تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در اندونزی


۱۳۹۷/خرداد/۱۲ تعداد بازدید: 2,605

دو دانشگاه اندونزیایی در لیست دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ که دوره‌های پزشکی هم ارائه می‌دهند به این معنی است که تحصیل پزشکی در اندونزی هم می‌تواند یکی از گزینه‌های متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور باشد. اما اینکه تحصیل پزشکی در اندونزی چقدر می تواند برای ایرانیان مناسب و البته ممکن باشد نیاز به بررسی بیشتر دارد.

اندونزی صاحب یکی از بزرگترین اقتصادهای در حال ظهور جهان و همچنین بزرگترین اقتصاد آسیای جنوب شرقی است. البته هنوز در خیلی از شاخص‌های توسعه شرایط اندونزی با استانداردها فاصله زیادی دارد؛ برای مثال درآمد روزانه نیمی از مردم این کشور کمتر از ۲دلار است و دولت برای تأمین هزینه‌های آموزش رایگان و بهداشت مشکل دارد.

اینکه کشوری از مجموعه‌ای از جزایر تشکیل شده باشد اصلا عجیب نیست اما اینکه تعداد این جزایر به بیش از ۱۷۵۰۰جزیره برسد باید عجیب باشد. اندونزی بمعنای جزایر هندی، چنین کشوری است. کشوری در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه که جمعیت ۲۶۰میلیونی‌اش آن را به چهارمین کشور پرجمعیت دنیا تبدیل کرده است. اندونزی تنوع قومی‌، زبانی و فرهنگی زیادی دارد. در میان اقوام مختلف ساکن این کشور، جاوه‌ای‌ها که ۴۰درصد جمعیت اندونزی را تشکیل می‌دهند بزرگترین گروه قومی آن شناخته می‌َشوند.

شرایط تحصیل پزشکی در اندونزی

دانشگاههای اندونزی شامل دانشگاههای دولتی و بیشتر، دانشگاههای خصوصی هستند و هر دو نوع دانشگاهها زیر نظر وزارت آموزش ملی اندونزی اداره می‌َشوند. آموزش عالی در اندونزی از زمان استقلال این کشور از هلند در سال ۱۹۴۵ رشد چشمگیری داشته، تا جایی که تعداد دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی این کشور از تنها ۱۰مؤسسه و دانشگاه در سال ۱۹۵۰ به حدود ۳۰۰۰مؤسسه و دانشگاه در حال حاضر رسیده است. به علت نزدیکی جغرافیایی، عده زیادی دانشجوی مالزیایی به تحصیل در اندونزی مشغول هستند. تعداد کلی دانشجویان بین‌المللی محصل در اندونزی هم به ۶هزار دانشجو می‌رسد.تحصیل پزشکی در اندونزی

رشد آموزش عالی در اندونزی تنها یک رشد کمی نبوده و کیفیت آموزش در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی این کشور و اعتبار کلی آنها (که براساس شاخص‌های مختلفی ارزیابی می‌شوند) را هم می‌توان قابل قبول دانست. برای اطلاع از وضعیت و جایگاه دانشگاههای اندونزی در دنیا می‌توانیم به سراغ رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی برویم.  در سال ۲۰۱۸ نه دانشگاه اندونزیایی  توانسته‌اند در رنکینگ QS جای بگیرند. این رنکینگ معتبر، دانشگاههای سراسر دنیا را بین ۱ تا ۱۰۰۰ رده‌ّبندی می‌کند و همچنین  رتبه آنها را برای تحصیل در شاخه‌های تحصیلی مختلف  مشخص می‌کند.

برترین دانشگاه اندونزی Universitas Indonesia با رتبه ۲۷۷ در رنکینگ QS است. در رده‌های بعدی هم Bandung Institute of Technology یا ITB با رتبه ۳۳۱  و Gadjah Mada University با رتبه‌ای بین ۴۰۰ تا ۴۱۰ قرار دارند.

بغیر از Bandung Institute of Technology که از اسمش هم پیداست یک دانشگاه اصطلاحا فنی محسوب می‌َشود ۲دانشگاه دیگر دوره‌های پزشکی را هم ارائه می‌کنند و به سبب اعتبارشان مدارک صادره آنها برای دانش‌آموختگان پزشکی در اندونزی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هم هست.

هر دو دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در اندونزی برای سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ یعنی Universitas Indonesia و Gadjah Mada University دانشگاههایی دولتی هستند که مثل هرجای دیگر دنیا هزینه تحصیل در آنها نسبت به دانشگاههای خصوصی کمتر است. عامل مؤثر دیگر در میزان شهریه دریافتی دانشگاههای اندونزی از دانشجویان، ملیت آنهاست. هزینه تحصیل در اندونزی برای دانشجویان بومی این کشور نسبت به دانشجویان غیربومی و بین‌المللی کمتر است.

اگر کسی خواهان تحصیل پزشکی در اندونزی به زبان انگلیسی باشد باید مدرک آیلتس یا تافل داشته باشد که نشان دهد آشنایی لازم را با زبان انگلیسی دارد.

هزینه تحصیل پزشکی در اندونزی را نمی‌توان بطور دقیق مشخص کرد و بستگی به دانشگاه دارد اما بطور کلی شهریه دانشگاههای اندونزی را بین ۳ تا ۶هزار دلار در سال می‌توان اعلام کرد که طبیعتا بعلت گرانتر بودن رشته‌های علوم پزشکی در همه جای دنیا،‌ هزینه تحصیل پزشکی در اندونزی هم نسبت به رشته‌های دیگر  بیشتر (و حدود ۶هزار دلار) است.

هزینه زندگی در اندونزی هم پایین است و یک دانشجو با بودجه‌ای کمتر از ۹هزار دلار در سال می‌تواند هزینه‌های معمول زندگی در اندونزی (از اسکان تا هزینه‌های رفت‌وآمد و کتاب‌های درسی) را پوشش بدهد. اگرچه سبک زندگی فرد می‌تواند هزینه‌های او را از رقم اعلام‌شده بالاتر ببرد. این نکته را هم باید اضافه کنیم که هزینه زندگی در جاکارتا پایتخت اندونزی از حد متوسط این کشور بیشتر است.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *