تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا


تحصیل-دندانپزشکی-در-ایتالیا
۱۳۹۷/خرداد/۰۲ تعداد بازدید: 3,747

مجموعه‌ای از جذابیت‌های تاریخی، هنری و فرهنگی ایتالیا را به کشوری تبدیل کرده است که نه تنها گشت‌وگذاری کوتاه و چندروزه، بلکه زندگی طولانی‌مدت در آن هم می‌تواند برای غیرایتالیایی‌ها لذتبخش و دلپذیر باشد. علاوه بر اینها تحصیل در ایتالیا هم پیشنهاد خوبی برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. شرایط مطلوب تحصیلی در ایتالیا شامل تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا هم می‌شود؛ البته برای رسیدن به این شرایط مطلوب باید آزمون ورودی دندانپزشکی در ایتالیا را با موفقیت پشت سر گذاشت.

ایتالیا کشور شناخته‌شده‌ای در دنیا است؛ با چهره‌های مشهوری مثل مارکو پولو، گالیله، داوینچی و میکل آنژ  در گذشته‌های نسبتا دور و انبوهی چهره سرشناش در دوران معاصر و در رشته‌های مختلف هنری، فرهنگی، علمی و البته ورزشی. ایتالیا صاحب شهرها و بناهای معروفی مثل ونیز، کلوسئوم و برج پیزا هم است و همچنین غذاهایی با شهرت عالمگیر مثل پیتزا و پاستا. در میان اینها جایی برای دانشگاههای ایتالیا هم می‌توان در نظر گرفت؟

شاید بهتر باشد در مورد دانشگاهها بجای شهرت، از اعتبار حرف بزنیم؛ ایتالیا دانشگاههای معتبری دارد که تعداد زیادی از آنها بین برترین دانشگاههای دنیا جای دارند.   دانشگاههایی مثل دانشگاه میلان که در رنکینگ QS‌ در سال ۲۰۱۸ بعنوان ۳۲۵مین دانشگاه برتر دنیا معرفی شده است و البته برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی جایگاهی بمراتب بالاتر دارد. طبق ارزیابی‌های QS دانشگاه میلان برای تحصیل داروسازی ۴۶مین، برای تحصیل دندانپزشکی ۴۹مین و برای تحصیل پزشکی یکی از ۱۰۰دانشگاه برتر دنیا شناخته شده است.

دانشگاه میلان تنها دانشگاه معتبر برای تحصیل علوم پزشکی در ایتالیا نیست و دانشگاههایی مثل بولونیا، ساپینزای رم و تعداد زیادی دیگر را هم می‌توان از حیث کیفیت آموزش علوم پزشکی، در کنار دانشگاه میلان قرار داد. در لیستی که وزارت بهداشت ایران برای سال تحصیلی ۱۸-۲۰۱۷ منتشر کرده است تعداد کل دانشگاههای مورد تأیید این وزارتخانه در ایتالیا به ۲۶دانشگاه می‌رسد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

علاوه بر کیفیت و اعتبار، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا دو خوبی بزرگ دارد؛ هزینه پایین و زبان تدریس انگلیسی. هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا در شرایط معمول چندان پایین نیست اما آنچه تحصیل دندانپزشکی را مقرون‌ به ‌صرفه می‌سازد بورس‌ها و کمک‌هزینه‌هایی است که به دانشجویانی که شرایط خاصی دارند پرداخت می‌شود و بخش قابل توجهی از هزینه تحصیل و (در مواردی) هزینه زندگی آنها در ایتالیا را تأمین می‌کند.

آموزش به زبان انگلیسی سیاستی است که برخی از کشورهای غیرانگلیسی‌زبان به منظور جذب دانشجویان بین‌المللی و همچنین تقویت مهارت‌های زبانی دانشجویان بومی اتخاذ می‌کنند. در ایتالیا هم حدود یک دهه است که امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی  به زبان انگلیسی در دانشگاههایی مثل میلان و رم  فراهم شده است و در پی آن دانشجویان بین‌المللی بیشتری توانسته‌اند با انتخاب  دوره پزشکی و همچنین دوره دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی تحصیل و زندگی در شرایطی جذاب را تجربه کنند.تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

معمولا دستیابی به هر چیز گرانبهایی نیازمند تحمل سختی است و به سادگی ممکن نیست؛ حداقل تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی مشمول این قاعده می‌شود. برای اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای ایتالیا متقاضیان باید در آزمون ورودی شرکت کنند؛ آزمون IMAT که دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا را از بین متقاضیان بین‌المللی پرتعداد گزینش می‌کند و همین موضوع سطح دشواری آن را بالاتر می برد.

آزمون  IMAT‌به زبان انگلیسی برگزار می‌َشود و از ۶۰سؤال در ۴بخش تشکیل شده است. شرکت‌کنندگان در این آزمون ۱۰۰دقیقه فرصت دارند به سؤالات آن پاسخ دهند. ۶۰سؤال آزمون IMAT شامل ۲۲سؤال در زمینه دانش عمومی و تحلیل منطقی، ۱۸سؤال بیولوژی، ۱۲سؤال شیمی و ۸سؤال فیزیک و ریاضی می‌َشود و پاسخ درست به هر کدام از آنها ۱.۵امتیاز و هر پاسخ غلط ۰.۴-امتیاز دارد. سؤالات بدون پاسخ هم امتیازی ندارند.

آزمون IMAT‌ در کشورهای مختلفی در سرتاسر دنیا برگزار می‌َشود اما بنظر می‌آید از میان آنها قطر برای ایرانیان محل مناسب‌تری است. داوطلبان شرکت در آزمون IMAT می‌توانند با هر سن و سال و بدون داشتن مدرک زبان، از طریق سایت universitaly.it در این آزمون ثبت‌نام کنند. البته بطور کلی تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی نیازمند ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۵.۵ است.

در دوره‌های دندانپزشکی در ایتالیا معمولا دروس زیر ارائه می‌َشود:

 • علوم زیستی که شامل آناتومی انسان، فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، فارماکولوژی، آناتومی دهان، آسیب‌شناسی دهان و بافت‌شناسی دهان و دندان است.
 • علوم بالینی که شامل پیشگیری، تشخیص و درمان همه جنبه‌های دندانپزشکی بالینی است.

اگر کسی با مطالعه و بررسی نمونه سؤالات سال‌های قبل IMAT‌ این توانایی را در خود می‌بیند که این آزمون را با موفقیت پشت سر گذارد و مشکل مدرک زبان هم ندارد؛ تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی و با هزینه کم را می توان به او پیشنهاد داد. در غیراینصورت اقدام برای اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای ایتالیا می‌تواند تنها باعث اتلاف وقت متقاضیان شود.

۱. University of Milan

۲. Alma Master Studiorum University of Bologna

۳. Sapienza University of Rome

۴. University of Padova

۵. University Cattolica del Sacro Coure

۶. University of Florence

۷. University of Naples-Federico II

۸. University of Degli Studi di Pavia

۹. University of Turin

۱۰. University of Pisa

۱۱. University of Rome “Tor Vergata”

۱۲. University of Vita-Salute san Raffaele

۱۳. University of Milan Bicocca

۱۴. Verona University

۱۵. University of Genoa

۱۶. Perugia University

۱۷. University of Modena and Reggio Emilia

۱۸. University of Siena

۱۹. University of Trieste

۲۰. University of Bari

۲۱. University of Brescia

۲۲. University of Ferrara

۲۳. University of Catania

۲۴. Catholic University of the Sacred Heart

۲۵. University of Palermo

۲۶. University Udine

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. عباس اذربين گفت:

  جالبه. تو متن بالا تحصیل دندانپزشکى به زبان انگلیسى رو توضیح داده
  وگفته که ایلتس ۵/۵ میخواد. پس چرا باید دیگه مدرک زبان ایتالیایى داشت!؟

  1. سلام
   مدرک زبان ایتالیایی برای اونایی که میخوان به زبان ایتالیایی بخونن نیاز هست.
   مدرک زبان ایلتس هم برای اونایی که باید در آزمون IMAT شرکت کنند. که باید ۶ باشه نمرش

 2. مهسا گفت:

  سلام.میشه مدرک دندان پزشکی ایتالیا رو گرفت بعد رفت آمریکا؟ یعنی آمریکا مدرک دندان ایتالیا رو قبول داره؟

 3. آبان گفت:

  به زبان انگلیسی نمیشه دندان پزشکی خوند در ایتالیا؟

  1. سلام
   اکثر دانشگاهها به زبان ایتالیایی هستند.
   تعداد دندانپزشکی به زبان انگلیسی خیلی پایینه. در حد ۱۰ الی ۱۵ نفر

  2. مژگان گفت:

   ظرفیت دانشگاهها چه طوری بقهمیم

 4. Mostafa گفت:

  دندانپزشکی تو ایتالیا چند سال هستش؟
  و بعد از گرفتن بورسیه استانی شروع میشه؟
  کالج و ازین چیزا نداره دیگ؟

  1. سلام
   باید مدرپک زبان ایتالیای داشته باشید و آزمون ورودی بدید
   دوره ۵ ساله است.
   شرایط بورس هم ارتباطی به رشته و شهر و دانشگاه نداره . میتونید بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *