تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در مجارستان


تحصیل-پزشکی-در-مجارستان
۱۳۹۷/اردیبهشت/۳۱ تعداد بازدید: 1,500

تحصیل پزشکی در مجارستان یکی دیگر از گزینه‌هایی است که متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور می‌توانند انتخاب کنند؛ مدارک دانش‌آموختگان پزشکی برخی از دانشگاههای مجارستان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاهها هم چندان سخت نیست اگرچه ایرانیان محصل در دوره‌های پزشکی دانشگاههای مجارستان عموما نظر مثبتی درباره شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان ندارند.

مورخان، تاریخ شکل‌گیری کشوری که امروزه با نام مجارستان شناخته می‌َشود را اواخر قرن نهم میلادی می‌دانند. بر این اساس مجارستان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای اروپایی شناخته می‌شود. این کشور کوچک که ۹۳۰۳۰کیلومتر مربع مساحت دارد در مرکز قاره اروپا واقع شده و پیوند دهنده شرق این قاره با نواحی مرکزی آن است.

مجارستان اگرچه فاصله جغرافیایی کمی با کشورهای اروپای غربی دارد اما در زمینه آموزش عالی فاصله این کشور با کشورهای توسعه‌یافته اروپایی زیاد بنظر می‌رسد.  در رده‌بندی سال ۲۰۱۸ مؤسسه QS‌ هیچ یک از دانشگاههای مجارستان در میان ۵۰۰دانشگاه برتر دنیا جای نگرفته‌اند در شرایطی که (برای مثال) اتریش، همسایه غربی مجارستان، ۵دانشگاه در لیست ۵۰۰دانشگاه برتر دنیا دارد.

با اینکه دانشگاههای مجارستان جزو برترین‌های دنیا بحساب نمی‌آیند اما هم وزارت علوم و هم وزارت بهداشت ایران کیفیت آموزش در این دانشگاهها و بطور کلی؛ شرایط تحصیل در مجارستان را  قابل قبول می‌دانند و شمار زیادی از دانشگاههای مجارستان را مورد تأیید اعلام کرده‌اند.

مورد تأیید بودن (برخی از) دانشگاههای مجارستان بخشی از دغدغه متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور را که مشغول تحقیق در مورد مقاصد مختلف تحصیلی هستند برطرف می‌کند. برای قضاوت در مورد شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان باید جوانب دیگر آن را هم بررسی کرد.

تحصیل پزشکی در مجارستان نکات مثبتی دارد؛ دوره‌های پزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی (هم) ارائه می‌َشوند و مدرک (برخی از) دانشگاههای این کشور از نظر وزارت بهداشت ایران قابل ارزشیابی و تأیید است. در مقابل؛ دانشگاههای مجارستان دانشجویان پزشکی را از طریق برگزاری آزمون گزینش می‌کنند و شهریه‌های بالایی از دانشجویان پزشکی دریافت می‌کنند. علاوه بر اینها شمار قال توجهی از ایرانیانی که در سالهای قبل، به تحصیل پزشکی در مجارستان مشغول شده‌اند هم از شرایط تحصیل در این کشور چندان رضایت ندارند. برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب مجارستان برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور همه این موارد را با جزئیات و دقت بیشتری باید در نظر گرفت.

شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

یکی از نکات مثبت در مورد تحصیل پزشکی در مجارستان این است که دوره‌های پزشکی در دانشگاههای مجارستان به زبان انگلیسی ارائه می‌َشوند و البته داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل که سطح آشنایی متقاضی با زبان انگلیسی را نشان می‌دهد هم برای ورود به این دوره‌ها الزامیست.

دوره پزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی طی ۶سال ارائه می‌َشود که ۲سال اول آن به ارائه دروس پزشکی عمومی می‌گذرد و از سال سوم آن، آموزش شکلی تخصصی می‌گیرد. در سال آخر این دوره، دانشجویان باید ۳۷هفته در بیمارستان‌ها شیفت بدهند و بدین ترتیب طرح خود را گذرانده و دوره تحصیلی پزشکی در مجارستان را به پایان برسانند. آنها در پایان این دوره موفق به دریافت مدرک M.D می‌َشوند که معادل مدرک پزشکی در ایران است.تحصیل پزشکی در مجارستان

متقاضیان تحصیل پزشکی در مجارستان، باید مدرک زبان آیلتس یا تافل داشته باشند و در آزمون‌های ورودی پزشکی دانشگاههای مجارستان هم پذیرفته شوند. اما قبل از هر چیز آنها باید دوره پیش‌دانشگاهی یا فاندیشن را در مجارستان بگذرانند. در این دوره، طی ۱ یا ۲ترم و به زبان انگلیسی، داوطلبان برای شرکت در آزمون‌های پزشکی آماده می‌شوند. آنها می‌توانند پس از اتمام این دوره، برای دریافت مدرک زبان اقدام کنند.

مدرک دوره فاندیشن مجارستان معادل مدرک پیش‌دانشگاهی نظام آموزشی ایران محسوب می‌شود و این بعنی علاقمندان به تحصیل پزشکی در مجارستان می‌توانند پس از پایان سال سوم دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم (۱۱ساله) به مجارستان سفر کنند و دوره پیش‌دانشگاهی را در این کشور گذرانده و ضمن آن آمادگی لازم را برای شرکت در آزمون پزشکی دانشگاههای این کشور بدست آورند.

فرآیند اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای مجارستان پس از گذراندن دوره فاندیشن این کشور، اخذ مدرک آیلتس یا تافل (در صورت نداشتن مدرک زبان) و قبولی در آزمون ورودی پزشکی مجارستان؛ با شرکت در مصاحبه به پایان می‌رسد و متقاضی تحصیل پزشکی در مجارستان بعنوان یک دانشجوی پزشکی پذیرفته می‌شود. البته ممکن است در برخی مسائل جزئی، دانشگاهها نسبت به یکدیگر قوانین و شرایط متفاوتی در مورد پذیرش دانشجویان پزشکی داشته باشند.

هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان چقدر است؟ در بین ۴دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در مجارستان؛ پایین‌ترین شهریه را دانشگاه Semmelweis دریافت می‌کند. دانشجویان پزشکی محصل در این دانشگاه برای هر ترم ۹۱۰۰دلار شهریه می‌پردازند. شهریه دوره‌های پزشکی ۳دانشگاه دیگر بمراتب بیشتر و بین ۱۶ تا ۱۷هزار دلار برای هر ترم است.

هزینه زندگی در مجارستان را هم می‌توان ۷۵۰یورو در هر ماه تخمین زد. البته میزان دقیق هزینه‌ها به عواملی مثل شهر و منطقه محل سکونت، شرایط اسکان، سبک زندگی و توانایی مالی دانشجو بستگی دارد.

۱. Semmelweis University Budapest

۲. University Debrecen

۳. University Szeged

۴. University of Pecs

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *