشور جهان بدل ساخته است.

در شمالی‌ترین نقطه فنلاند تابستان‌ ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌ کند و همه ۲۴ ساعت هوا روشن است. در زمستان‌ ها هم ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌ کند. با اینکه فنلاند به‌عنوان یکی از کشورهای عضو منطقه یورو به‌صورت رسمی در رکود اقتصادی به سر می‌ برد، ولی وضع اقتصاد این کشور بهتر از سایر کشورهای منطقه یورو است. اقتصاد فنلاند وابستگی فراوانی به صادرات دارد و بحران اقتصادی سایر کشورهای اروپایی تأثیر زیادی روی صادرات این کشور گذاشته است.

شرایط تحصیل پزشکی در فنلاند

کشور فنلاند یکی از کشور های پیشرفته و در حال توسعه است که در منطقه شمال اروپا به‌عنوان یکی از کشورهای بسیار امن و برخوردار از کیفیت بالای زندگی اجتماعی شناخته می شود. این کشور یکی از گزینه های برتر برای زندگی افراد در منطقه شمال اروپا و اگر فراتر برویم؛ در حوزه اتحادیه اروپا به شمار می آید. بسیاری از افراد متقاضی تحصیل در دانشگاه های فنلاند علاقمند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فنلاند هستند، چراکه از آینده شغلی و درآمد آن مطمئن هستند.تحصیل پزشکی در فنلاند

تحصیل پزشکی در فنلاند ۶ سال به طول می انجامد. از مهمترین ویژگی های تحصیل پزشکی در فنلاند می توان به این نکته اشاره کرد که دانشجویان از همان ابتدای تحصیل با بیماران ارتباط پیدا می کنند و وارد دوره های عملی نیز می شوند و می توانند در دوره های بالینی، به کار در مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها مشغول شوند و مهارت های مورد نیاز را به دست آوردند.

دوره های کامل تحصیل پزشکی در فنلاند در حال حاضر فقط به زبان فنلاندی و سوئدی در دسترس هستند، بنابراین شما نیاز به مدرک زبان فنلاندی دارید و باید تسلط لازم را به این زبان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فنلاند داشته باشید. توجه داشته باشید که دانشگاه های فنلاند هیچ گزینه ای برای “آماده سازی زبان” ارائه نمی دهند؛ شما باید در زمان شروع تحصیل، به زبان فنلاندی یا سوئدی مسلط باشید. متقاضیان تحصیل پزشکی در فنلاند باید این نکته را هم در نظر داشته باشند که حتی در صورت برخورداری از مهارت های کامل زبان فنلاندی یا سوئدی، ورود به دوره های پزشکی در این کشور بسیار رقابتی و انتخابی است.

هزینه تحصیل پزشکی در فنلاند

تا همین اواخر، فنلاند یکی از کشورهای اروپایی بود که تحصیلات عالی را به صورت رایگان به دانشجویان ارائه می داد، اما از سال ۲۰۱۷ این تحصیل رایگان برای دانشجویان شهروند کشورهای خارج از اتحادیه اروپا حذف شد. با این حال، هزینه تحصیل پزشکی در فنلاند بسته به سطح تحصیلات، ملیت و همچنین برنامه مورد نظر متقاضیان متفاوت است. برخی دانشگاه های فنلاند از ۲۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو در سال شهریه می گیرند.

هزینه زندگی در فنلاند به دلیل امکانات و رفاه اجتماعی بالایی که این کشور برای شهروندان خود فراهم می کند زیاد است. هزینه زندگی دانشجویی در فنلاند به طور میانگین در حدود ۸۰۰ یورو در ماه است که می تواند متناسب با شهر محل زندگی و سطح توقع فرد تغییر کند. این هزینه شامل هزینه مسکن و یا خوابگاه، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و بیمه و هزینه های جانبی دیگر می شود.

علاوه بر این دانشجویان در هنگام تحصیل خود می توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته به کار مشغول شوند که درآمد حاصل از آن می تواند در تأمین بخشی از هزینه های زندگی به آنها کمک کند. این افراد به ازای هر ساعت در حدود ۱۰ یورو دریافت می کنند. تسلط به زبان فنلاندی یکی از عوامل مهم در اشتغال در این کشور است و تجربه کاری، ویژگی های شخصیتی، مدت زمان ورود به کشور و برخی پارامترهای دیگر می توانند بسیار در کاریابی فرد مؤثر باشند.

دانشگاه های پزشکی فنلاند

اولین موضوعی که در انتخاب یک کشور برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور مورد توجه ایرانیان قرار می گیرد، مورد تأیید بودن یا نبودن دانشگاه های کشور مقصد است. این موضوع که مدرک صادره از سوی یک دانشگاه برای فارغ التحصیلان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، مورد ارزشیابی و تأیید وزارت بهداشت ایران قرار بگیرد و فارغ التحصیلان یک دانشگاه مشکلی برای کار کردن در ایران نداشته باشند، قطعا اهمیت بسیاری دارد. خوشبختانه از این نظر دانشگاه های فنلاند مشکلی ندارند. در حال حاضر وزارت بهداشت ایران ۶ دانشگاه زیر را برای تحصیل پزشکی در فنلاند مورد تأیید خود می داند:

  • University of Helsinki
  • University of Turku
  • University of Oulu
  • University of Eastern Finland
  • University of Tempere
  • University Jyvaskyla

دانشگاه های پزشکی فنلاند

داشکده پزشکی دانشگاه هلسینکی / University of Helsinki

دانشگاه هلسینکی با قرار گرفتن در رده ۱۰۷ رنکینگ QS، بهترین دانشگاه فنلاند شناخته می شود و در دنیا هم یکی از برترین دانشگاه ها به حساب می آید. این دانشگاه دوره های مختلفی را در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، روانشناسی و گفتاردرمانی ارائه می کند.

دانشگاه هلسینکی علاوه بر فنلاندی، دوره های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان سوئدی هم ارائه می کند و شماری از دانشجویان پزشکی این دانشگاه، دوره خود را به این زبان می گذرانند. متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه هلسینکی فنلاند باید به زبان فنلاندی یا سوئدی تسلط داشته باشند.

دانشگاه تامپِر / University of Tempere

دانشگاه تامپر یکی دیگر از دانشگاه های فنلاندی حاضر در رنکینگ QS است که در رده ۳۹۵ این رنکینگ جای دارد و نام آن در فهرست وزارت بهداشت ایران هم دیده می شود.

دانشکده پزشکی و علوم اجتماعی دانشگاه تامپر فنلاند پزشکی را تا درجه «Licentiate in Medicine» آموزش می دهد، اما متقاضیان تحصیل دندانپزشکی، باید این دانشگاه را از میان گزینه های خود خط بزنند؛ چراکه این دانشگاه دوره دندانپزشکی ندارد. DOCTORAL PROGRAM IN MEDICINE AND LIFE SCIENCE‌ تنها برنامه PhD دانشکده پزشکی دانشگاه تامبر است.

دانشگاه تامپر همچنین دوره منتهی به بیوفناوری پزشکی را هم در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می کند که محتوای آن شامل دروس بیولوژی، سلول‌ های بنیادی، بیولوژی ملکولی، ژنتیک، شیمی، فیزیک و آمار و احتمالات است.

تحصیل پزشکی در دانشکده پزشکی و علوم اجتماعی دانشگاه تامپر با قبولی در آزمون ورودی ممکن خواهد بود که به زبان فنلاندی برگزار می شود و تسلط به زبان فنلاندی برای شرکت در آن لازم است.

دانشگاه فنلاند شرقی / University of Eastern Finland

دانشگاه فنلاند شرقی یک دیگر از دانشگاه های فنلاندی رنکینگ  QS و از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در فنلاند است. دانشکده پزشکی دانشگاه فنلاند شرقی دوره های مختلفی را در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، تغذیه، توسعه بهداشت، کارشناسی‌ ارشد بهداشت‌ عمومی و کارشناسی‌ ارشد زیست‌ پزشکی (BIOMEDICINE) ارائه می کند.

دوره پزشکی عمومی دانشگاه فنلاند شرقی شامل ۳۶۰ واحد درسی است که در طول ۶ سال ارائه می شود. دوره دندانپزشکی این دانشگاه هم یک دروه ۵ سال و نیمه و شامل ۳۳۰ واحد درسی است. زبان تدریس پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه، فنلاندی است و برای گرفتن پذیرش این دوره ها باید به زبان فنلاندی تسلط داشت.

برای ورود به دوره های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه فنلاند شرقی باید در آزمون ورودی شرکت کرد. این آزمون به زبان فنلاندی و یک بار در سال برگزار می شود. پیش از شرکت در آزمون، متقاضیان باید به صورت آنلاین درخواست پذیرش خود را ثبت کنند.

دانشگاه اولو / University of Oulu

دانشگاه اولو که در رده ۳۷۴ رنکینگ QS جای دارد یکی دیگر از دانشگاه های پزشکی فنلاند است که مدرک آن در ایران معتبر به حساب می آیند. دانشکده پزشکی دانشگاه اولو (FACULTY OF MEDICIEN AT OULU UNIVERSITY) در KONTINKANGAS LIFE SCEINCE CAMPUS و نزدیکی بیمارستان دانشگاهی اولو واقع شده است و علاوه بر پزشکی عمومی و دندانپزشکی، دوره های مهندسی زیست ‌پزشکی،‌ فناوری‌ پزشکی و تندرستی، مدیریت بهداشت‌ عمومی و علوم‌ پرستاری را هم ارائه می کند.

مثل بقیه دانشگاه های پزشکی فنلاند زبان تدریس در دانشکده پزشکی دانشگاه اولو هم فنلاندی است و تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه تنها در رشته BIOMEDICAL ENGINEERING ممکن است. متقاضیان تحصیل در رشته های مختلف دانشکده پزشکی دانشگاه اولو باید در آزمون ورودی آن که به زبان فنلاندی و طی (معمولا) ۵ ساعت برگزار می شود، شرکت کنند. سؤالات این آزمون از دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات طرح می شود.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *