تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در سوئد


تحصیل-پزشکی-در-سوئد
۱۳۹۷/فروردین/۲۱ تعداد بازدید: 1,417

تحصیل در کشوری پیشرفته و برخوردار از رفاه عمومی بالا که ایرانیان زیادی هم دارد و می توان از طریق تحصیل در آن نیم نگاهی به مهاجرت و اقامت دائم در این کشور هم داشت؛ می تواند برای ایرانیان جذابیت زیادی داشته باشد و تحصیل پزشکی در سوئد چنین شرایطی دارد. اگرچه در روی دیگر سکه؛ شرایط نه چندان آسان پذیرش دانشجویان پزشکی، هزینه بالای تحصیل پزشکی در سوئد و تحصیل به زبان سوئدی می تواند مانع از انتخاب سوئد توسط ایرانیان شود. در این مطلب با شرایط تحصیل پزشکی در سوئد آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

کشوری شمالی، در منطقه اسکاندیناوی

سوئد یکی از ۳ کشور منطقه اسکاندیناوی، در شمال قاره اروپا است و ۲ کشور دیگر این منطقه، یعنی دانمارک و نروژ و همچنین فنلاند همسایگان آن هستند. سوئد کشوری سردسیر است که هرچه به سمت شمال این کشور می رویم بر میزان سردی هوا افزوده می شود. ضمن اینکه در شمال این کشور همانند مناطق قطبی ۶ ماه از سال روز است و ۶ ماه شب و این موضوع هم برای غیربومیان و آنهایی که از کشورهایی غیرشمالی می آیند، نباید چندان خوشایند باشد.

کشور بزرگ، کشور خالی

سوئد کشوری نسبتا بزرگ است و از نظر وسعت، پنجمین کشور اروپا به حساب می آید اما سرمای بالای هوا در بسیاری از نقاط این کشور باعث شده تا این کشور جمعیت بالایی (نسبت به مساحت خود) نداشته باشد. کمی بیش از ۱۰ میلیون نفر در حدود ۴۵۰ هزار متر مربع مساحت سوئد زندگی می کنند که این میزان، سوئد را به دویستمین کشور دنیا  از نظر تراکم جمعیت تبدیل کرده است.

جدایی از اتحادیه و پیمان

سوئد زمانی در اتحادیه اروپا و همچنین پیمان ناتو عضویت داشت اما با برگزاری رفراندوم هایی جداگانه از آنها خارج شد. سوئد هشتمین سرانه تولید ناخالص داخلی را در جهان دارد و از نظر کیفیت زندگی، آزادی شهروندی، بهداشت، آموزش، اختلاف طبقاتی، رفاه و توسعه انسانی جزو کشورهای رده بالای دنیا قرار دارد و با این شرایط طبیعیست که مقصد جذابی برای مهاجرت دیده شود.

تحصیل در سوئد

برخورداری از دانشگاه های معتبر که نامشان در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا دیده می شود و یکی از آنها جزو ۱۰ دانشگاه برتر دنیا برای تحصیل علوم پزشکی است؛ جای هیچ تردیدی در مورد کیفیت آموزش عالی در سوئد باقی نمی گذارد. وقتی هم به سراغ فهرست دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران در سوئد می رویم، با فهرستی طولانی روبرو می شویم که براساس آنها می توان گفت؛ تقریبا هر دانشگاهی در سوئد مورد تأیید ایران است و البته در سایر کشورهای دنیا هم مدارک صادره از سوی دانشگاه های سوئد اعتبار دارند.

تحصیل پزشکی در سوئد

مؤسسه ای در بین برترین های دنیا

در آخرین فهرستی که مؤسسه QS از برترین دانشگاه های دنیا برای تحصیل علوم پزشکی منتشر کرده؛ تنها نام یک دانشگاه غیر آمریکایی و غیرانگلیسی در تحصیل پزشکی در سوئدبین ۱۰ دانشگاه برتر دیده می شود و این دانشگاه، در کشور سوئد واقع شده است؛ مؤسسه کارولینسکا (Karolinska Institutet) که تنها در زمینه علوم پزشکی فعالیت می کند و به همین دلیل در رده بندی کلی QS جایی ندارد اما در رده بندی رشته ای کیو اس و در زمینه علوم پزشکی ششمین دانشگاه برتر دنیا شناخته شده است.

مؤسسه کارولینسکا در استکهلم، پایتخت سوئد واقع شده است و دوره های جذاب علوم پزشکی را در مقاطع کارشناسی و بالاتر، به زبان انگلیسی ارائه می دهد. مؤسسه کارولینسکا از زمان اهدای جایزه نوبل در سال ۱۹۰۱ مسئولیت تعیین برندگان جایزه نوبل در رشته های فیزیولوژی یا پزشکی را بر عهده داشته است. از ۷۹۷۰ دانشجوی محصل در دوره های مختلف مؤسسه کارولینسکا ۱۸۵۴ نفر، غیرسوئدی و اصطلاحا دانشجوی بین المللی هستند.

دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در سوئد

Karolinska Institutet یکی از ۱۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی سوئد است که از سوی وزارت بهداشت ایران برای تحصیل علوم پزشکی معتبر ارزیابی شده اند. مراکز آموزشی زیر، فهرست دانشگاه ها و مؤسسات مورد تأیید وزارت بهداشت ایران را در سوئد تشکیل می دهند، فهرستی که در زمان نگارش این مطلب مربوط به سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ است:

Karolinska Institute

University of Gothenburg

Malmo University

Lund University

Uppsala University

Linkoping University

Umea University

Orebro University

Stockholm University

Sweden University Agricultural Science

شرایط تحصیل پزشکی در سوئد

رقابت شدید

برخلاف ایران، درآمد پزشکان در سوئد اختلاف چندانی با دانش آموختگان دیگر رشته ها ندارد و به همین دلیل تحصیل پزشکی در سوئد بین شهروندان این کشور طرفداران کم تری در مقایسه با کشوری مثل ایران دارد. با این حال ظرفیت مراکز آموزشی و دانشگاه هایی که دوره های پزشکی را در سوئد ارائه می دهند، کم تر از تعداد متقاضیان تحصیل پزشکی است و متقاضیان با شرکت و قبولی در آزمون‌های عمومی و تخصصی و احراز شرایط لازم، می توانند به تحصیل پزشکی در سوئد مشغول شوند. این شرایط، رقابت سختی را بین متقاضیان به وجود آورده است.

تحصیل پزشکی در سوئد به زبان انگلیسی یا سوئدی؟

به طور کلی، دوره های پزشکی در سوئد به زبان سوئدی ارائه می شوند اما بیشتر کتاب های دوره پزشکی، به زبان انگلیسی هستند و این موضوع اگرچه می تواند شرایط تحصیل پزشکی در سوئد را برای دانشجویان بین المللی تسهیل کند اما در عین حال الزامی هم برای داشتن مدرک آیلتس آکادمیک با حداقل نمره ۶/۵ یا تافل اینترنتی با جداقل نمره ۸۰ به وجود آورده است. البته ممکن است برخی دانشگاه ها نمرات دیگری را مشخص کرده باشند.

دانستن زبان سوئدی از دیگر ملزومات تحصیل پزشکی در سوئد است و در صورت اینکه متقاضی آشنایی کافی را با زبان سوئدی نداشته باشد شاید مجبور شود با صرف هزینه ای در کلاس های اجباری زبان سوئدی دانشگاه شرکت کند. بنابراین بهتر است قبل از حضور در سوئد، در همین ایران مهارت زبان سوئدی خود را به سطح قابل قبولی برسانند.

دوره پزشکی در سوئد

دوره پزشکی در سوئد یک دوره ۶ ساله است و هر سال تحصیلی هم شامل ۲ ترم می شود. دانشجویان پزشکی در دانشگاه های سوئد دو سال اول را به آموزش های عمومی و پیش بالینی می گذرانند و مقدمات پزشکی را فرا می گیرند. آسیب‌ شناسی، ویروس‌ شناسی، باکتری‌ شناسی و سرولوژی برخی از دروسی هستند که دانشجویان در این مدت باید پاس کنند.

در پایان تحصیل پزشکی در سوئد هم دانشجویان باید دوره های کارآموزی را در بیمارستان های وابسته به دانشگاه بگذرانند. این بیمارستان ها از طرف دانشگاه مشخص می شود.

هزینه تحصیل پزشکی در سوئد

اگرچه برای دانشجویان بین المللی امکان تحصیل رایگان پزشکی در سوئد وجود دارد اما این موضوع به رزومه متقاضیان تحصیل رایگان پزشکی در سوئد مثل داشتن مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌ های علوم پایه (زیست شناسی، شیمی و…) بستگی دارد و ضمنا تعداد کمی دانشجوی بین المللی برای تحصیل رایگان پذیرفته می شوند و می توان گفت؛ تحصیل پزشکی در سوئد به صورت رایگان برای دانشجویان بین المللی اگر غیرممکن نباشد، دور از دسترس است.

همه دانشگاه های سوئد از دانشجویان دوره های پزشکی شهریه یکسانی دریافت نمی کنند، اما به طور کلی شهریه دوره های پزشکی را در سوئد می توان بین ۶ تا ۱۲ هزار یورو در هر ترم عنوان کرد.

هزینه زندگی در سوئد

هزینه زندگی در شهرهای مختلف سوئد متفاوت است ولی به صورت کلی می توان مخارج یک دانشجو شامل هزینه مسکن، خورد و خوراک، رفت و آمد و غیره را در حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه در نظر گرفت.

این موضوع که دانشجویان بین المللی محصل در سوئد اجازه کار دارند، می تواند به آنها تا اندازه ای در تأمین هزینه های زندگی در سوئد کمک کند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های سوئد

برای اخذ پذیرش دوره های پزشکی در سوئد باید مدارک زیر را برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید:

 • ترجمه‌ٔ رسمی مدارک دیپلم و پیش‌ دانشگاهی
 • ترجمه‌ رسمی ریزنمرات مقطع متوسطه با مهر دادگستری و وزارت‌ خارجه
 • گواهی سلامت (که با انجام آزمایش های‌ پزشکی اعلامی دانشگاه صادر شده باشد)
 • گواهی عدم سوء‌ پیشینه و ترجمه‌ رسمی
 • اصل گذرنامه (با حداقل یک‌ سال اعتبار)
 • گواهی مهارت زبان سوئدی (که توسط TISUS صادر شده باشد)
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل
 • پروپوزال
 • انگیزه نامه یا SOP (که می تواند تأثیر زیادی در پذیرش متقاضی داشته باشد)
 • گواهی تمکن مالی (که در واقع یک حساب‌ بانکی است که تمکن مالی شما را با یک BANK STATEMENT ارزی و به لاتین تأیید می کند)
 • ترجمه‌ رسمی شناسنامه و کارت‌ ملی

نکته:

برای دانشجویان بین المللی ای  که برای تحصیل پزشکی در سوئد پذیرفته شده اند، ویزای تحصیلی با اعتباری ۱ ساله و با امکان تمدید صادر می شود که امکان سفر به کشورهای منطقه شنگن (و اقامت در این کشورها تا حداکثر ۹۰ روز) را هم به صاحبان ویزا می دهد.

از مزایای ویزای دانشجویی سوئد می توان به امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضی و سفر همزمان آنها به سوئد و درنهایت امکان تحصیل رایگان برای همسر متقاضی اشاره کرد (سوئد از این لحاظ کشوری منحصر به فرد به شمار می رود).

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *