تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در پاکستان


تحصیل-پزشکی-در-پاکستان
۱۳۹۷/فروردین/۱۹ تعداد بازدید: 4,101

برخورداری از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران و همسایگی با ایران تحصیل پزشکی در پاکستان را می تواند به گزینه ای قابل توجه برای برخی از ایرانیان تبدیل کند. شرایط تحصیل پزشکی در پاکستان برای دانشجویان خارجی و ازجمله ایرانیان چگونه است و آیا می توان این کشور همسایه را به عنوان یک مقصد مناسب، به ایرانیان متقاضی تحصیل پزشکی در خارج پیشنهاد کرد؟ در این مطلب به شرایط تحصیل پزشکی در پاکستان می پردازیم. با ما همراه باشید.

درباره پاکستان

جمهوری اسلامی پاکستان در جنوب آسیا و در همسایگی ایران، افغانستان، چین و هند قرار دارد. پایتخت این کشور، اسلام آباد و بزرگ ترین شهر آن کراچی است. پاکستان کشور بزرگ و پرجمعیتی به حساب می آید؛ این کشور ۸۸۱۹۱۳ کیلومتر مربع مساحت و بیش از ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد. زبان رسمی پاکستان اردو است.

پاکستان تا سال ۱۹۴۷ بخشی از سرزمین هند بود اما در این سال از هند جدا و به یک کشور مستقل تبدیل شد. در سال ۱۹۷۱ و در پی جنگ داخلی هم، پاکستان شرقی با نام بنگلادش از پاسکتان جدا شد.

پاکستان کشوری در حال توسعه است که چند دهه است از ناهماهنگی‌های سیاسی داخلی رنج می‌ برد. به همین دلیل و به دلیل بروز فجایع طبیعی فراوان در این کشور از جمله زلزله، در طی این سال‌ ها اقتصاد آن نتوانسته به رشد چشمگیری دست یابد. با این حال، در زمینه آموزش عالی که به این مطلب مربوط می شود، می توان اوضاع دانشگاه های پاکستان را نسبتا خوب ارزیابی کرد.

دانشگاه های پاکستان

در آخرین رده بندی QS نام ۷ دانشگاه پاکستان دیده می شود که ۲ تای آنها جزو ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند. البته بیشتر این دانشگاه ها، دانشگاه های فنی مهندسی هستند و قاعدتا دوره های پزشکی ارائه نمی دهند، اما به نظر می آید شرایط دانشگاه ها و دانشکده های پزشکی پاکستان هم به اندازه ای مناسب بود است که نام آنها در فهرست دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت برای سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ قرار بگیرد.

» مطلب مرتبط: تحصیل دندانپزشکی در پاکستان

به‌طور مشخص: در حال حاضر وزارت بهداشت ایران، ۵ دانشگاه زیر را برای تحصیل پزشکی در پاکستان مورد تأیید می داند و مدارک دانشجویانی را که در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ تحصیل خود را در این دانشگاه ها آغاز کرده اند، ارزشیابی خواهد کرد:

 • Aga Khan University
 • Comsats Institute of Information Technology University of Karachi
 • University of Lahore
 • University of Karachi
 • Quaid-i-azam University

با توجه به اینکه پاکستان جزو کشورهای مشترک المنافع است، مدارک دانشگاه های آن در دیگر کشورهای این اتحادیه هم اعتبار دارد، بدون اینکه لازم باشد صاحبان این مدارک در آزمون های اضافی شرکت کنند.

تحصیل پزشکی در پاکستان

تحصیل در پاکستان

سیستم آموزشی پاکستان توانسته خود را از ناآرامی های سال های اخیر این کشور جدا نگه دارد؛ اگرچه برای انتخاب یک کشور به عنوان محل تحصیل، تنها شرایط سیستم آموزشی و اعتبار دانشگاه ها ملاک نیست و شرایط زندگی هم از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تحصیل پزشکی در پاکستان

دوره پزشکی در پاکستان یک دوره ۵ ساله است که به سه قسمت نظری، عملی و بالینی تقسیم می شود. دانشجویان پس از موفقیت در این ۵ سال فارغ التحصیل شده و مدرک MBBS برای آنها صادر می شود.

زبان تحصیل در دانشگاه های پاکستان انگلیسی است که این موضوع امتیازی برای تحصیل پزشکی در پاکستان محسوب می شود. البته متقاضیان برای تحصیل پزشکی در پاکستان باید مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۵/۵ داشته باشند.

به جز داشتن مدرک زبان، شرط اصلی دیگر برای ورود به دوره های پزشکی دانشگاه های پاکستان، قبولی در آزمون ورودی است. در مجموع شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی پاکستان چندان آسان نیست. (در بخش انتهایی مطلب می توانید شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی پاکستان را به صورت جداگانه بخوانید.)

هزیته تحصیل پزشکی در پاکستان

هزینه تحصیل پزشکی در پاکستان به دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد ولی به طور کلی می توان گفت تحصیل پزشکی در پاکستان از گزینه های نسبتا کم هزینه به حساب می آید، به ویژه اگر نزدیکی این کشور به ایران را هم در نظر بگیریم.

به طور دقیق؛ هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی پاکستان چیزی در حدود ۱۵۸۵۰ دلار برای کل دوره است که این رقم در دانشگاه های غیرانتفاعی پاکستان با اختلافی زیاد، به ۵۵ هزار دلار برای کل دوره می رسد.

هزینه زندگی در پاکستان

علاوه بر تحصیل، زندگی در پاکستان هم هزینه کم تری نسبت به بسیاری از مقاصد تحصیل پزشکی در خارج از کشور دارد. به طور کلی هزینه زندگی در پاکستان حدود ۸۴۰۰ دلار در سال است. بخش عمده این مبلغ، هزینه مسکن است که چیزی در حدود ۶۰۰۰ دلار در سال می شود. بقیه آن هم صرف خوراک، پوشاک، حمل و نقل، سلامت، تفریح و هزینه های دیگر می شود.

معرفی و بررسی دانشگاه های پزشکی پاکستان

دانشگاه آقاخان (Aga Khan University)

این دانشگاه غیرانتفاعی که در سال ۱۹۸۳ تأسیس شده، در رده ۳۹۸ رنکینگ رشته ای QS برای تحصیل پزشکی قرار دارد و در بین دانشگاه های غیرانتفاعی پزشکی پاکستان هم بهترین گزینه برای گذراندن دوره MBBS به حساب می آید.

تحصیل در دانشگاه آقاخان پاکستان به زبان انگلیسی صورت می گیرد. از ملزومات اخذ پذیرش از این دانشگاه داشتن دیپلم با معدل حداقل ۱۲ است و همچنین قبولی در آزمون SAT با نمره حداقل ۵۵۰ در هر درس و قبولی در آزمون AKU.

با توجه به اینکه دانشگاه آقاخان یک دانشگاه غیرانتفاعی است، شهریه بالایی از دانشجویان دریافت می کند. شهریه این دانشگاه حدودا ۳۰ هزار دلار در سال است.

دانشگاه قائد اعظم (Quaid-i-azam University)

این دانشگاه در بازه ۵۲۰-۵۱۱ رنکینگ جهانی QS جای دارد و سومین دانشگاه برتر پاکستان طبق ارزیابی های QS به شمار می آید. زبان تدریس در این دانشگاه هم انگلیسی و شهریه آن ۲۴۰۰ تا ۳۴۰۰ دلار در سال است. داشتن دیپلم با معدل حداقل ۱۲ هم از ملزومات ورود به این دانشگاه است.

دانشگاه لاهور (University of Lahore)

دانشگاه لاهور هم ازجمله مراکز تحصیل پزشکی در پاکستان است و جزو دانشگاه هایی با شهریه نسبتا پایین قرار دارد. ۴۱۰۰ دلار شهریه و ۱۰۰۰ دلار به عنوان هزینه دانشگاه، هزینه سالانه ایست که دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه می پردازند.

داشتن دیپلم ۱۲ ساله در رشته تجربی با معدل حداقل ۱۲ و قبولی آزمون SAT II با نمره حداقل ۵۵۰ در دروس زیست‌ شناسی، شیمی و فیزیک یا ریاضی هم از ملزومات ورود به این دانشگاه است.

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. ط گفت:

  سلام
  شرایط پذیرش دانشگاه قاید اعظم رشته داروسازی پاکستان چیست؟

 2. دکتر علی علوی گفت:

  سلام من پزشک هستم آیا برای ادامه تحصیل و گرفتن پی اچ دی پزشکی درپاکستان امکانش هست ؟ اگر جواب مثبت است اصولا اطلاع دارید که پاکستان از چه زمانی شروع به دادن مدرک پی اچ دی پزشکی کرده است ؟ نام دانشگاهی که باید مراجعه کنیم کدام است میشه سایت و یاشماره تلفنش را اینجا بگذارید . تشکر ازشما

  1. آقای دکتر علوی
   سلام
   متاسفانه در زمینه کشور پاکستان اطلاعات چندانی در دست نداریم

 3. محمد کوهکن گفت:

  سلام من کارشناسی داروسازی از هند دارم میخوام در دانشگاه کراچی دوره یکساله ارتقاء به دکترا رو بگیرم توی سایت دانشگاه چک کردم بودش آیا کسی هستش که بتونه برای بنده این سایت رو بگیره یا نه من مسلط به انگلیسی هستم و اردو هم کمی بلدم

 4. فاطمه گفت:

  سلام. هزینه پزشکی و دندانپزشکی برای کل دوره تقریبا ۱۵۰۰۰ دلار میگین یعنی کلا برای ۵ سال این مبلغ هستش؟
  یکی هم دانشگاه پاکستان چندمین رنک تو لیست دانشگاه های جهان داره؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام
   متاسفانه در مورد هزینه های شهریه اطلاعات در دست نیست.
   جز ۸۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند

 5. ali گفت:

  سلام مشاور محترم لطفا در مورد دکتراى علوم ازمایشگاهى در پاکستان تحقیق بفرمایید ایا در پاکستان این رشته هست تا اقدام کنیم مشاور محترم همچنین ایا دکترى بیوشیمى بالینى را در دانشگاه پاکستان داریم ممنون خواهش مىکنم تحقیق کنید و راهنماى کنید

  1. سلام
   متاسفانه در زمینه کشور پاکستان اطلاعات چندانی در دست نداریم

 6. Arezou گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید:
  من پزشکی رو امسال تمام میکنم و میخواهم برای تخصص پاکستان برم!آیا بورسیه تخصص پزشکی داره؟

 7. على گفت:

  سلام مشاور محترم من لیسانس علوم ازمایشگاهى هستم ومىخواهم براى دکتراى علوم ازما یشگاهى اقدام کنم در کشور پاکستان ایا دکتراى علوم ازملیشگاهى در پاکستان هست تا من اقدام کنم خواهش مىکنم راهنمای کنید ممنمنم

 8. ali گفت:

  سلام اقاى مشاور ایا دکتری علوم ازمایشگاهى در پاکستان هست این رشته درایران به صورت تک رشته است اما اقاى مشاور نمىدانم ایا دکتراى علوم ازمایشگاه در پاکستان وجود دارد اگر دارد راهنماى کنید تا اقدام کنیم

 9. ali گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون خواهشا راهنماى بفر مایید بنده لیسانس علوم ازماىشگاهى و فوق لیسانس زیست بیوشیمى را از دانشگاه مشهد گرفته ام وبراى دکترا مى خواهم در رشته بیوشیمى بالینى ویا ژنتیک پزشکى در کشور پاکستان اقدام کنم بنده صرفا دکتراى این دو رشته را براى تاسیس ازمایشگاه تشخیص طبى مى خوام ایا مى توانم براى دکتراى این دو رشته اقدام کنم ایا کشور پاکستان این دو رشته را دارد اگر دارد شرایط را برام بنوسید ممنون میشم مشاور محترم

  1. سلام
   متاسفانه برای ررشته های شما اطلاعاتی در دست نداریم

 10. ali گفت:

  سلام ممنون ازسایتتون

 11. ali گفت:

  سلام لطفا راهنماى کنید ممنونم

 12. محمد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده مدرک دیپلم دارم کاردانش خوندم کامپیوتر پیش دانشگاه نخوندم چون نداشته کاردانش سال دوم و سوم بخونی مدرک دیپلم میده
  الان سوال از شما این که آیا من می تونم با مدرک دیپلم کاردانش و نداشتم پیش دانشگاه میتونم دانشگاه پاکستان درس بخونم پذیرش میدن یا نه ؟؟؟!
  با تشکر فراوان

  1. سلام
   خیر باید دیپلم و پیش دانشگاهی رو هر دو داشته باشید

 13. ali گفت:

  سلام مشاور محترم

 14. ali گفت:

  سلام و خسته نباشید

  1. سلام
   اگر سوالی دارید بفرمایید

 15. پیمان گفت:

  سلام
  داشتن مدرک‌معتبر زبان الزامیه؟؟میشه نداشت ؟؟

 16. پیمان گفت:

  سلام
  ببخشید چجوری میتونم اقدام کنم واسه تحصیل در پاکستان؟
  میشه شمارتون رو بذارین؟

 17. کاظم گفت:

  سلام بنده میخواهم خارج از کشور تحصیل کنم(پاکستان)شرایطش چه جوریه ؟کارت پایان خدمت میخواد؟ مدرک دیپلم دارم کامپیوتر کاردانش سه سال متوسطه خوندم یعنی پیش دانشگاهی نداشتم
  لطفا اگه میشه کامل راهنماییم بفرمایید با تشکر فراوان

 18. سالار گفت:

  آیا کل هزینه تحصیل یکجا باید پرداخت بشه؟

  1. بهزاد عیان پور گفت:

   قبل از شروع هر سال تحصیلی باید شهریه ها رو تسویه کنید .

 19. سالار گفت:

  سلام، نمره آزمون satبرای دانشگاه کراچی چند لازم هست؟ و اینکه آیلتس همراه با satمیخواد؟ برای دانشگاه agha khan satباید چند باشه؟ خوابگاه هم ارائه میدن؟

  1. بهزاد عیان پور گفت:

   سلام
   از آنجایی که شرایط ورود هر سال تغییر میکنه، نمره مد نظر رو از سایت دانشگاهها استعلام بگیرید.

 20. محمد محمدی گفت:

  سلام بنده می خوام پزشکی رادر پاکستان بخوانم و دیپلم ریاضی دارم ومعلم رسمی آموزش وپرورش چه مدارکی برای تحصیل در پاکستان لازم دارم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. بهزاد عیان پور گفت:

   سلام وقت بخیر
   ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
   مدرک تسلط به زبان انگلیسی (ایلتس/ تافل)
   شرکت در ازمون SAT (برای کسب حد نصاب ورود به دانشکده های علوم پزشکی پاکستان)

 21. eli گفت:

  سلام .ببخشید برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاههای پاکستان مدرک ارشد علوم از آزمایشگاهی رو قبول میکنند؟

  1. بهزاد عیان پور گفت:

   سلام
   خیر ، باید از ابتدا بخونید.

  2. پیمان گفت:

   سلام
   منم علوم از خوندم لطفا واسه رفتن پاکستان شما اطلاعی دارین واسه خوندن پزشکی؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *