تماس برای تعیین وقت مشاوره: ۸۸۰۳۷۸۶۳ - ۸۸۶۱۹۳۱۰ - ۰۲۱

Medical Study

مرجع تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در ترکیه


تحصیل-پزشکی-در-ترکیه
۱۳۹۷/اردیبهشت/۱۵ تعداد بازدید: 2,346

در میان کشورهای مختلفی که از جنوب شرقی آسیا تا شرق اروپا می‌توان بعنوان محل تحصیل علوم پزشکی انتخاب کرد ترکیه قطعا یکی از بهترین‌هاست اما متأسفانه برای تحصیل پزشکی در ترکیه باید از همان سدی عبور کرد که خیلی‌ها را از تحصیل پزشکی در ایران بازمی‌دارد؛ کنکور.

تحصیل پزشکی در ترکیه و اصولا تحصیل در ترکیه نسبت به هر جای دیگری (بجز ارمنستان) یک مزیت بزرگ برای ایرانیان دارد و آنهم نزدیکی این کشور به ایران و سهولت رفت‌وآمد به آن است. علاوه بر خود دانشجو خانواده‌اش هم به راحتی می‌توانند بین ایران و ترکیه در رفت‌وآمد باشند و حداقل در قیاس با کشورهای دورتر که سفر به آنها نیازمند دریافت ویزا هم هست مشکلات کمتری دارند.

نزدیکی ایران و ترکیه محدود به جغرافیای این دو کشور نیست و از نظر فرهنگی هم این دو کشور نزدیکی و شباهت زیادی به هم دارند. ترکیه اگرچه رسما یک کشوراروپایی است اما به همان اندازه و بلکه بیشتر، کشوری در خاورمیانه هم بحساب می‌آید و ویژگی‌های (مثبت و منفی) مشترک زیادی با ایران دارد. این اشتراکات فرهنگی اگر دانشجوی ایرانی، ترک‌زبان باشد؛ با نزدیکی زبانی تکمیل می‌َشود و می‌تواند تحصیل و زندگی در ترکیه را به تجربه‌ای دلپذیر برای دانشجوی ایرانی تبدیل کند.

از جنوب شرقی آسیا تا شرق اروپا؛ ترکیه یکی از معدود کشورهایی است که مشکل دانشگاه مورد تأیید ندارند و همواره تعداد قابل توجهی از دانشگاههای آن از سوی وزارت بهداشت ایران معتبر و مورد تأیید معرفی می‌شوند.

تا اینجای مطلب تحصیل پزشکی در ترکیه می‌تواند انتخاب اول و آخر هر علاقمند تحصیل پزشکی در خارج از کشور باشد اگر آن موضوعی را که در ابتدای مطلب گفتیم نادیده بگیریم؛ کنکور، یعنی همان آزمونی که در ایران دانشجویان پزشکی را از میان خیل علاقمندان و متقاضیان گزینش می‌کند و در برخی از کشورهای دیگر نظیر ترکیه و ایتالیا هم به شکلی برگزار می‌َشود.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

آزمون ورودی دانشگاههای ترکیه برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی YÖS نام دارد. آزمون YÖS قبلا بصورت سراسری در ترکیه برگزار می‌شده اما حالا هر دانشگاه بصورت اختصاصی آن را برگزار می‌کند. در این سیستم متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و در آمون مربوط به همان دانشگاه و دوره تحصیلی شرکت می‌کنند.تحصیل پزشکی در ترکیه

آزمون YÖS از دو بخش تشکیل شده است؛ در بخش اول که ملاک اصلی برای انتخاب دانشجویان دوره‌های پزشکی محسوب می‌شود شرکت‌کنندگان به ۸۰ سوال تستی با موضوع ریاضی، هندسه و هوش و به دو زبان ترکی و انگلیسی پاسخ می‌دهند.

بخش دوم سؤالات آزمون YÖS توانایی شرکت‌کنندگان را در استفاده از زبان ترکی می‌سنجد و مشخص می کند که فرد آشنایی لازم با زبان ترکی را برای شروع دوره تحصیلی خود دارد یا لازم است زبان ترکی‌اش را تقویت کند. در صورت بدست نیاودن حد نصاب لازم در این قسمت، متقاضی باید دوره ۱ساله زبان ترکی  TOMER‌را بگذراند و با کسب نمره قبول در آزمون پایان دوره، ‌اجازه شرکت در کلاس‌های پزشکی را بدست می آورد.

تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی هم امکانپذیر است. به این منظور متقاضیان باید در آزمون SAT شرکت کنند و حدنصاب لازم برای ورود به دوره موردنظرشان را بدست آورند. آنها همچنین باید با ارائه مدرک آیلتس با (حداقل) نمره ۶ نشان دهند که (به میزان قابل قبول) با زبان انگلیسی آشنایی دارند.

نکته جالب در مورد شرایط پذیرش دانشجویان علوم پزشکی در ترکیه این است که برخی از اهالی خود ترکیه که در این آزمون پذیرفته نمی‌شوند از دانشگاههای قبرس شمالی در دوره‌هایی که بصورت مشترک با دانشگاههای ترکیه برگزار می‌کنند پذیرش می‌گیرند و به این ترتیب مسئله آزمون وودی را برای خود حل می‌کنند.

در طراحی سیستم آموزشی دانشگاههای ترکیه، از دانشگاههای آمریکا الگوبرداری شده است. دانشگاههای ترکیه دوره‌های خود را به صورت ترمی-واحدی ارائه می‌کنند و ترم پاییز هر سال تحصیلی از ماه اکتبر تا ژانویه و ترم بهار آن از فوریه تا ژوئن به طول می‌انجامد. دوره پزشکی دانشگاههای ترکیه یک دوره ۶ساله است.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه بستگی دارد و بین شهریه دریافتی این دو نوع دانشگاه تفاوت قابل ملاحظه‌ای هست. دانشجویان پزشکی در دانشگاههای دولتی ترکیه بصورت میانگین در هر ترم ۱۰۰۰دلار شهریه می‌پردازند در حالی که رقم شهریه در دانشگاههای خصوصی ترکیه به ترمی ۷۰۰۰دلار هم می‌رسد.

هزینه زندگی در ترکیه هم بسته به نوع محل اقامت دانشجو متغیر است. در صورتی که دانشجویان از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند، با توجه به تخفیف ویژه‌ای که به آنها داده می‌شود، می توانند به میزان قابل توجهی هزینه‌های خود را کاهش دهند. آنها در ماه مبلغی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰دلار را صرف خورد و خوراک خود می‌کنند و ۲۰۰ تا ۲۵۰دلار هم برای اقامت در خوابگا‌ههای دانشجویی پرداخت می‌کنند اما اگر به هردلیلی به جای خوابگاه، خانه اجاره کنند اجاره‌بهایی بین ۳۵۰ تا ۵۰۰دلار باید بپدازند.

نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی به ایران و دانشگاههای مورد تأیید و کیفیت آموزشی بالا می‌توانند دلایل قانع‌کننده‌ای برای انتخاب دانشگاههای ترکیه بعنوان محل تحصیل پزشکی باشند اما آزمون ورودی این دانشگاهها و ظرفیت محدود پذیرش عملا امکان تحصیل پزشکی در ترکیه را از علاقمندان سلب کرده و شرایط مشابه یا حتی سخت‌تری نسبت به تحصیل پزشکی در ایران بوجود می‌آورد.

۱. Koc University

۲. Hacettepe University

۳. Istanbul University

۴. Ankara University

۵. Ege University

۶. Ataturk University* (جهت همکاری با دانشگاه علوم پزشکی ارومیه)

سوالات کاربران

سوال خود را در این قسمت بپرسید:

 1. Ariel گفت:

  سلام من میخواهم در ترکیه پزشکى و یا دندان پزشکى بخونم اما نمیدونم آزمون yös بهتره یا sat !
  ممکنه این دو آزمون و شرایط پذیرش رو مقایسه کنید .

  1. سلام
   هر آزمون شرایط خاص و محتوا خودش رو داره.
   واقعا نمیشه در چند خط مقایسه کرد
   اما اگر فقط برای ترکیه میخواهید اقدام کنید یوس رو پیشنهاد میکنیم.
   همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید با دفتر ما تتماس بگیرید

 2. آ.م گفت:

  سلام وقت بخیر.
  آیا دانشگاه های دولتی ترکیه پزشکی به زبان انگلیسی ارایه می دهند؟
  شهریه اش چقدر است؟
  ممنون.

  1. سلام
   خیر فقط زبان ترکی
   سالی ۴ تا ۶ هزار لیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *