تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در نیوزیلند


۱۳۹۷/اردیبهشت/۱۹ تعداد بازدید: 1,396

در میان کشورهای مختلفی که می‌توان برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور انتخاب کرد؛ شاید نیوزیلند یکی از آخرین کشورهایی باشد که مورد توجه علاقمندان این رشته قرار می‌گیرند. علت هم نه سطح پایین آموزش پزشکی در نیوزیلند بلکه موقعیت جغرافیایی خاص این کشور است. تحصیل پزشکی در نیوزیلند و بطور کلی تحصیل در نیوزیلند گزینه خوبی برای کسانی است که کیفیت سیستم آموزشی و اعتبار دانشگاه برایشان از هر موضوع دیگری اهمیت بیشتری دارد.

نیوزیلند (New Zealand) یا چیزی که گهگاه می‌شنویم؛ زلاند نو کشوری تک‌افتاده در شرقی‌ترین نقطه نیمکره جنوبی زمین است. این کشور از دو جزیره اصلی شمالی و جنوبی و چند جزیره کوچک دیگر تشکیل شده و درجنوب غربی اقیانوس آرام و فاصله دوهزار کیلومتری جنوب شرقی استرالیا واقع شده است.

نیوزیلند در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی با تکیه بر صادرات محصولات دامپروری و کشاورزی به اقتصاد خود رونق بخشید و درآمد سرانه و میزان رفاه عمومی مردم خود را به سطحی بالاتر از اروپا و آمریکای شمالی رساند. حالا اگرچه از آن میزان درآمد و رفاه خبری نیست اما شرایط برای مردم نیوزیلند رضایتبخش است.

توسعه‌یافتگی نیوزیلند را در زمینه‌های دیگر هم می‌توان دید از جمله سیستم آموزشی این کشور که مبتنی بر سیستم آموزشی بریتانیا است و بطور خاص‌تر؛ آموزش عالی آن. دانشگاههای نیوزیلند نه تنها در آسیا و اقیانوسیه بلکه در دنیا هم بعنوان دانشگاههایی معتبر شناخته می‌َشوند و برای تأیید این ادعا می‌توان به رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا استناد کرد. در رنکینگ سال ۲۰۱۸ مؤسسه QS یکی از دانشگاههای نیوزیلند ((The University of Auckland در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا جای گرفته است و در رده‌های ۱۰۱ تا ۵۰۰ هم نام ۷ دانشگاه دیگر نیوزیلند دیده می‌َشود.

در چنین شرایطی کاملا طبیعی‌ست که هم وزارت علوم و هم وزارت بهداشت ایران (که مدتی‌ست رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا را در ارزیابی اعتبار و کیفیت دانشگاهها مبنا قرار می‌دهد) دانشگاههای نیوزیلند را معتبر دانسته و مدارک صادره آنها را قابل ارزشیابی و تأیید اعلام کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در نیوزیلند

برای تحصیل پزشکی در نیوزیلند، دانشگاههای این کشور دوره‌های متنوعی را ارائه می‌کنند؛ از جمله دوره ۶ساله پزشکی که از ۳ دروه ۱ساله آموزش‌های علمی عمومی، دوه ۲ساله آموزش علوم پایه و دوره ۳ساله مطالعات بالینی تشکیل شده است. برخی از دانشگاههای نیوزیلند (اوکلند و اوتاگو) دوره‌های لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی را ارائه می‌کنند که اخذ پذیرش این دوره‌ها مستلزم قبولی در آزمون ورودی است.تحصیل پزشکی در نیوزیلند

آزمون ورودی علوم پزشکی و بهداشت و درمان عمومی دانشگاههای نیوزیلند در مقطع کارشناسی UMAT  نام دارد و متقاضیان تحصیل پزشکی در نیوزیلند باید در سال آخر دبیرستان و قبل از ماه ژوئن در این آزمون ثبت‌نام کنند. این آزمون که در ماه ژولای برگزار می‌شود مهارت‌های تفکر انتقادی و ارتباطی و دانش علمی شرکت‌کنندگان به چالش کشیده شده و سطح آن مشخص می‌َشود.

متقاضیان تحصیل پزشکی در نیوزیلند اگر زبان اولشان انگلیسی نباشد باید مهارت خود را در استفاده از زبان انگلیسی هم نشان دهند. آنها در صورت شرکت در آزمون آیلتس باید نمره کل ۷.۵ به بالا را کسب کنند و نمره هیچکدام از مهارت‌های ۴گانه‌شان نباید کمتر از ۷ باشد. این قانون البته یک تبصره دارد که فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاههای نیوزیلند را از ارئه مدرک زبان معاف می‌کند.

در سال تحصیلی ۲۰۱۷ دانشجویان دانشگاه اوتاگو (University of Otago) در سال اول (ورودی) حدود ۳۰هزار دلار نیوزیلند؛ در سال‌های دوم و سوم (دوره پیش‌بالینی) ۷۰هزار دلار نیوزیلند برای هر سال و در سال‌های چهارم، پنجم و ششم (دوره بالینی) برای هر سال ۸۰هزار دلار نیوزیلند پرداخت کرده‌اند. البته هزینه تحصیل پزشکی در نیوزیلند بستگی به دانشگاه محل تحصیل دارد و همه دانشگاهها لزوما شهریه یکسانی دریافت نمی‌کنند.

دانشگاههای معتبر و کیفیت بالای آموزش پزشکی در نیوزیلند در کنار جذابیت‌های عمومی این کشور؛ استاندارد بالای زندگی، رفاه اجتماعی، امنیت و جاذبه‌های طبیعی تحصیل پزشکی در نیوزیلند را جذاب نشان می‌دهد. البته در مقابل؛ عواملی مثل شرایط سخت پذیرش دانشجویان پزشکی (شامل قبولی در آزمون ورودی و داشتن مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا) و همچنین دوری نیوزیلند از ایران و دیگر نقاط دنیا می‌تواند خیلی‌ها را از انتخاب این کشور منصرف کند.

۱. University of Otago

۲. The University of Auckland

۳. Massery University

۴. University of Conterbury

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *