تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در اسپانیا


تحصیل-پزشکی-در-اسپانیا
۱۳۹۷/فروردین/۲۸ تعداد بازدید: 1,350

اسپانیا (به اسپانیایی: España) با نام رسمی پادشاهی اسپانیا کشوری مستقل و از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شبه‌جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با سرزمین اسپانیا شامل قسمت اعظم شبه‌جزیره ایبری، جزایر بالئارس، جزایر قناری، شهرهای سبته (Ceuta) و ملیله (Melilla) در شمال قاره آفریقا و برخی جزایر دیگر واقع در مقابل سواحل این قاره و خود شبه‌جزیره‌ است.

جزایر بالئار در دریای مدیترانه و قناری در اقیانوس اطلس و در غرب آفریقا نیز بخشی از خاک اسپانیا را تشکیل می‌دهند. پرتغال و اقیانوس اطلس هم مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا است. اسپانیای امروزی کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است. اسپانیا از نظر تقسیم بندی سیاسی نیز از ایالت‌های خودمختار تشکیل شده و پس از سوئیس، آلمان و بلژیک دارای یکی از غیر متمرکز ترین سیستم‌های اداری درر اروپا است. تمامی ایالت‌های در زمینه بهداشتی و نظام آموزشی به صورت خودمختار عمل می‌کنند. ایالات باسک و ناوارا نیز از نظر مالی خودمختار هستند. در برخی از مناطق ایالت کاتالونیا و ایالت باسک، پلیس دولتی جای خود را به پلیس ایالتی خودمختار داده است.

اسپانیا یک کشور توسعه‌یافته و نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی می‌باشد. این کشور همچنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی است. اسپانیا کشوری کوهستانی می‌باشد و فلاتها و رشته کوهای بلند درآن پوشیده است. بلندترین نقطه کشور اسپانیا در مجموع قله آتشفشانی تید واقع در جزایر قناری می‌باشد. بزرگترین فلات اسپانیا مستا سنترال نام دارد که در قلب اسپانیا واقع شده است.

شرایط تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا یکی از ارزان ترین و بهترین راه های ممکن برای تحصیل در رشته مورد علاقه شما می باشد. در واقع سطح بالای سیستم آموزشی و زندگی در این کشور باعث شده تا شما بتوانید یک انتخاب عالی داشته باشید. دولت اسپانیا از دیرباز با تمرکز بر نظام آموزشی خود توانسته کیفیت دانشگاه های خود را بالا برده و در سطح جهانی به جایگاه خوبی برساند. تحصیل پزشکی در اسپانیا ۶ سال به طول خواهد انجامید و دانشگاه های این کشور دانشجویان حداکثر تا ۲۲ سال به پذیرش می کنند.تحصیل پزشکی در اسپانیا

دانشگاه های اسپانیا همانند ایران به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم میشوند. جهت اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور نیاز است که فرد متقاضی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود در رشته های ریاضی و یا تجربی را به همراه داشته باشد. در واقع به همراه داشتن این مدارک ۶۰ درصد نیازهای دانشگاه را برای پذیرش تامین می کند. همچنین نیاز است که برای تحصیل پزشکی در اسپانیا در آزمون ورودی دانشکده علوم پزشکی اسپانیا شرکت کرده و با قبولی در آن آزمون وارد دانشگاه پزشکی شوید.

زبان تحصیل پزشکی در اسپانیا اسپانیایی می باشد از همین رو نیاز است که فرد متقاضی حتما به زبان اسپانیایی تسلط کامل داشته باشد. اما اگر به این زبان تسلط ندارید نگران نباشید زیرا دانشگاه مربوطه دوره های زبان اسپانیایی برای دانشجویان بین المللی خود برگزار می کند که میتوانید در آن شرکت کنید. همچنین برخی از دانشگاه های اسپانیا دروس را به زبان انگلیسی تدریس میکنند که با کمی تحقیق جستجو میتوانید آنها را پیدا کنید. علاوه بر موارد گفته شده بهتر است بدانید که برای تحصیل پزشکی در اسپانیا پس از اتمام آموزش اولیه، جهت مطالعه بالینی در بیمارستان های آموزشی تحت نظارت پزشکان حرفه ای هدایت می شوید.

مزایای تحصیل پزشکی در اسپانیا

 • تحصیل پزشکی در اسپانیا با بهره مندی از تجهیزات و آموزش پیشرفته
 • کم هزینه بودن زندگی در اسپانیا نسبت به سایر کشور های اروپایی
 • امکان کار دانشجویی بعد از اتمام تحصیل پزشکی
 • ارائه خوابگاه دانشجویی به دانشجویان
 • امکان کار دانشجویی در حین تحصیل

هزینه تحصیل پزشکی در اسپانیا

یکی از نکاتی که برای تحصیل پزشکی در اسپانیا از اهمیت زیادی برخوردار است هزینه تحصیل و همچنین زندگی دانشجویی در اسپانیا می باشد. باید بدانید که شهریه در اسپانیا با توجه به اینکه در دانشگاه دولتی یا خصوصی تحصیل می کنید متفاوت است.

تحصیل پزشکی در اسپانیا در دانشگاه های دولتی همانند سایر کشورهای جهان ارزان تر از دانشگاه های خصوصی می باشد و چیزی در حدود ۵۰۰۰ الی ۱۵.۰۰۰ یورو در سال هزینه دارد در حالیکه شهریه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در دانشگاههای خصوصی تا ۲۰.۰۰۰ یورو در سال می باشد. علاوه بر موارد گفته شده زندگی در اسپانیا هزینه هایی را نیز برای دانشجویان به همراه دارد و بهتر است بدانید که هزینه های زندگی در اسپانیا به نسبت ایران ۵۰ درصد گران تر است و البته یک مسئله بدیهی می باشد که سبک زندگی هر فرد متفاوت بوده و در نتیجه هزینه زندگی او نیز متفاوت است. ولی به طور کلی هر فرد در ماه حداقل به ۷۰۰ یورو تنها برای پرداخت هزینه خوابگاه نیاز دارد. هزینه های دیگر از جمله خوراک، پوشاک، حمل و نقل و… را برای دانشجو به همراه دارد.

۱. University Complutense Madrid

۲. University of Barcelona

۳. Universidad Autonoma de Madrid

۴. Universidad Autonoma de Barcelona

۵. University of Navarra

۶. University of Valencia

۷. University of Granada

۸. University of Salamance

۹. University Pompeu Fabra

۱۰. University of Rovira i Virgili

۱۱. University of the Basque Country

۱۲. University of Zaragoza

۱۳. University of Alcala

۱۴. University of Castilla-La Mancha

۱۵. King Juan Carlos University

۱۶. University of La Laguna

۱۷. University of Murica

۱۸. University of Oviedo

۱۹. University of Santiago de Compostela

۲۰. University of Seville

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. مصطفی گفت:

  لطفا شرایط تحصیل تخصص پزشکی در اسپانیا رو بفرمایید….ممنون

 2. مینازند گفت:

  سلام ببخشید شهریه دانشگاه پزشکی مادرید یا بارسلونا دولتی چقدره؟

 3. فرید گفت:

  سلام
  حتما محدودیت سنی در تمام دانشگاههای این کشور لحاظ میشود؟؟؟؟

  1. بهزاد عیان پور گفت:

   سلام
   عموما برای گروه علوم پزشکی در دانشگاههای دولتی بله . اما در دانشگاههای خصوص یه مقدار راحت تره .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *