تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در نروژ


تحصیل-پزشکی-در-نروژ
۱۳۹۷/فروردین/۱۸ تعداد بازدید: 1,686

تحصیل پزشکی در نروژ رایگان است؛ دانستن همین موضوع کافی است تا هر کسی که خواهان تحصیل پزشکی در خارج از کشور است، جویای شرایط تحصیل پزشکی در نروژ شود و این کشور را بین گزینه های مختلف، در اولویت قرار دهد. رایگان بودن بخشی از شرایط تحصیل پزشکی در نروژ است اما جنبه های دیگر آن چیست و چقدر می توان به اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاهی در نروژ و تحصیل کم هزینه در این کشور امیوار بود؟ در این مطلب، ضمن بررسی شرایط تحصیل پزشکی در نروژ به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

موقعیت جغرافیایی نروژ

نروژ که نام رسمی آن پادشاهی نروژ است، در شبه جزیره اسکاندیناوی قرار دارد و با کشورهای سوئد، فنلاند و روسیه همسایه است. نروژ با فنلاند ۷۲۹ کیلومتر، با سوئد ۱۶۱۹ کیلومتر و با روسیه ۱۹۶ کیلومتر مرز مشترک دارد. پادشاهی نروژ همچنین بر جزایر اسوال‌برد و ژان ماین که در قطب قرار دارند حکومت می‌کند.

وسعت و جمعیت

نروژ کشور نسبتا بزرگی است و ۳۸۵٬۲۰۷ کیلومتر مربع وسعت دارد اما مثل سایر کشورهای سردسیر شمالی، نسبت به مساحتش جمعیت زیادی ندارد. براساس سرشماری انجام گرفته در سال ۲۰۱۹ جمعیت نروژ ۵٬۳۲۸٬۲۱۲ نفر اعلام شده است. حدود ۸۰۰ هزار نفر از این جمعیت، در پایتخت نروژ؛ شهر اسلو زندگی می کنند.

آب و هوای نروژ

نروژ کشوری سردسیر، کوهستانی و پوشیده از جنگل است و چوب این جنگل ها یکی از منابع درآمد نروژ به حساب می آید. بارزترین پدیده طبیعی نروژ  آب دره‌های آن است که مناظر  زیبایی را ایجاد کرده است. نواحی جنوبی نروژ آب و هوایی معتدل و مرطوب و سایر نواحی آن آب و هوایی سرد دارند و یخبندان هستند. در بیشتر مناطق شمالی نروژ معمولا شش ماه شب و شش ماه روز است. در این مناطق معمولا ۹ ماه از سال برف و باران می بارد.

اقتصاد نروژ

پس از جنگ جهانی دوم، اقتصاد نروژ به سرعت رشد کرد؛ رشدی متکی به دخایر انبوه نفت و گاز و چوب و… که امروزه نروژ را به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل کرده است. این کشور چهارمین درآمد سرانه را در دنیا دارد و در سالیان اخیر بارها به عنوان کشوری با بالاترین شاخص توسعه انسانی در دنیا شناخته شده است.

نروژ عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است اما عضو اتحادیه اروپا نیست، هرچند روابط نزدیکی با آن دارد. نروژ همچنین یکی از کشورهای منطقه شنگن به شمار می آید که این موضوع می تواند بر جذابیت های مهاجرت به نروژ و تحصیل در نروژ بیفزاید.

تحصیل در نروژ

مثل هر کشور دیگری تحصیل در نروژ و به طور خاص؛ آموزش عالی در این کشور متأثر از شرایط اقتصادی کشور و سیاست های دولت است. نروژ کشور ثروتمندی است و دولت این کشور هم مثل کشورهای دیگر شمال اروپا سیاست های رفاه محوری را دنبال می کند که شامل بیمه درمانی همگانی و آموزش عالی رایگان می شود. دولت نروژ از یک سو مالیات های سنگینی از شهروندان این کشور دریافت می کند و از سوی دیگر به خدماتی مثل درمان و آموزش یارانه می پردازد.

تحصیل پزشکی در نروژ

یارانه پرداختی از سوی دولت نروژ هزینه تحصیل در نروژ را بسیار پایین آورده است و این شامل حال دانشجویان بین المللی و همچنین رشته های گرانقیمت علوم پزشکی هم می شود. رایگان بودن تحصیل در نروژ در کنار برخورداری این کشور از دانشگاه های معتبر، نروژ را به انتخابی ایده آل برای متقاضیان بین المللی تحصیل علوم پزشکی تبدیل کرده است.

مزایای تحصیل پزشکی در نروژ

  • کشور نروژ از امنیت و رفاه بالای اجتماعی برخوردار است
  • تحصیل پزشکی در نروژ رایگان است، حتی برای دانشجویان غیربومی
  • کیفیت آموزش و پژوهش در دانشگاه های نروژ بالا است
  • دانشگاه های نروژ مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند
  • ویزای تحصیلی در نروژ از نوع شینگن است
  • دانشجویان بین المللی اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند

تحصیل پزشکی در نروژ

دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در نروژ

نام ۴ دانشگاه نروژ که همگی دولتی هستند، در تازه ترین رده بندی QS دیده می شود. همین ۴ دانشگاه هم برای تحصیل رشته های پزشکی در نروژ مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند. دانشگاه اسلو University of Oslo در رتبه ۱۱۹ جهان، دانشگاه برگن University of Bergen در رتبه ۱۶۳ جهان، دانشگاه علم و فناوری نروژ Norwegian University of Science and Technology در رتبه ۳۵۹ جهان و دانشگاه ترومسو دانشگاه شمالی نروژ University of Tromsø در رتبه ۳۸۹ جهان، این ۴ دانشگاه را تشکیل می دهند.

شرایط تحصیل پزشکی در نروژ

دوره پزشکی در نروژ یک دوره ۶ ساله است که به زبان نروژی ارائه می شود. دانشجویان دوره پزشکی در نروژ ابتدا باید در یک دوره مقدماتی یا پیش پزشکی (Pre-Med) شرکت کنند که دو سال به طول می انجامد و طی آن دانشجویان ضمن فراگیری مفاهیم و مباحث اولیه پزشکی، زبان نروژی را هم یاد می گیرند. مانند دوره های پزشکی در بقیه کشورها، تحصیل پزشکی در نروژ هم با گذراندن یک دوره ۱ تا ۲ ساله کارآموزی (Internship) در بیمارستان ها و مراکز درمانی به پایان می رسد.
دانشجویان، با تحصیل پزشکی در نروژ تمامی مهارت های لازم را برای تبدیل شدن به یک پزشک ماهر و متخصص بدست می آوند و با توجه به اعتبار مدارک دانشگاه های نروژ می توانند در هر کجای جهان مشغول کار شوند.

هزینه تحصیل پزشکی در نروژ

همانطور که پیشتر گفتیم؛ به طور کلی، دانشگاه های دولتی نروژ و کالج دانشگاه ایالتی شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند و این موضوع شامل دانشجویان بین المللی و غیربومی و رشته های پزشکی هم می شود. دانشجویان بین المللی تنها مبلغ کمی برای دسترسی به خدمات بهداشتی، خدمات مشاوره، امکانات ورزشی و کارت دانشجویی رسمی پرداخت می کنند.

هزینه زندگی در نروژ

روی دیگر سکه تحصیل پزشکی در نروژ هزینه زندگی در این کشور است؛ هرچقدر تحصیل در نروژ می تواند کم هزینه باشد، زندگی در این کشور هزینه های بالایی دارد، می توان گفت بالاتر از دیگر کشورهای پیشرفته اروپایی. زندگی در کشورهایی مثل آلمان یا هلند با پرداخت ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در هر ماه ممکن است اما این رقم در نروژ می تواند به دوبرابر برسد. این موضوعی است که باید در کنار جوانب دیگر شرایط تحصیل پزشکی در نروژ مورد توجه متقاضیان قرار بگیرد.

اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های نروژ

دوره پزشکی در نروژ در ماه آگوست آغاز می شود و متقاضیان تحصیل پزشکی در نروژ تا اول جولای هر سال برای ارسال مدارک و اپلای کردن فرصت دارند. نکته مهم درباره اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های نروژ این است که دانشجویان حتما باید مدرک دیپلم ریاضی یا تجربی داشته باشند.
مدارک لازم برای گرفتن پذیرش پزشکی از دانشگاه های نروژ
متقاضیان تحصیل پزشکی در نروژ برای گرفتن پذیرش باید مدارک زیر را ارائه دهند:
• اصل آخرین مدرک تحصیلی
• ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
• توضیح: مدارکی که به زبان انگلیسی، نروژی، دانمارکی یا سوئدی صادر شده اند، نیازی ترجمه ندارند
• تأییدیه اداره NOKUT (درصورت وجود)
• توصیه نامه تحصیلی
• مدارک حاوی اطلاعات مقطع مورد پذیرش
• مدرک زبان نروژی یا انگلیسی (آیلتس با حداقل نمره ۶)

ویزای دانشجویی نروژ

یکی از امتیازات تحصیل در نروژ این است که ویزای دانشجویی نروژ از نوع شنگن است و دانشجویان می توانند با استفاده از آن به دیگر کشورهای منطقه شنگن هم رفت و آمد کنند. ضمن اینکه ویزای دانشجویی نروژ اجازه کار دانشجویی را هم به صاحبان آن می دهد؛ ۲۰ ساعت در هفته کار نیمه وقت در زمان تحصیل و همچنین کار تمام وقت در زمان تعطیلات. اما دریافت ویزای دانشجویی نروژ چگونه ممکن است؟

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی نروژ
• پرداخت هزینه درخواست (Application fee)
• داشتن پذیرش از یک دانشگاه یا کالج در نروژ برای یک دوره تمام وقت
• گواهی تمکن مالی
• گواهی محل اسکان
• اثبات شرایط بازگشت به کشور خود

اقامت در نروژ پس از پایان تحصیل پزشکی در نروژ

قوانین مهاجرتی نروژ به فارغ التحصیلان و دانش آموختگان خارجی مراکز آموزشی این کشور اجازه می دهد پس از پایان تحصیل در نروژ در این کشور بمانند و با پیدا کردن کار، اقامت خود را تمدید کنند. آنها البته باید از دوره ای حداقل ۳ ساله فارغ التحصیل شده باشند تا مشمول این قانون شوند. ضمن اینکه ویزای دانشجویی آنها همچنان باید اعتبار داشته باشد و ضمنا ممکن است برای تمدید اقامت شروطی مثل تمکن مالی هم تعیین شود.
اجازه اقامت پس از پایان تحصیل در نروژ به فارغ التحصیلان ۶ ماه فرصت می دهد تا در نروژ به عنوان نیروی کار ماهر شغلی پیدا کنند. در صورت پیدا کردن کار و اشتغال و داشتن تمکن مالی، اقامت فرد سال به سال تمدید می شود و پس از گذشت ۳ تا ۵ سال می توان برای دریافت اقامت دائم نروژ اقدام کرد.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *