تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در سوئیس


تحصیل-پزشکی-در-سوئیس
۱۳۹۷/فروردین/۲۱ تعداد بازدید: 1,919

سوئیس یکی از کشورهای اروپای غربی است که شهرت جهانیش را مدیون امنیت، ساعت و بانک‌های مشهورش است. سوئیس مقر بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌های بین‌المللی مانند صلیب سرخ، سازمان تجارت جهانی و یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل متحد است. سوئیس با کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش و لیختن‌اشتاین همسایه است. سوئیس در واقع در مرکز اروپا با مساحت ۴۱۲۸۵ کیلومتر مربع و جمعیتی معادل ۷ میلیون نفر یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا می باشد. چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش (با زبان رومانیایی اشتباه نشود، این زبان ریشه ژرمن دارد) در این کشور صحبت می شود.

سوئیس مقر بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌های بین‌المللی مانند صلیب سرخ، سازمان تجارت جهانی و یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل متحد است. سوئیس کشور کوچکی است که نیمه جنوبی آن را کوه‌های آلپ اشغال کرده‌اند. وجود این کوه‌ها و برف فراوان در زمستان‌های آن سبب شده پیست‌های اسکی سوئیس مشهور باشد. جمعیت سوئیس در حدود ۸ میلیون نفر است که میانگین سنی آنها ۴۰.۴ سال است. امید به زندگی در این کشور برای زنان ۸۳.۵۹ سال و برای مردان ۷۷.۸ سال است. ۶۵ درصد مردم آن از نژاد آلمانی، ۱۸ درصد فرانسوی، ۱۰ درصد ایتالیایی و باقی از دیگر نژادهای اروپایی هستند.

شرایط تحصیل پزشکی در سوئیس

کشور سوئیس به دلیل ارائه کیفیت زندگی بالا و داشتن برترین مدارس پزشکی و بالاترین درآمد برای پزشکان هر ساله متقاضیان زیادی را برای ادامه تحصیل به سمت خود جذب می کند. اگر چه اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی این کشور بسیار سخت و رقابتی می باشد اما ارزش تحمل کردن آن را دارد همچنین امکان پذیرش دانشجویان بین المللی به صورت کمی آسان تر امکان پذیر می باشد. برای تحصیل پزشکی در سوئیس علاوه بر ارسال مدارک دیپلم و زبان، شرکت در آزمون ورودی کشور سوئیس امری ضروری است. در واقع دوره های تحصیلی دانشکده های پزشکی سوئیس از الگوی فرانسوی آموزش پزشکی تبعیت میکنند.تحصیل پزشکی در سوئیس

از آنجا که این کشور سه زبانه است باید از زبان آموزشی دوره ی پزشکی که انتخاب میکنید آگاه باشید. همچنین دارا بودن مدرک زبان آلمانی b2  برای پذیرش مهم است زیرا دانشگاه های این کشور اهمیت زیادی برای دانش زبان شخص متقاضی قائل اند. اگر دارای مدرک زبان نیستید با این حال میتوانید در دانشگاه مورد نظر خود آزمون زبان بدهید و مسئولین مربوطه تصمیم میگیرند که سطح زبان شما برای تحصیل در رشته ی مورد نظر بسنده میکند. البته بخاطر بسپارید که چنین امکانی در تمام دانشگاههای سوئیس وجود ندارد؛ بنابراین باید ابتدا از دانشگاه مورد نظر خود اطمینان یابید.

بعد از تائید شدن مدارک، باید خود را برای آزمون ورودی رشته پزشکی دانشگاه های سوئیس آماده کنید. اگر بار اول در آزمون ورودی قبول نشدید، دولت شما را ملزم به یادگیری زبان فرانسه می کند تا برای آزمون سال بعد آماده شوید. تحصیل پزشکی در سوئیس بین ۷-۵ سال به طول می انجامد. همچنین برای تحصیل پزشکی در سوئیس قبل از ورود به دانشگاه در رشته های علومی مانند کالبد شناسی، و زیست شناسی قبول شوید و سپس در رشته پزشکی به تحصیل بپردازید. دانشجویان در سوئیس با علوم پزشکی عمومی نظیر آناتومی و زیست شناسی آغاز کرده و بعد مطالعات پیش بالینی و در آخر یک تخصص را تحصیل میکنند.

مزایای تحصیل پزشکی در سوئیس

 • امنیت بالای کشور سوئیس
 • اعتبار بالای مدرک اعطا شده به دانشجویان
 • شرایط کاری بسیار خوب پس از فارغ التحصیلی
 • تحصیل در معتبر ترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی
 • اخذ اقامت بعد از تحصیل

هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس

سوئیس مانند دیگر کشور های اروپایی نیست و هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس برای دانشجویان مقیم سوئیس و دانشجویان خارجی متفاوت است. همچنین هزینه های تحصیل در کشور سوئیس بنا به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است.

شهریه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در سوئیس بسته به دانشگاه و رشته از سالیانه ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار متغیر می باشد. سوئیس گرچه عضو شهروندی اتحادیه اروپا نیست، اما اجازه می دهد که شهروندان اتحادیه اروپا در دانشگاه حضور یابند. علاوه بر این. از آنجا که سوئیس کشوری ثروتمند و گران است، هزینه های زندگی در آن نسبت به سایر کشور ها بالاتر است به همین دلیل برای زندگی دانشجویی در سوئیس ماهیانه ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار نیاز دارید.

۱. University of Bern

۲. University of Zurich

۳. University of Geneva

۴. University of Basel

۵. University of Lausanne

۶. University of Fribourg

۷. Ecole Polytechnic Federal Lausanne

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. شهرزاد گفت:

  سلام
  من و همسرم به تازگی تخصص را در ایران به اتمام رسوندیم
  میخواستم ببینم اگر ما بخواهیم با شرایط فعلیمون در سوییس کار کنیم باید از چه مقطعی شروع به تحصیل کنیم؟ امکانش هست که بعد از امتحان فدرال مجددا تخصص خودمون رو بتونیم اونجا بخونیم و در همون رشته هم کار کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *